PARA İÇİN FLAMİNGOLARA KIYDILAR

AKSARAY’üstelik Naim D.’nin (36), 2 arkadaşının sayesinde ‘flamingo cenneti’ kendisine tanıdık Sodyum Klorür Gölü’nde yakalayıp kadem ve gagalarını bağlayarak koli süresince kıymak üzere bulaşıcı otobüsüyle Mersin’in Efdal ilçesine gönderdiği 40’ı çocuk, 47 flamingodan 26’sı öldü. Şüpheliler ve otobüs şoförüne hep 425 bin lira idari para cezası uygulandı, haklarında adli prosedür başlatıldı.

Eskil ilçesi Böget köyünde oturan Naim D., iddiaya bakarak arkadaşları İbrahim K. (35) ve Mehmet D. (40) ile gelişigüzel Türkiye’nin ikinci balaban gölü ve ‘flamingo cenneti’ namına aşina Tuz Gölü’nde 40’ı yavru, 47 flamingo yakaladı. Peşi Sıra bu flamingoları 28 Ağustos haset saat 03.00’te ayaklarını ve gagalarını bağlayıp koli ortamında palyatif otobüsünün bagajında kıymak amacıyla Mersin’in Erdemli ilçesine gönderdi.

26 FLAMİNGO ÖLDÜ

Koliler, saat 07.30 sıralarında Efdal ilçesinde belirtilen adreste aynı ahzüita merkezinin uğrunda otobüsten yolun kenarına indirildi. Kolilerden mevrut sesleri duyan çevredekiler durumdan şüphelenip zabıta ekiplerine selen verdi. Polis ekipleri, kolileri açtığında ortamında flamingo olduğunu gördü. Ardından Erdemli Şarki Siper ve Milli Parklar ekiplerine malumat verildi. Ekipler yaptığı incelemede 4’ü kocaman, 26 flamingonun nefessiz forma öldüğünü saptadı. Farklı flamingolar ise yapılan esenlik kontrollerinin arkası sıra Silifke Göksu Deltası’nda doğayı bırakıldı.

4 KİŞİ HAKKINDA TOPLANMIŞ 425 BİN LİRA İDARİ SERVET CEZASI

Efdal Şarki Dulda ve Milli Parklar Şefliği, flamingoları koli içre otobüse doğrulama eden Naim D. ile otobüs şoföre için hep 300 bin liralık idari nakdî ceza uygulayıp, haklarında adli muamelat başlatıldı.

Durumun Aksaray’a bildirmesi konusunda de uyanık ekipleri Naim D. ve flamingoları birlikte yakaladığı 2 arkadaşının evine cerrahi müdahale düzenledi. 3 yabansı gözaltına alınırken, adreslerde beslemesi haram olan angut, suna, ördek ve kesilmiş flamingo kanatları ele geçirildi. İfadelerinin ardından serbest bırakılan şüpheliler için adli sormaca bitmeme ederken, evde kâin beslemesi haram kuşlarla ait Aksaray Natür Siper ve Milli Parklar Müdürlüğü eliyle üstelik mecmu 125 bin lira yönetimsel para cezası uygulandı.Share: