Sağlık Bakanı Insan: “42 bin 500 personel alımı için ÖSYM ve İŞKUR’a kılavuz gönderildi”

Sağlık Bakanı Fahrettin Herif, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden Afiyet Bakanlığının 2023 yılı bütçesi ile ilişkin milletvekillerinin sorularını cevapladı.

(7)

Sağlık Bakanlığı 2023 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

Afiyet Bakanı Fahrettin Adam: (2)

“(SMA) Vukuf Kurulumuz, tıpkısı apayrı umar olan, oral kullanımı olan esasen etkisini göstermiş ikinci tıpkısı ilacın daha kullanımını önerdi, yine mahdut dışından. Bu reçete için kullanıma gönüllenmek için işlemleri başlattık”

“(Rahim ağzı kanserine nöbet açan virüs) HPV tanılama kitleri üzere TÜSEB’i görevlendirdik. Ülkemizde madun yapıyı da değerlendirerek, yerel istihsal HPV kitinin kullanıma alınmasını sağlayacağız”

Keyif Bakanı Fahrettin Adam, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) tedavisine ilgilendiren, “Bilgelik Kurulumuz, benzeri bambaşka umar olan, ağızcıl kullanımı olan tekrar etkisini göstermiş ikinci bir ilacın daha kullanımını önerdi, gine sınırlı dışından. Bu merhem üzere kullanıma darılmak üzere işlemleri başlattık.” dedi.

Insan, Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Muayenehane kısıtlamasına ilgili ekim ayında yürürlüğe konan yönetmelik değişikliğinin yankılarının aşkın olduğu değerlendirmesinde mevcut Koca, yönetmeliğin temel amacının muayenehaneleri sınırlamak değil, sayrı güvenliğini seçmek ve hususi hastanelerin planlama dışına çıkmasının engellenmesi olduğunu bildirdi.

Kayırıcı, muayenehaneleri sınırlamaya yönelik tıpkı yönetmelik yayımlamadıklarını, anca ayrımsız niyetlerinin olmadığına dikkati çekerek, “Bizim gördüğümüz, hususi hastanelerin hele şu süreçte kendilerine yönelik planlamayı delmek için muayenehaneciliği kullanmalarıdır. Serencam dönemde muayenehane hastaneleri oluşmaya başladı. Hususi hastanelerin yaptığımız planlamayı, muayenehane hekimliği üzerinden delmelerine cevaz vermek istemiyoruz.” şeklinde konuştu

“Serbest hekimlerin, hastalarını sayısal kendisine araç altına almalarını istiyoruz”

Keyif turizminin bile her an artmasıyla birlikte özellerde yapılan işlemleri vasıta altına kabul etmek istediklerinin altını çizen Adam, “Bu yüzden başıboş hekimlerin, motamot hastanelerde olduğu kabil muayenehane hikmet sistemi kullanarak hastalarını dijital olarak araç altına almalarını ulaşmak istiyoruz. Özellikle ecnebi hastaların bilgilerine erişemiyoruz. Yönetmelik, özel hastanelerimizde, zat hastalarını yatırarak tedavi eden muayenehane hekimleriyle anlaşma yapma zorunluluğu getirmiştir. Bunun amacıyla üç mahiye müddet tanındı.” diyerek konuştu.

Adam, muhtemelen bölgelerde ve belli branşlarda gravite yaşanması halinde durumun değerlendirileceğini rapor ederek, “Bu süreçte iller bazında şayet gerekli olursa birtakım taahhütler dal bazında yapabiliriz. Kamuda özel sektör kullanılarak, gayrı yasalı kullanımı dahi özel hastaneler üzerinden çelmek istiyoruz. Bununla hangi buyurmak istediğimi daha ferah anlarsınız.” dedi.

Daha önceki kurucusu olduğu hastaneyle ilişkin ayrımsız talimatname olduğuna ait soru üstüne Insan, “Şundan güvenli olun, kişi kadrolarıyla hizmet etmeyi mebde edindiklerinden emniyetli olun. Muayenehane hekimlerinin, tıngır, darülfünun hastanelerini kullanmalarına izin vermeyeceğiz ve söz konusu mümteni.” ifadelerini kullandı.

“Marifet Kurulu, oral kullanımı olan ikinci tıpkısı ilacın daha kullanımını önerdi”

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) tedavisindeki ilaçlara ilişkin de Eş, bunun çokça kırılan bire bir konu olduğunu vurguladı. Bu konunun kesinlikle bire bir ifa sorunu olmadığının altını çizen Adam, “Binden aşkın SMA hastamız var ve tedavilerini etkinliğini kanıtlama etmiş ilaçla, masraflarının tamamını devletimiz karşılayacak şekilde kullanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Jen tedavisinin mankafa ifa kapsamında olmamasının eleştiri konusu olduğunu tamlayan Kayırıcı, “Bu gen tedavisinin etkinliğini SMA Vukuf Kurulumuz değerlendiriyor. Kurul, şimdilik uygulamaya alınmasının tıpkı hacet olmadığını anlatım etti.” dedi.

Nature Dergisi’nin, jen tedavisine ilgili çalışmayı sakıncasız olmadığı gerekçesiyle yayından ferasetsiz çektiğini de vurgulayan Kayırıcı, şunları kaydetti:

“Bili Kurulumuz, benzeri başka reçete olan, oral kullanımı olan gene etkisini göstermiş ikinci bire bir ilacın daha kullanımını önerdi, gene dar dışından. Bu çare üzere kullanıma gönüllenmek amacıyla işlemleri başlattık. Gen tedavisinin etkinliğinin bilimsel kanıtları ortaya çıktığında ve Olgun Kurulumuz kaynak ettiğinde onu üstelik uygulamaktan dümbelek duymayız.”

“Belirlenen bir grupla aşılamaya başlayacağız”

Acıma ağzı kanserine yol açan İnsan Papilloma Virüsü (HPV) ile ilgili da açıklamalarda mevcut Nazır Kayırıcı, “HPV tanı kitleri üzere TÜSEB’i görevlendirdik. Ülkemizde ast yapıyı üstelik değerlendirerek, domestik istihsal HPV kitinin kullanıma alınmasını sağlayacağız. Tıpkı ayı geçmeden testimiz yerli namına devreye girecek. HPV aşısının uygulanması üstüne tıpkı çekincemiz katiyen namevcut, fakat ülkemizin sosyal gerçekliklerinden pestil kararlar alınmasının kimseye benzeri faydası bulunmayan. Yaptığımız planlamaya bakarak, yaş gruplarını ve kentlileşmiş hal durumlarını dikkate alan bir çekim hazırlığındayız. Belirlenen tıpkı grupla aşılamaya başlayacağız ve kapsamını merhale rütbe genişleteceğiz.” bilgisini verdi.

Âdem, mütenevvi olaylarla gündeme gelen hastanelere ilişkin üstelik “Olaylara konu olan hastanelerin faaliyetlerinin arızi tıpkısı müddet

durdurulması, hasta güvenliğini garanti altına alacak tetkik ve düzenlemenin yapılması sürecinde alınan eğreti tedbirdir.” dedi.

“Bakanlığımızca ruhsatlı olan ve tınlamalı denetlenen tıpkısı kurumun tıpkısı kişinin fiilinden belde kapatılmaması gerekir. Ihtimal hasta güvenliğinin kuruluş edildiği belgeleninceye büyüklüğünde yalnız ilgili bakım biriminin faaliyetinin askıya alınması düşünülebilir. Bu yönde gücük sürede sonuca ulaşacak mevzuat çalışması yapıyoruz.” diyen Koca, “Mevzuat düzenlemesi yapılarak, şahsi çığlık muameleden âlem sağlık tesisinin tamamının cezalandırılmaması kanaatindeyim.” diye niteleyerek konuştu.

Bakanlık bünyesinde çalışanlar dahil kalkmak için kül gayrı kurumlarda çalışan hekimlere tıpkısı aranjman yapılmadığını tabir eden Âdem, bununla ilişik birlikte hazırlıkları yaptıklarını, önümüzdeki dönemde bu düzenlemenin üstelik süratle yapılmasını istediklerini bildirdi.

Vekil Insan, 42 bin 500 personel alımı için ÖSYM ve İŞKUR’a kılavuz gemisi gönderildiğini dahi anlatarak, önümüzdeki hafta başvuruların alınmaya başlanacağını, katiyen telaki olmayacağını söyledi.

Adam, çekilme eden hekimlere ilişkin bile şu bilgileri verdi:

“Şevket hizmet yükümlülüğü nedeniyle vazifeli kadrosunda mevcut hekimlerin, hem hususi hastanelerin hem üstelik üniversitelerin uzman ve akademisyen hekim ihtiyacını karşılayan tek cins olması bu sonucu getirmektedir. Hekimlerimizin benzeri kısmı bile kişi muayenelerini açarak, müstakil çalışmayı tercih etmektedir.

Salgın esnasında, memuriyetten ayrılmaya hacir getirilmesi neticesinde ayrılan hekim eğilimi bozgun ve 2021’dahi kısıtlamanın kalkmasıyla ayrılma niyetini yollamak yerinde mütezayit hekimlerimizin istifalarıyla tecezzi eğiliminde tıpkı yükselme ortaya daha çok. 2022 sene sonu verileri elan netleşmemiş olsa dahi ayrılmaların alışılagelen eğilimine düşüncesiz döndüğü, ancak Beyaz Zehir Islahat ile sağlanan imkanlar neticesinde istifa eden doktor sayısında azalış birlikte memuriyete izansız dönen hekim sayısında mefret tıpkı çoğalma olduğunu ifade etmem gerekir. Pandemi öncesi maaş sayı farkı 150 civarında uzman hekim ricat ederken, 2022’birlikte mahiye ortalama 300’lere kadar bundan sonra ve Parafin Tashih ile ağustos ayı sonrasında maaş çekilme eden uzman doktor sayısı 2 haneli rakamlara düştü. Eylül ayında ayrılan uzman doktor sayımız 204, Ekim’bile 113, zaman bakımından Teşrinisani ayında üstelik 70 hayat olmuştur.”

Esenlik Bakanı Âdem’nın milletvekillerinin sorularını yanıtlamasının arkası sıra komisyonda, Afiyet Bakanlığının yanın vakit Türkiye Hudut ve Sahiller Afiyet Umumi Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Kurumu, Türkiye Esenlik Enstitüleri Başkanlığı, Arsıulusal Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin birlikte bütçeleri akseptans edildi.

(Bitti)

Share: