Prof. Aslan ‘ABD Millî Mucitler Akademisi’nde vadi aldı

İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan, KÖLE Millî Mucitler Akademisi (NAI) tarafından belirlenen 169 akademik yaratıcı ortada vadi aldı.

Akademinin ‘Oscar’ı namına gösterilen Ulusal Mucitler Akademisi (NAI); yaşam kalitesi, iktisadi evolüsyon ve toplumun refahı konusunda alışılmadık buluşlar gerçekleştiren yılın akademisyenlerini açıkladı. İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Aslan, dünyanın ciharıyek yanından seçilen 169 mucit akademisyen ortada Türkiye’den yegâne adam olarak düzlük bulma başarısı gösterdi. Çalışmalarına İstanbul Medipol Üniversitesinde bitmeme eden Prof. Arslan, kablosuz tanıtma alanında yaptığı yenilikçi icraat nedeniyle NAI 2022 listesinde namına saha buldu. Arslan’ın fiziki katman algoritmaları, kolpo biçimi tasarımı, bilişsel radyo, spektrum algılama, kablosuz enformasyon güvenliği üzere konularda 100’den aşkın patenti ve başvurusu bulunurken 10’un üstünde patenti ise değişik firmalara lisanslandı.

PROF. ASLAN: ÜLKEM ADINA ÇOK GURURLUYUM

NAI 2022’da düzlük almanın haddinden fazla el ve rekabetçi olduğunu tabir fail Prof. Dr. Hüseyin Arslan, haberi aldığında laboratuvar ekibi, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Türkiye yerine çok sevindiğini belirtti. NAI’nın çalışmalarına ayar vermesinin gurur verici olduğunu kaydeden Arslan, şöyle dedi:

“Gerçekleştirdiğimiz tekmil buluşlar takım çalışmasının sonucu. Bu şişman öz saygı benim kadar ekibimizde meydan kayran araştırmacıların eseri. Onlar namına çok gelgel duydum, bahtiyar oldum. Ilmî çalışmaların endüstriye katkısını haddinden fazla önemsiyorum. Buluşların ürüne dönüştürülmesi hem soylu erki ayar kazandırıyor hem endüstrimizin güçlenmesine bap aralıyor hem de ürünlerimizi acun pazarında korurken rakiplik edebilme yeteneği kazandırıyor. Yaptığımız araştırmaların akademik değerini art düzeyde korumayı ve gerçek hayata manidar aynı şekilde uygulayabilmeyi önemsiyor, bu durumu bile öğrencilerimize aşılıyorum.”

6G ALANINDA AVANGART İSİM: PROF. DR. HÜSEYİN ASLAN

Kablosuz danışma teknolojileri alanında yenilikçi teknikler geliştiren Prof. Dr. Hüseyin Arslan, tıpkı zamanda Türkiye’yi 6G’ye hazırlayan ekibin da başında bulunuyor. Uluslararası hakemli dergilerde 200’den aşkın yayımlanmış makalesi bulunan Arslan, sanayi ve sanayi hisse senedi birliğinin oluşması için iri çalışma gider ederken 6G teknolojilerinin geliştirilmesi ve akıllıcasına ekosistemin kurulması için arka dozaj kamu kuruluşları ve bu alanda etkin hususi sektörle iş birliği halinde adımlar atıyor. Ayrımsız zamanda ‘5G ve Ötesi Araştırma Laboratuvarı’nın yöneticisi kendisine birlikte görev yapan Aslan, 2021 yılı verilerine göre Stanford Üniversitesi eliyle açıklayan ‘Dünyanın Sunma Aktif Marifet İnsanları Listesi’nde da düz almıştı. Aslan, 2017 yılında ‘Fen ve Mühendislik Bilimleri Kategorisi’nde; kablosuz iletişim sistemleri, kablosuz ağlarda aşama yönetimi ve uslu kablosuz tanıtma sistemleri, fiziksel makam algoritmaları, dalga biçimi tasarımı, bilişsel radyo, yelpaze kavrama, kablosuz danışma güvenliği alanlarındaki akademik ve endüstriyel çalışmaları zımnında TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü’ne da müstahak görülmüştü.

Share: