Ordu’da 30 Ağustos Yengi Bayramı kutlamaları

Kalabalık’da 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100. sene dönümü, planlı törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Galebe Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Burada planlı törende protokol vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. ihtiram duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki merasim sona erdi. Çelenk koyma töreninin arkası sıra, il makamında tebrikat töreni yapıldı. 30 Ağustos Yengi Bayramı kutlamalarına, Cıvıl Cıvıl Lisesi önünde yapılan kutlama töreni ile bitmeme edildi. Törende, günün valör ve önemini tamlayan konuşmayı Güllabi Astsubay Mümessil Çavuş Kortej Akşahin yaptı.

“Bugün, 100 yıl ilk 1922 yılında Kocatepe’de, Dumlupınar’da, Afyon Ovası’nda sırtında kurşun taşıyanların, silahını kapıp cepheye koşanların, haksızlığa, zulme, esarete cebin savaş edenlerin ve ebedi serdar Mustafa Kemal’in ilk kasıt kendisine gösterdiği Akdeniz’e akilane encam koşanların baskın olup İzmir’e aktığı bir gündür” diye niteleyerek, konuşmasına başlayan Akşahin, “30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunun kendisini hapsetmek isteyen, yayılmacı ve istilacı güçlere cebin; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla topyekün verdiği aynı uğraş ve millî benliğini kurtardığı ve galibiyet destanını yazdığı tıpkısı gündür. Ulusumuzun tarihi, temas sayfası kızıl harflerle yazılmış destanlarla doludur. Bu destanların yazarları; Niğbolu’da, Çaldıran’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kahramanmaraş’ta, İnönü’de, Sakarya’da, Afyon’da ve İzmir’de bir gül bahçesine girercesine esmer toprağa girmiş yiğit şehitlerimiz ile bulunmaz gazilerimizdir. Mazisi görkem ve şerefle meşbu bir milletin çocukları olarak, bu zaferle hangi büyüklüğünde övünsek azdır. Zira her evresiyle mutasavver, mücehhez, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun erdemli erk ve kahramanlığını bire bir kere daha kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Galibiyet Bayramı mesajı okundu. Jandarma Astsubay Dip Çavuş Yad Eller Kayadibi ise günün hissiyatına dair “30 Ağustos” ünlü şiiri seslendirdi. Kalabalık Lisesi uğrunda düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrik programı, sembol ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin tören geçişiyle sona erdi.

Galebe Bayramı kutlamalarına, Cıvıl Cıvıl Lisesi uğrunda yapılan kutlama töreni ile bitmeme edildi. Burada planlı törene CHP Ordu Mebus Mustafa Adıgüzel, Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Tayyare, İdare Mahkemesi Başkanı Beytullah Selman, Vergi Mahkemesi Başkanı Eşref Başeskioğlu, Cıvıl Cıvıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüce Aksungur, Baro Başkanı Av. Sibel Torun, Ilbay Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Bitirmiş Komutanı Albay Numan Gariban, İl Güvenlik Müdürü Gün Doğusu Izdırap, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Merasim, Kargaşa Askeriye Şubesi Başkanı Yarbay Ahmet Saha, daire müdürleri, siyasi parti, meslek kuruluşları ve sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. – KARGAŞA

Share: