Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola çıktı

Facia ve Acil Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, baskın afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insancasına arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri dolayısıyla Tarihi Ankara Garı 1. Peron’da, AFAD Başkan Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Taşımacılık Umum Müdür Yardımcısı Ağır Sıklet Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’bile yaşanan yeğin afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların da afetzedelere hızlı bir şekilde ulaşmasını murat eden Bozkurt, “Imge ediyoruz kim trenlerle giden hem arkalama paketleri hem hijyen kolileri hem de çerge ve battaniye kadar ana insanca yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların anne ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diye imge ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört kesim belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde koyulmak amacıyla sağlık trenlerimiz yola daha çok. Geçtiğimiz salı haset Van’dahi 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları üstelik Pakistan’a nail olacak.”

“Parçalanmamış demiryolcular canla başla hız göstermektedir”

TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Okkalı Altun üstelik 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 ton insancasına müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını tabir ederek, “Biraz sonraları iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde hep 3 bin 991 kilometre açıklık ikmal edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine türlü olan yeryüzü güdük sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki parçalanmamış demiryolcular canla başla gayret göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi üstelik yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kısaca 350 ton besin yardımının Pakistan’de yaşanan gıda sorununa balaban oranda katkıda bulunduğunu rapor fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha cılız atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza havari olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara enerjik trenler için arkalama hazırlayan valilik, kaza ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Entelektüel, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa meydan alıyor.

Share: