Rus petrolünün akışının durması fiyatları hareketlendirdi

Küresel petrol piyasalarında salı günü Rusya’nın Avrupa’ya yer yağı akışlarının Ukrayna vasıtasıyla durdurulduğuna ilgilendiren haberlerle anif yükselişler geldi. Avrupa Birliği’nin İran ile çekirdeksel anlaşmanın esasen yürürlüğe sokulması üzere adımlar atması fiyatlardaki yükselişi sınırlasa da SU’nin ÇAKER ve İngiltere kabilinden Garplı müttefiklerinin yer aldığı G7 ülkeleriyle gelişigüzel üzerinde çalıştığı Rus petrolüne tavan karşılık uygulaması fiyatları henüz dahi anif yükseltebilir. SU’nin Zalim petrolü ithalatını sonlandırmayı planladığı gündüz 5 Aralık. G7 ülkeleri savaş dolayısıyla Rus petrolüne bir tavan karşılık uygulaması üstünde bu tarihe büyüklüğünde çalışacak. Fakat Rusya Form Bankası Başkanı Elvira Nabiullina Rusya’nın ‘tavan karşılık’ uygulayan ülkelere yer yağı satmayacağını söyledi. Ayrıca Fransız envestisman bankası Societe Generale, gelişmeleri Maşrık Avrupa üzere “baskı bir şita” sinyali kendisine görüyor.

“Ödemeyi yaptık, düşüncesiz döndü”

Dünya’dan Alem Zerrin imzasıyla vadi düz habere bakarak Rusya’nın petrol boruhattı tekeli Transneft, salı haset yaptığı açıklamada Ukrayna’nın Cenup Avrupa’evet sevkiyat yapılan Druzhba borazan hattındaki yer yağı akışlarını “Mağribî ülkelerin yaptırımları dolayısıyla” durdurduğunu söyledi. Acımasız petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya haiz Druzhba boruhattındaki akışların ödemesi Transneft’kap yapılan açıklamaya bakarak 22 Temmuz tarihinde yapıldı ancak Gazprombank’a meri finansal yaptırımlar zımnında ifa 28 Temmuz’üstelik kalın kafalı döndü. Rusya normalde bu boruhattı üzerinden üç AB üyesine günde 250 bin varil tor petrol gönderiyor.

Forint, euro karşısında %0,8 düştü

Macaristan’birlikte bu hattan gelen petrolün sunma şişman alıcıları MOL ve Unipetrol. Petrolün tedarikçileri ise Moskof erke şirketleri Lukoil, Rosneft ve Tatneft. Macar forinti haberlerin peşi sıra euro karşısında yüzde 0,8 derece kaybederken, Budapeşte borsasında esham yüzde 2,3 düştü.

Brent devir ortamında yüzdelik 1’in üzerinde terfian 98,40 dolar/varil seviyesine kadar çıktıktan sonra, İran petrolünün pazara gireceği beklentilerinin güçlenmesiyle TSİ 15:42 itibariyle 96,52 dolar düzeyine büyüklüğünde çekildi. WTI’dahi ise salı haset ahit içre 92,65 dolar düzeyleri görülürken, sunu endişesi ve durgunluk endişesi arasında devam eden volatil işlemlerde WTI gün içre 89,05 dolar/varil düzeyine kadar üstelik geriledi.

Societe Generale: Ağırlık tıpkı şita olacak

Fransa merkezli envestisman bankası Societe Generale’den Şarki Avrupa stratejistlerinden Marek Drimal, sorunun birkaç periyot yahut hafta ortamında çözülmesi durumunda bile gelişmelerin Maşrık Avrupa ekonomileri amacıyla “tahakküm bire bir şita” olacağına dayalı makro bire bir meni olduğu değerlendirmesini yaptı. Bankaya bakarak “Sevkiyatlarda haddinden fazla balaban problemler yaşanmasa de erke fiyatlarının erdemli seyretmeye bitmeme etmesi bir nice ülkede üretimi, satın alma gücünü menfi etkileyecek, Gün Doğusu Avrupa ekonomilerinde akan açıkları yükseltecek ve bu nedenle bile bu ekonomilerin mal birimlerinin performanslarına bile yansıyacak”.

“Bazı SUTAŞ ülkeleri Moskof yer yağı alımlarını artırıyor”

Aralarında İtalya, İspanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’nın bulunduğu kâh AB ülkeleri, Acımasız erke kaynaklarından bağımsızlaşma adımlarına ve yaptırımlara rağmen sonuç dönemde Moskof petrolü alımlarını hızlandırdı. Bloomberg haberine göre bu ülkeler “sezdirmeden” çalım yapıyor ve İtalyan limanlarına Rusya’dan gelen petrol sevkiyatları geçen hafta son yedi haftanın bildirme efdal düzeyine ulaştı. İspanya habere bakarak nisandan bu yana ilk defa Zalim (Ural) petrolü satın aldı. Sputnik’te meydan kayran aynı habere bakarak Türkiye’nin Rusya’dan petrol alımları dahi son 6 haftanın zirvesine ulaştı.

Gazda bile akın azalmış, acil buut devreye girmişti

Rusya geçtiğimiz aylarda birçok SU üyesine doğalgaz akışlarını azaltmış, Yıldız Debi 1 boruhattı üzerinde türbin bakımıyla ilişkin mesail olduğunu belirtmiş, türbinin tedarikçisi Siemens Energy ve gazın yer büyük alıcısı Almanya’birlikte siyasetçiler beyninde görüşmeler olmuştu. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, geçtiğimiz hafta Siemens’in ürettiği türbini müzakere etmişti. Avrupa işaret doğalgazı TTF salı günü serencam beş yıl ortalamalarının bitirme tekmil üzerinde 190 Euro/Mwh civarında muamelat gördü. Orak Ayı ayının ortasında 150 Euro/Mwh düzeyinde olan TTF Ukrayna savaşının başladığı 24 Küçük Ay’fecir bir bölüm ilk 90 Euro/Mwh düzeyinin altındaydı. Avrupa’üstelik doğalgaz fiyatlarının artması hem hanehalklarının enerji faturalarını yükselterek bire bir itilaf krizine kez açtı, hem de Almanya kabil arz nazik ekonomilerde doğalgazda sanayiden ara yapılıp hanehalklarına yönlendirilmesini içeren evgin nitelik planları devreye sokuldu.

Acımasız petrolünün sevkiyatı durdu, fiyatlar yükselişe geçti

 

Nijerya Yer Yağı Bakanı Sylva: Rastgele çevrim 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

 

Share: