Pazarkule Cızık Kapısı’nda gurbetçilerin dolaşma çilesi

Türkiye’de yıllık izinlerini geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine zaman yolculuğunda Pazarkule Sınır Kapısı’nda kestirmece 3 kilometrelik anahtar kuyruğu oluşturdu.

Anavatan Türkiye’de yaz tatillerini ve almanak izinlerini sevdikleriyle birlikte geçiren gurbetçiler, tatillerinin sona ermesinin ardından yaşadıkları Avrupa ülkelerine bölüm yolculuğu sürüyor.

Edirne’den Avrupa’ya açılan Pazarkule, Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala Çizgi Kapılarında nazik miftah yoğunluğu yaşanıyor. Yaşadıkları ülkelere kesilmek için Edirne’den Yunanistan açılan Pazarkule Çizik Kapısı üzerinden yola sâdır gurbetçiler tafsilatlı açkı kuyrukları oluşturdu.

Memleketi Yozgat’ta ve Türkiye’nin değişik kentlerinde tatilini yaptıktan sonra yaşadığı talih olan Fransa’nın Paris şehrine aktarılma yapan gurbetçi vatandaşlardan Mehmet Durmaz, önceki önceki Kapıkule Çizi Kapısı’na gittiğini ve çok ciddi olduğundan etraf geri dönerek Pazarkule Sınır Kapısı’na geldiğini belirterek, “Kapıkule ötede aheste olduğundan muhit Pazarkule istikametine geldik. Şuan burada da su var. Süfli fevk şuan önümüzde 2 kilometre daha pöçük vardır” dedi.

Kırşehir’de almanak izninin geçiren Hedef Cins, Almanya’nın Mosbach kentine müracaat etmek için dönüş yolunda olduğunu rapor ederek, ” Herhangi Bir yıl memleketimize sevinçle geliyoruz. Gelirken tıpkı sıkıntı, dönerken ayrı bire bir sıkıntı çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Memleketi Konya’üstelik akrabalarıyla yaz tatilini nâkil Saadettin Özparlak ise Fransa’ya Yunanistan üzerinden müracaat etmek amacıyla Pazarkule Çizi Kapısı’nı tercih ettiğini belirtti. – EDİRNE

Share: