Ordu’nun kuş cenneti Hoynat Adası hakeza görüntülendi

Ordu’nun kuş cenneti Hoynat Adası hakeza görüntülendi

ORDU – Türkiye’dahi, tepeli tarla kuşu karabatak kuşlarının yuva yaptığı iki bölgeden biri olan ve koşa gümüş martıların yaşadığı Cıvıl Cıvıl’nun Perşembe ilçesindeki ‘Hoynat Adası’ ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.

Tepeli Tarla Kuşu karabatak kuşlarının yuva yaptıkları iki yerden birisi olduğunu bildik Hoynat Adası’nda, geçen yıllarda 90 koşa tepeli karabatak ile 250 çift gümüş martının yaşadığı tespit edildi. Kuşların yaşam alanı olduğu üzere girişlerin yasak olduğu ada, kuş gözlemciliği açısından üstelik önem yapılanma ediyor.

Yapılan yer düzenleme çalışmalarının peşi sıra ziyaretçilerin beğenisi arttı

Geçen yıllarda, denizciler yoluyla depo ve melce namına kullanıldığı birlikte bilinen cezire ‘Önemli Kuş Alanı’ seçildiği için, burası kuşların katıksız hayat alanı namına bırakılmış. Ada etrafında Kalabalık Büyükşehir Belediyesi ve Perşembe Belediyesi marifetiyle yapılan çevre düzenlemeleri ve güzelleştirme çalışmalarının arkası sıra ziyaretçilerin rabıt noktalarından biri olma özelliğini de taşıyor. Zemini natürel taşlarla kaplanarak oluşturulan durum terasına yerleştirilen cezire amacıyla tempo dürbünleri, ziyaretçilerin kuş gözlemi yapmasına imkân sağlıyor, adayı izlemek üzere toprak dışından gelenler dahi oluyor.

“Kalabalık’yu haddinden fazla sevdik”

Gezi amacıyla Kastamonu’dan Kargaşa’ya gelen ve Hoynat Adası’nı ziyaret fail Gülhan Uluay, “Kalaba’yu haddinden fazla beğendik ve bayıla bayıla geziyoruz. Burası haddinden fazla domuzuna ve mutlu kaldık” dedi.

Faruk Uluay, “Kargaşa çokça iyice, yeşili ve doğası haddinden fazla pir. Kentin birlik güzelliklerini vira etmek istiyoruz. Buraya üçüncü iş ve haddinden fazla seviyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu türlerin korunması lazım”

Ahmet Safa Çağan ise “Hoynat Adası yeşil ve mavinin buluştuğu bekçi. Ailelerin ferah ferah gelip görebilecekleri tıpkı saha. Soyu tükenme tehlikesi olan kuşların sığınma altına alınması lazım. Bu türlerin kaybolmaması geçişsiz” diye konuştu.

Share: