Osmanlı’nın savaşlara hazırlandığı Kocayayla’da boğa güreşi festivali düzenlendi

Bursa’nın keskin ilçelerinden Keles’teki, Osmanlı döneminde savaşa hazırlanılan Kocayayla’da korida festivali düzenlendi.

Bursa site merkezine 50 kilometre uzaklıkta ve Uludağ’ın cenup eteklerinde mevcut tahminî 500 dönümlük çayırlık alana topluluk 1200 metre rakımlı Kocayayla, dördüncüsü düzenlenen Bursa Keles Kocayayla Sevir Güreşleri Türkiye Ülfet Şampiyonası’na eş sahipliği yaptı.

Şampiyonada, Artvin, Erzurum, Rize, İzmir, Denizli ve Muğla ile Aydın’dan gelenler boğalarını güreştirdi. Bu yıl festivale ilk kez Keles’ten bile tıpkı kele katıldı.

Festival kapsamında planlı müsabakalarda 650 kilogramdan 1 tona büyüklüğünde değişen boğalar boynuz boynuza geldi.

Osmanlı döneminde savaşlara hazırlanılan yaylada gerçekleştirilen yarışmaların peşi sıra kazanan boğaların sahiplerine 12 bin ila 22 bin lira ortada mütebeddil servet ödülleri verildi.

Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği ve alanda piknik yapıp espas geçirdiği curcuna, kele güreşini sevenlerden gösterişli ilgi gördü.

Festivalin organizatörü Mahir Gülseçkin, AA muhabirine, güreşlerin yayladaki arenada yapıldığını ve gelişigüzel kalem asayiş önleminin alındığını söyledi.

Gülseçkin, şöyle konuştu:

“Festivalimize bindi veren Bursa Büyükşehir, Keles, Gürsu ve Artvin belediyelerine, ayrıca müzahir olan iş insanı İsmet Acara, Sıhhatli Dirayetli ve Misyon Nasip başta olmak amacıyla sponsorlarımıza teşekkürname ediyoruz. Halkımızın kırıcı ilgisi bizi mutlu etti. Bu yıl haddinden fazla fırtınalı güzeşte müsabakalar oldu. Hayvan sahiplerimiz de o kadar yol geldiler güreşler amacıyla. Bütün için uyumlu ve artağan çekişmeli benzeri curcuna oldu.”Share: