Prof. Dr. Şenateş: Uykuluk hastalığında 8 belirtiye dikkat

Vücudun fabrikası namına müteharrik ve tam toksinleri temizleyen karaciğerin sağlığı nazik ehemmiyet taşıyor. Yedeği olmadığı için üstelik koskocaman tıpkı aza olan karaciğerin metanetli çok hastalığı bulunuyor. Karaciğerdeki her sorunun mütenevvi bulgular verebildiğini belirten Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ebubekir Şenateş, uykuluk hastalıklarında görülebilen 8 belirtiye dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Karaciğerdeki hastalıkların bazılarının farklı organlardan kaynaklandığını nâkil Medicana Sağlık Grubu Sindirim Bilimi Bölümü’nden Prof. Dr. Ebubekir Şenateş, “Bazıları dahi kendisinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalıklar üstelik bedende değişik belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde değişik bir çor üzere tarama yapılıyorsa da karaciğer fonksiyonları dahi katiyen arama edilmelidir” dedi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Prof. Dr. Şenateş, karaciğerde çor olduğunun işaretlerini şöyle sıraladı:

Ciltte ve gözlerde sararma: Eğer karaciğerde bire bir çor varsa vücutta solgun vasıf evet. Gözlerde ve ciltte sararma ayırt edilir.

Dalakta büyüme olması: Kronik uykuluk hastalıklarında görüntüleme işlemlerinde ortaya çıkan bir belirti bile uykuluk büyümesidir. Fizik muayenede uykuluk büyümesi belirleme edildiğinde yetiştirmek üzere görüntüleme tetkikleri gerekir.

Yorgunluk ve halsizlik: Karaciğer hastalıklarının neredeyse çoğunda hastalarda bezginlik, halsizlik ve sürmenaj evinsiz görülmektedir.

Vücutta hazır para birikmesi: Süreğen uykuluk hastalıklarında us zarları arasında nakit birikmesi meydana dirimsel. Bu bile karında ve vücutta ödeme illet tamam. Karaciğer hastalığı zımnında protein ve albümin yapımı gibi olmayınca kandaki nakit hizip damarın dışına sızar. Hastalarda kanı içre özellikle almak üzere akciğer zarlarında, bacaklarında sıvı birikip ödem oluşur. Bazen karnında 10-15 kilo hazır para biriken hastalar görülebilmektedir. Kanda olması gereken hazır para hariç sızdığı ve beyin zarına yerleştiği amacıyla böbreklere revan nakit da azalmaktadır. Sonunda böbrek yetmezliği bile meydana gelmektedir. Böbreğin ayrımsız hastalığı olmasa üstelik böbrekler de etkilenir. Bu üstelik müstacel aynı durumdur. Gâh vakalarda uykuluk nakli, ayrıca ara sıra ayrımsız anda böbrek nakli ihtiyacı üstelik kabil.

El içlerinde kızarıklık: Avuçlar açıldığında, alelhusus halk ayalarında kızarıklık görüldüğünde üstelik süreğen karaciğer hastalığından kıllanmak mümkündür.

Ciltte örümcek ağı görünümünün oluşması: Tıpkı farklı uykuluk hastalığı belirtisi de ciltte damarların genişlemesi benzer. Damarlar örümcek zıkkım kabilinden görünür. Kılcal damarlar bir merkezden yayılır kabilinden (örümce zehir şeklinde) kollarda, sırtta, bacaklarda, gövdenin dip kısımlarında, yüzde görülebilir.

Kansızlık (anemi): Karaciğerdeki süreğen hastalıkların gelecek safhalarında nefes sayımlarında trombositler düşük evet, hemoglobin düşer. Kansızlık tablosu peki. Bu durumda de kişide çarpıntı, soluk darlığı, üşüme tamam. Bu şikayetler varsa uykuluk açısından birlikte araştırılmalıdır.

Kaşıntı: Karaciğer hastalıklarında kaşıntı yüce tıpkı semptomdur. Türlü mekanizmalarla meydana sağlık. Uykuluk yetersizliği gelişince vücutta balast damarlarında tıkanıklık meydana sağlık. Buna merbut bilirubin birlikte toksik maddeler de atılamaz. Bu nedenle de safra kana karışır. Bu cilde da oturur ve kötü kaşıntı başlar. Kaşıntı ilaçlarına birlikte cevap vermez. Çabucak ızdırap kaşıntı dolayısıyla birlikte uykuluk nakli olmak zorunda kalan hastalar cins. Aynı hastalık grubu fakat primer biliyer kolanjit isminde bambaşka bir kronik uykuluk hastalığında, uykuluk hastalığının er dönemlerinde de kaşıntı evet. Hayat geçmeyen kaşıntı ile gelebilir. Ölçülü yaş kadınlarda henüz kalın görülür. Gösterişsiz koku tahlilinde primer bilier kolanjit olduğu anlaşılabilir. Çarpık Çurpuk benzeri tablet şeklinde ilaçla bu hastalık arama altına alınabilmektedir.

Share: