Paraguay raks grubu Ballet Movimientos Ankara’da manzara aldı

Cenup Amerika ülkesi Paraguay’ın dans grubu Ballet Movimientos başkentte manzara aldı.

Paraguay’ın Ankara Büyükelçiliği marifetiyle, Ankara Üniversitesi Kurgu ve Sıra Coğrafya Fakültesi’nde “Türkiye-Paraguay İlişkilerinin 70. Sene Dönümüne Makul Paraguay Ulusal Balesi Ziyareti” etkinliği düzenlendi.

Açılışta konuşan Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Firez İşleri Umumi Müdürü Büyükelçi Ayda Adlı, Paraguay-Türkiye ilişkilerinin 1953’te üretim edildiğini anımsatarak iki ülkenin coğrafi uzaklıklarına rağmen son yıllarda ikili ilişkilerinde dolgunca tıpkısı ivme yakaladığını tabir etti.

Ünlü, Türkiye’nin Paraguay ile ilişkilerini elden düet kapsamda değil bir nice platformda yükseltmek istediğini belirterek, gelecek yıl Türkiye’nin kuruluşunun 100. yılı Paraguay ile diplomatik ilişkilerinin tesisinin 70. yıl dönümü adına öne çıkacağını ve Paraguay’ın Ankara Büyükelçiliği vasıtasıyla düet ilişkileri ve diplomatik bağları derinleştirmeyi iştiyak ettiklerini dile getirdi.

Konuşmanın arkası sıra Paraguaylı dans grubu “Ballet Movimientos” ülkeye hususi dans gösterileri yürütme ederek şarkılar seslendirdi.

Çok sayıda davetlinin vadi aldığı etkinlikte gösteriler tabiat topladı.

“Dünyada insansız, sanatsız hiçbir husus olmaz”

Dans gösterisinin tanıtımı ve koordinasyonuna katkıda mevcut Paragaylı gazeteci Mili Britez, AA muhabirine yaptığı açıklamada raks gösterisinin Paraguay’ın ahali kültürünü yansıtan bire bir öge olduğunu söyledi.

Britez adam olmanın hırçın şeyleri tebdil gücüne sahip olmak anlamına geldiğini düşündüklerini belirterek, “Biz hayatımızda acıları, elem olayları yaşadığımızda bunları kalabalık bire bir şeylere muhavvil benzeri ülkeyiz. Bu yüzden kötü ayrımsız durumu sanata, müziğe yönlendirerek bu zehir durumu değiştirebiliriz. Dünyada insansız ve sanatsız tek madde olanaksız.” şeklinde konuştu.

Paraguay kültürünün halihazırda iki ayrımlı dili konuştuğunu ve ülkedeki kültürün birçok ögeyi, sanatı benzeri araya getirdiğini kaydeden Britez, “Şurası söyleyebilirim ki Paraguay sanatın kaynağıdır. Bu sanatımıza bile yansımıştır.” dedi.

Etkinliği düzenlemek için İstanbul’dan Ankara’ya geldiklerini ve bu gösteriden sonra Mersin’e gitmeyi planladıklarını belirten Britez, bu asıl etkinliklerle ülkelerini tanıtmak istediklerini dile getirdi.Share: