Pakistan’a arkalama malzemesi taşıyan beşinci “İyilik Treni” törenle uğurlandı

Facia ve Ivedili Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda ayrımsız araya mevrut sivil topluluk kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insancasına yardım malzemelerini dominant felaketinin yaşandığı Pakistan’a ulaştıracak beşinci “İyilik Treni” Sazak’den yola çıktı.

Pakistan halkının yaralarını eksiltmek amacıyla gıda ve hıfzıssıhha malzemelerinden oluşan insanca yardımla yola çıkacak beşinci “İyilik Treni” amacıyla Mersin Ağacı’in Tarsus ilçesindeki Yenice Geri Hizmet Müdürlüğü önünde merasim düzenlendi.

Törene, Mersin Ağacı Valisi Yüksek Hamza Güreşçi, İl Itimat Müdürü Mehmet Aslan, Tarsus Kaymakamı Kırat Sertel Otcu, İl Bitirmiş Komutanı Liva Necip Çarıkcıoğlu, değişik protokol üyeleri ve ilgililer katıldı.

Vali Güreşçi, törende, bacanak ve kardeş devlet Pakistan’da haddinden fazla iri sel afetlerinin yaşandığını anımsattı.

Bu afetlerinin hasarların büyük olduğunu dile getiren Güreşçi, bu kapsamda Türkiye’den Pakistan’a insanca arkalama kampanyasının başlatıldığını aktardı.

Trende kayran kayran yardımların miktarıyla ilişkin hikmet veren Güreşçi, “Sazak, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kayseri, Burdur, Isparta, Antalya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Malatya’da toplanan yardımlar bu trenle Pakistan’a el takanak. 633 titrem 703 kilogramdan oluşan 40 bin 98 gıda ve hıfzıssıhha kolisiyle un paketini 28 vagonla Devlet Demiryollarına ait trenimizle uğurluyoruz.” diyerek konuştu.

Güreşçi, yardım malzemeleriyle alay malay dualarını ve dolgunca dileklerini da gönderdiklerini belirterek, bugünlerde teavün ve dayanışmanın yüce olduğunu söyledi.

“İyilik Treni”, daha sonradan dualarla Pakistan’a uğurlandı.Share: