Onursal Adıgüzel, İstanbul’da Aşure ve Kurban Lokmasına Katıldı: “Bu Ortamda Bildirme Çok Dayanışmaya İhtiyacımız Var”

İstanbul Ataşehir Aşıramento Veysel Mahallesi’nde Atlas Yardımlaşma ve Tesanüt Derneği’nin ocak sahipliğinde “Aşure ve Kurban Lokması” etkinliği düzenledi. Mahallelinin sakil bent gösterdiği etkinliğe katılan CHP Umumi Başkan Yardımcısı Fahri Adıgüzel, ” Türkiye’bile bugün iktisadi sorunlarımız var, işsizlik var. İstanbul’üstelik çok bati bir şehir yoksulluğu var. Herhangi Bir gün icar enflasyonu artıyor. Bu ortamda bizim genişlik haddinden fazla dayanışmaya ihtiyacımız var. Tıpkısı arada olmaya ihtiyacımız var” dedi.

İstanbul’un Ataşehir ilçesi Aşık Veysel Mahallesi’nde Saten Teavün ve Tesanüt Derneği, Başalan Köyü Kültür ve El Birliği Derneği ile Eksiksiz İstanbul Muhtarlar Federasyonu’nun hisse senedi birliğiyle, aşure ayı ayının sona ermesi cihetiyle “Aşure ve Kurban Lokması” etkinliği düzenlendi. Mahalleli ve ihtiyaç sahipleri, Perşembe Pazarı Sokağı’nda kurulan sofrada buluştu.

Etkinliğe, CHP Umumi Başkan Yardımcısı Fahri Adıgüzel, CHP İstanbul İl Komutan Yardımcısı Serpil Beşok, CHP İstanbul Karı Kolları İl Başkan Yardımcısı Umu Gündoğdu, İBB Sedir Üyesi Sacid Eyüpoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Tasavvur Kantekin, İBB Spor YEMEK Umumi Heyet Üyesi Cemal Çetinkaya, CHP Ümraniye İlçe Başkanı Zeynel Kızılkaya, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Heybet Sarp, CHP Ataşehir Sedir üyesi Müslim Acar, Yeniçamlıca muhtarı Hasan Özdemir katıldı.

“BİRLİK VE BERABERLİK LOKMASI KENDISINE YAPIYORUZ”

Etkinliğe karı sahipliği eden Saten Yardımlaşma ve Tesanüt Derneği Başkanı Ferda Altıntaş, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Etkinliği biz yıllardır düzenliyoruz. Angajman, kardeşlik lokması diyerek yapıyoruz bunu. Bu sene Başalan Karye Dernekleri, Atlas Teavün Derneği ve Bilcümle İstanbul Muhtarlar Federasyonu bilcümle beraber düzenledik. Umumi kendisine bunu tahminî 6- 7 yıldır sürekli bir kuzuluk getirdik. daha çok de temas, muadele lokmamızı umarım uzun yıllar verebiliriz. Bağlanak için kıytırık çok domuzuna benzeri özdek.”

“EKONOMİNİN GİDİŞATI ZAMAN TOPLUMSAL DESTEKLERİ HADDINDEN FAZLA ÖNEMLİ ARKAÇ GETİRİYOR”

Etkinliğe katılan CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Fahri Adıgüzel ise ZÜMRÜDÜANKA’ya yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Zaman Ataşehir Mustafa Kemal Mahallesi’nde, esasen Mustafa Kemal ve Aşırma Veysel mahallelerinin birleştiği noktada hem Yozgatlı hemşerilerimiz haddinden fazla yavaş burada. Başalan Köyü Derneği ve burada aslında Ataşehir’den bilcümle Türkiye’ye arkalama götüren tıpkısı derneğimiz var. Saten Derneği. Kadınların bati çalıştığı tıpkısı toplum örgütü bu toplum örgütü. ve bugün hem Aşure Ayı orucunun böylecene tıpkısı yararlı lokması veriyorlar. Bire Bir zamanda üstelik aha burada bugün aşuremizi bile paylaşıyor olacağız. Bu derneklerin ikisi bile bölgemizin cesim dernekleri ve tıpkısı zamanda sunma majör özellikleri sosyal yardımlaşmaya çok önem vermeleri. Biliyorsunuz ekonominin gidişatı zaman Türkiye’dahi özellikle sosyal destekleri çok önemli ağıl getiriliyor.

İNANILMAZ BİR KENT YOKSULLUĞU VAR: Ataşehir’deyiz. İstanbul’da artık emniyetsiz bir kira enflasyonu var. Kent yoksulluğu var. Bu kent yoksulluğuyla savaşım etmenin tek yolu dahi dayanışma gerçekte. Toplumsal teavün bu noktada kaymakamlık belediyelerimiz büyükşehir belediyemiz pahal çalışmalar yapıyor. Benzeri zamanda memleketlerinden kilometrelerce uzakta vatandaşlarımızla aynı araya gelerek, yardımlaşma dernekleri kurarak burada birbirlerine destek oluyorlar. Görüyorsunuz kilolu benzeri neşeli var haddizatında burada dahi. Çünkü insana raci işlemler yapıyor. Nahiye halkı da bu süreci sahipleniyor. Bu dernekleri sahipleniyor. Hayırlarını bu dernekler üzerinden yapıyorlar. Bu anlamlı günde burada hem lokmalarımızı kabullenmek hem birlikte arkadaşlarımızla birlikte olmak bizim üzere dahi şişman aynı bahtiyarlık.”

“TÜRKİYE’DE BU KEDER GÜNLERİ NASIL AŞACAĞIMIZI BILCÜMLE BİRLİKTE GÖSTERELİM İSTEDİK”

Henüz bilahare etkinliğe katılanlara hitaben konuşan Adıgüzel, şunları söyledi:

“Türkiye’dahi zaman iktisadi sorunlarımız var, aylaklık var. İstanbul’birlikte çokça korkulu ayrımsız site yoksulluğu var. Temas dönme kira enflasyonu artıyor. Bu ortamda bizim çıktı dayanışmaya ihtiyacımız var. Tıpkı arada olmaya ihtiyacımız var. İşte bu konuda Altas Yardımlaşma Derneği, yeniden memleketlerinden kilometrelerce uzakta, bir araya mevrut Yozgat Başalan Köyü kabil, Çekerek bölgesinin dernekleri üzere dernekler dayanışmayla aileleri ayakta tutmaya çalışıyor. Dayanışmayla birbirlerine ehil çıkarak Türkiye’deki kent yoksulluğuyla işsizlikle, birçok sorunla sarrafiye etmeye çalışıyor. Biliyorum ki yavuz bir hisse senedi yapıyorsunuz. Yokluğu paylaşıyorsunuz. Bugün da lokmalarınızı paylaşıyorsunuz. Tığ da haddizatında sizlerin hem lokmalarınıza kuma olalım istedik. Hem üstelik esasta dayanışmayı büyüterek Türkiye’bile bu çiğlik günleri bittabi aşacağımızı bilcümle birlikte gösterelim istedik.”Share: