ORDU’DA ‘ÜÇ KIZ’ HEYKELİNE SALDIRI

ORDU’nun Altınordu ilçesindeki ‘Tabya başında üç kız yan yana’ türküsünden esinlenilerek yapılan 3 kız heykelinden birinin ayağı gövdesinden ayrılarak iptal edildi. Polis Güçleri, heykeli bozma eden birey ya birlikte kişilerin belirlenmesi üzere emek başlattı.

Ordu’üstelik belediyesi vasıtasıyla kestirmece 16 sene önceki, Taşbaşı Mahallesi’nde belirlenen, gidiş terası konumundaki belirgin alana ‘Tabya başında 3 kız taraf yana’ türküsünden esinlenerek 3 kız heykeli yerleştirildi. Konusunda yazılar yazılarak fesih edilen heykeller, 2013 yılında heykelci Hür Özmen tarafından bakıma alındı. Baştan yerlerine konan heykellerden birinin başı 2016 yılında gövdesinden kırılarak beis gördü. Tadilatı yapılan statü esasen yerine yerleştirildi. İlçede geçmiş akşam kimliği belirlenemeyen gönül ya da eşhas, heykellerden birinin bu el ayağını gövdesinden ayırdı. Ayağı koparılan ve fek edilen heykeller onarıma alındı. Polis, heykeli bozma fail yaşama evet dahi kişilerin belirlenmesi için mücahede başlattı. Heykellerin fek edilmesi ise tepki çekti.

‘BURAYA DADANAN BİRİLERİ VAR’

Taşbaşı Mahalle Muhtarı Olmuş Arif Gürsoy, heykellere dadanan kişilerin olduğunu belirterek, “Bu heykeller şarkılara, türkülere bahis olmuş üç kız heykelidir. ‘Tabya başında üç kız taraf yana’ türküsünden esinlenerek yaptırılmış tıpkısı heykeldir. Yıllardır burada güzellik olsun diye duruyor. Ancak buraya dadanan birileri var. Bu heykeller üçüncü yol saldırıya uğradı. Çeşitli yerleri kırıldı. Bu bittabi aynı anlayıştır bilemiyoruz. Biz bu heykellerin burada kalmasını ve sergilenmesini istiyoruz. Şehrin birçok noktasında haddinden fazla sayıda güzelliklerimiz var. Buralara dahi heykel koyarak insanlarımızı heykellere alıştıralım. Bu heykeller bilinen tıpkısı öz. Şehrimiz üzere de kültürel, turistik yönden sunturlu bire bir öz amma kendini bilmez bazı şahıslar bu güzelliklere zarar veriyor. Ben bu zararı verenlerin aynı sevimli olduğunu düşünüyorum. Tıpkısı makule tedbir alınıp, korunamıyor. Yetkililerin buna tıpkısı hal bulmasını istiyoruz? diye niteleyerek konuştu.

‘BU YONTU EKIN AÇISINDAN ÇOKÇA ÖNEMLİ’

Mahalle sakinlerinden Misyon Alp ise, düzenlilik kamerasıyla heykellerin dulda altına alınmasını talep ederek, ‘Bazı akşamlar buraya madde kullananlar geliyor. Buradaki heykellere, bu iyice işlenmiş hizmete engel veriyorlar. Bunun korunması üzere buraya bir alıcı mı koyulur, kuşkusuz bir çözüm bulunmalıysa bire bir an geçmiş yapılmalıdır. Bu yontu şehrimizin kültürü açısından çokça oylumlu. Geçenlerde de kolu kırılmıştı. Demin dahi bacaklarını kırmışlar. Şu durumda belediye tekrar bu heykelleri onarsa 10-15 ahit sonraları gelip tekrar bacağını, kolunu kıracaklar. Bura Ordu’nun yer iyice yeri’ ifadelerinde bulundu.

Share: