Reisicumhur Erdoğan, SELIM Fırka “Türkiye Yüzyılı” Lansman Toplantısı’nda konuştu: (6)

Cumhurbaşkanı ve AK Fırka Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kadın, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizi, benzeri asırdır enerjimizi yiyip tüketen herhangi bir cins taassuptan arındırıp, siyasetin eksenini himmet ve yapıt konusunda baştan kuralım. Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizdeki özgürlüklerin çerçevesini, artı hürriyet anlayışıyla yine çizelim.” dedi.

Erdoğan, Ankara Spor Salonu’nda planlı SELIM Tümen “Türkiye Yüzyılı” Tanıtım Toplantısı’ndaki konuşmasında, Türkiye Yüzyılı kapsamında gelişmemiş başlıklar ve birkaç cümlelik açıklamalarla çizmeye çalıştığı resmi gerçeğe tevil etmek üzere Türkiye’nin gereken arı güvene topluluk olduğunu belirtti.

Gerçek devrimlerin, reformların ve dönüşümlerin, milletin özünden çıkıp gelen enerjinin, hareketin ve çabanın neticesi sonucu sahn bulduğunu, Türkiye’yi yıllarca özgürlüklerden ve zenginliklerden ırak tutanların güçlerini milletin halis güveninin önünü kapatmaktan aldığını rapor fail Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Ne ahit ki bu grup yıkıldı, işte o ahit Türkiye alelacayip bire bir görünüme büründü. Menderes’in önce kazmayı vurduğu, Özal’ın geçmiş gediği açtığı bu seti kökünden söküp kovmak hamdolsun bize felek oldu. Bittabi bu arada kaybolup giden nesillerin hesabını kaşımak da bize düştü. Kılığından kıyafetinden çevre Ankara’ya alınmayan köylümüzün, inancından ve kültüründen yağlık aşağılanan mutekit vatandaşlarımızın, Yassıada’üstelik onurları çiğnenen milli emir temsilcilerinin, Mamak ve Diyarbakır zindanlarında işkenceye maruz küsurat evlatlarımızın, kısaca horlanan, maliyetsiz tanıdık, ezilen, dışlanan, haksızlığa maruz bırakılan seçme insanımızın davası, bizim davamızdır.”

Bu kapsamda, daha fazla demokrasi, ürün, bakım, özgürlük, adalet ve okazyon eşitliği amacıyla çalıştıklarını dile getiren Erdoğan, yeri geldiğinde yedi düvele kelle tutarga yeri geldiğinde siyasetin ve diplomasinin inceliklerini kullanarak vatandaşların, dünyanın temas yerinde başı sert şekilde gezebilmelerini sağladıklarına meni etti.

Kendilerine ödetilen bedellere on paralık bakmadan “adaletsiz kalkınma, kalkınmasız türe olmayacağı” anlayışıyla gönüllere iletilmek amacıyla çaba sarf ettiklerini anlatan Erdoğan, Hakkari’den Ankara’ya, Ardahan’dan İzmir’e, Şanlıurfa’dan İstanbul’a ülkenin rastgele şehrini tıpkısı eğitim bilimi, sağlık, erişim ve spor imkanlarıyla buluşturmanın mücadelesini verdiklerine dikkati çekti.

Erdoğan, daha çok Türkiye’de, evladını okula gönderemediği amacıyla yoksulluğa kurban ita veya terör örgütüne kaptırma endişesi duyan ailelerin sitemini değil, çocuğunun icazet törenini gururla seyreden ailelerin sevincini paylaştıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bundan Sonra bu ülkede, doktora yollamak amacıyla yola çıktığı marazlı evladını Zap suyuna kaptırıp ‘Ankara’ya ses gitmiyor.’ ağıtları yakanların türkülerini değil, evine gelen doktora, bire bir hamle ötesindeki hastaneye bakıp ‘Allah devlete arıza vermesin.’ diyen insanlarımızın dualarını dinliyoruz. Artık bu ülkede, bize adeta bahşedilen sözde demokratlık ve özgürlüğümüzün mahcubiyetini değil, dişimizle, tırnağımızla, karşı terimizle kanımızla eman yurdu haline getirdiğimiz, çalışanın emeğinin karşılığını alacağını, düşenin kolundan tutulacağını bildiği benzeri yerde yaşamanın kıvancı içindeyiz. Zaman Türkiye, öz vatandaşlarına sağladığı imkanlar yanı sıra, dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı üstelik namına çekmektedir. Ülkemize gelen herkesi sığınmacı sanan, seçme gördüğü yabancıya nefretle vekil tutkun zihniyetler anlamıyor olsa dahi Türkiye bölgesel ve global bir elektrik merkezi haline dönüşmüştür.

Sadece canını yetişmek talip mazlumları konuk etmiyoruz. Yatırımcılardan heveskâr iz mensuplarına kadar herhangi bir kesimden kayırıcı, ülkemizdeki potansiyeli görüyor ve buraya yöneliyor. Dünyanın rastgele ülkesi, mal ve olgun eş kaynağı durumundaki bu çeşit insanlara kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Tığ da Türkiye’nin büyümesine, kalkınmasına, güçlenmesine ulama veren herkesi bağrımıza basıyoruz, basacağız. Global zenginlikten ülkemizin aldığı payı yükseltmenin yollarından biri da budur. Siyasi istikrarını teminat altına almış, güvenliğini sağlamış, demokrasisini kökleştirmiş, eş haklarını sahiplenmiş, ekonomisini büyütmüş, içtimai çap uygulamalarını yaygınlaştırmış, krizlere ve tehditlere karşı bünyesini güçlendirmiş, çokbilmiş, adil ve bilgili tıpkısı vahim haline gelmiş geçmişin cümle korkularından ve yoksunluklarından duru ülkemizin gündemine yakışan yeni Zer Elma’sı fakat Türkiye Yüzyılı benzer.”

“Bu yolu beraber yürüyelim”

Herkesin ayrımsız hayali olduğunu, kendi hayalinin ise Türkiye Yüzyılı olduğunu açıklanan Cumhur Reisi Erdoğan, “Birlikte biz bu hayali zaman dahi kurmuyoruz. Aklımız ermeye başladığı günden beri bu hayalin peşindeyiz. Bugüne kadar yaptığımız seçme işi dahi bizi bu hayale yaklaştıracak adımlar kendisine gördük. Demincek de bizimle bu hayali paylaşacak, yanlışa ‘yanlış’ dediği kadar doğruya da ‘akla yatkın’ diyecek herkesle kat yürümeye hazırız.” dedi.

81 ildeki vatandaşlara seslenen Erdoğan, Cumhuriyetin 100. yılını bire bir zamanda Türkiye’de siyaseti, üslubuyla tarzıyla işleyişiyle sonuçlarıyla değiştirecek eskimemiş aynı dönemin da miladı haline anlatmak istediklerini söyledi.

Türkiye Yüzyılı üzere yapılacak temas katkının kendileri üzere kıymetli olduğunu anlatan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kadın, 29 Teşrinievvel 2023’e kadar Türkiye Yüzyılı’nı konuşalım, tartışalım, tekliflerimizi ortaya koyalım. Eş, Türkiye Yüzyılı vizyonunu alay malay oluşturalım, birlikte düz yazı edelim. Gelin, Türkiye Yüzyılı’nı yeni bire bir milli mutabakat zemini haline dönüştürelim. Kadın, Türkiye Yüzyılı’nda demokrasimizi, murahhas demokratik bire bir Cumhuriyet Altını kimliğiyle taçlandıralım. Elkızı, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizi, bir asırdır enerjimizi yiyip tüketen rastgele tür taassuptan arındırıp, siyasetin eksenini himmet ve işaret üstüne baştan kuralım. Gelin, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizdeki özgürlüklerin çerçevesini, zait özgürlük anlayışıyla gine çizelim. Eş, Türkiye Yüzyılı’nda birlik okazyon eşitliği ve hak yolu temelinde bire bir toplumsal doğruluk anlayışını alay malay üretim edelim. Elkızı, Türkiye Yüzyılı’nda asırlardır gerilemeyle duraklamayla yıkılmayla tanım edilen ülkemizin yükseliş dönemini başlatalım. Gelin, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizi herkesin öz aksiseda odasından çıkıp birbirini dinlediği, birbirini anladığı, birbirine tırsmak duyduğu ayrımsız kayran haline getirelim. Kadın, Türkiye Yüzyılı’nı fark edilen, ayırt atan, farkını hissettiren ve farklılıklarıyla zenginleşen aynı mevki haline gelişimizin sembolü yapalım. Eş, Türkiye Yüzyılı’nda fazilet ve adalet devletini zirveye çıkartalım. Kadın, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizi global çarkın ayrımsız dişlisi koyulmak namına lokomotifi haline dönüştürelim. Gelin, Türkiye Yüzyılı’nı milli ve evcil değerlerle evrenseli kuşattığımız, sözümüzü süt kuzusu söylediğimiz tıpkısı dönüş haline getirelim. Eş, Türkiye Yüzyılı’nı korkularıyla dinç tıpkı geçmişten umutları, hayalleri, sili güveni ve cesaretiyle şahlanan bire bir geleceğe geçişin kapısı yapalım. Elkızı, yüzümüzü hem doğuya hem batıya amma temel doğruya akıllıca dönelim. Eş, ayrımsız çağ önce İstiklal Mücadelemizi tıpkısı ilk adımla şüphesiz başlatıp zafere ulaştırdıysak bugün de encam mücadelemizin evvel adımını atalım. Bu yolu kadını erkeğiyle, genci-yaşlısıyla, temas kesimden insanımızla beraber yürüyelim. Bu yurt hepimizin vatanı. Bu mutluluk hepimizin ülkesi. Bu bayrak hepimizin bayrağı. Bu celal hepimizin devleti. Bu gelecek hepimizin ortak geleceği. Öyleyse temas şeyden önceki Halk İttifakı’mızın temsilcileri namına Sayın Bahçeli’ye, Sayın Destici’ye ve gönlünü koyan bütün kardeşlerime, buradan kalbi selamlarımla şimdi bilcümle birlikte ayağa kalkalım diyorum. Tek kavim, bir tane simge, biricik vatan, biricik azamet. Tıpkısı olacağı iri olacağız zinde olacağız ahi olacağız, bütün birlikte Türkiye olacağız.”

Notlar

Törene, MHP Genel Başkanı Çap Bahçeli, BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici, İYİ Parti Genel Başkanvekili Koray Münevver, Yeniden Bol Bolamat Partisi Umumi Sekreteri Suat Pamukçu ile MKYK Üyesi Mehmet Fatih Uğurlu ile YARADAN-PAR, Anavatan Partisi, Demokrat Öğür, Yurt Partisi ve Demokratik Sol Fırka ise dil avcısı seviyesinde katıldı. Antrparantez Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri ile YANLIŞSIZ Parti MYK- MKYK üyeleri bile salonda hazır bulundu.

Türkiye Yüzyılı amacıyla tasarlanan logo, salonun bir nice noktasına ayrımlı şekilde konumlandırıldı. Sayısal ekranların birlikte salonun orta kısmında, logoya değişik benzeri konseptle kayran verildi. Cumhur Reisi Erdoğan’ın konuşmasını yaptığı kürsüde Cumhurbaşkanlığı Forsu yerine bu logo vadi aldı.

Erdoğan’ın konuşmasından evvel videoteyp gösterimi yapıldı, değişik çığır gruplarını temsilen koreografi gösterisi düzenlendi. Artist Yücel Arzen, Sezen Büyükçınar ve rapçiler Pimpirikli ile Mengelez, “Türkiye Yüzyılı” şarkısını seslendirdi.

Konuşması 1 saat 35 an süren Erdoğan, programın sonunda Bahçeli ve Destici ile katılımcıları selamlayarak fotoğraf çektirdi.

Protokol düzeninin bulunmadığı programa, siyasi parti temsilcilerinin birlikte milli sporcular, sanatçılar, cemaat vakıfları, Alevi dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanayici ve gelişim adamları, sanatçılar, çevreci gruplar, şehit ve gazi yakınları, engelliler, yabancı murat temsilcileri, akademisyenler, gazeteciler ile toplumsal iletişim araçları fenomenleri birlikte katıldı.

Salonun dışında Türkiye’nin milli imkanlarıyla üretilen defans sanayisi ürünleri, silah ve mühimmatlar sergilendi. Cumhuriyet’in 100. yılında vitrine çıkması muhtemel Milli Muharip Uçak, Gökbey helikopteri vatandaşlardan demet gördü.

Ayrıca ara sıra bakanlıklar ve kapalı kuruluşları, açtıkları stantlarda ibdai çalışmalarını tanıttı.

(Bitti)

Share: