Sağlık Barışı uygulamasının ayrıntıları muhtemelen oldu

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Için Umumi Bildiri yayımlandı. Hazne ve Maliye Bakanlığı Dirimlik İdaresi Başkanlığı, geçtiğimiz haftalarda yasalaşan Varlık Barışı uygulamasının işleyişine vuzuh getirdi.

Geçtiğimiz haftalarda TBMM’dahi yasalaşan Dirlik Barışı düzenlemesi ile az dışı ve yetersiz içi varlıkların tebligat ve beyanla kayda alınması imkanı getirilmişti. Düzenlemeden nüfuz etmek için akıbet dönem 31 Mart 2023 adına belirlendi.

31 MART 2023′ E KADAR BEYANDA BULUNULACAK

Buna bakarak gerçek ve hukuksal kişiler, kurumlar vergisi kanununa eklenen ait hükümlere paralel adına sıkı dışı ve az içi Hayat Barışı uygulamasından 31 Mart 2023’e kadar Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara bildirim veya beyanda olmak yoluyla yararlanabilecekler. Sözcü’dahi vadi kayran habere göre, bu varlıklara ilişik kendisine vergi dairelerine gelişigüzel beyanda bulunulmayacak. Bildirimler, çıkışlı kılınmış vükela veya kanuni temsilciler tarafından bile yapılabilecek.

Tebliğe göre bankalar, kendilerine bildirilen varlıklara ilgilendiren yerine bu varlıkların değeri üzerinden 30 Ilkgüz 2022 tarihine büyüklüğünde yapılan bildirimler için yüzdelik 1, 1 Ilk Teşrin 2022 tarihi ila 31 Ara 2022 tarihi ortada yapılan bildirimler amacıyla yüzde 2, 31 Mart 2023 tarihine kadar yapılan bildirimler amacıyla yüzde 3 oranında vergiyi peşin namına öğrenim edecek. Ayrıca bildirimi izleyen ayın on beşinci haset akşamına kadar rüşvet sorumlusu sıfatıyla bağlı bulundukları rüşvet dairesine ödenecek.

Buna bakarak, 2022 Ağustos ayında 5 milyon TL karşılığı döviz bildiriminde mevcut nesep benzeri kişinin, tıpkı ay içerisinde bildirdiği tutarı 2,5 milyon TL’ye budamak ya bile 7,5 milyon TL’ye yakalamak istemesi halinde önce bildirimine ilgilendiren tashih bildirimi vermesi gerekecek.

VERGİ ORANI YÜZDE 0

Ihbarname süresi sona erdikten bilahare bildirimlere ilişik yapılan tashih talepleri dikkate alınmayacak. 31 Mart 2023 tarihine büyüklüğünde yapılan bildirimlerin bu tarihten bilahare düzeltilmesi mümkün olmayacak.

Güçlükle dışında kâin ve bap kapsamında bildirime laf edilen varlıkların, Türkiye’deki banka ya bile aracı kurumlardaki hesaplara aktarma edildiği yahut güçlükle dışından getirilerek bu hesaplara yatırıldığı tarihten itibaren yeryüzü birkaç bir sene süreyle bu hesaplarda tutulması halinde, bildirilen varlıkların değeri üzerinden madde kapsamında uygulanması müstelzim algı oranı yüzde 0 namına dikkate alınacak.

Bildirime laf varlıkların; bildirimin yapıldığı tarihten itibaren üç kamer süresince Türkiye’ye getirilmesi yada alıntı edilmesi, tart edilen verginin süresinde ödenmesi, varlıkların defter tutan mükelleflerce kanuni defterlere kaydedilmesi ve bu kıymetler amacıyla pasifte özel fon hesabı açılması, bu fon hesabının ve varlıkların 2 yıldan ilk işletmeden çekilmemesi ve görüntü hesabının sermayeye arttırma dışında apayrı bire bir amaçla kullanılmaması halinde beyana bahis tutarlara ilişkin tek suretle vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacak.

Ev dışındaki taşınmazlara ‘Varlık Barışı’ süresi

 

Bire Bir kat henüz varlık barışı, ama bu öğün kuralları daha açık ve yardımsever!

 

Share: