Onma merkezi termal tesisler 2022’de doldu taştı

Felah merkezi termal tesisler 2022’birlikte doldu taştı

YALOVA – Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar fistül sularıyla felah merkezi olan Yalova Termal Kaplıcaları, bölgeye yerli ve ecnebi turistleri çekmeye devam ediyor. Yeni yatırımlarla turist sayısının herhangi bir geçen çağ arttığı Termal ilçesinde 2022 yılı turizmcileri sevindirdi.

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıllarda sıkıntılar dinamik Yalova’daki termal turizm işletmecilerinin yüzü 2022 yılında bölgeye mevrut yerli ve ecnebi gezgin sayısında yaşanan artma ile güldü. Evveli yemeden içmeden Ortadoğu’dan mevrut Arap turistlerin Termal’e ilgisi sürerken serencam yıllarda yapılan lansman çalışmalarıyla Avrupa ve Rusya’dan mevrut seyyah sayılarında da artım yaşanmaya başladı.

Kaplıcalarda yerli gezmen oranı yüzde 65

Esenlik Bakanlığı Yalova Termal Kaplıcaları İşletmesi Müdür Yardımcısı Beklenti Yılmayan, 2022 yılını verimli ayrımsız şekilde geçirdiklerini tabir etti. 2022’de 40 bin turisti ağırladıklarını anlatan Yılmaz, “Yüzde 65 oranında bizi yerli misafirlerimiz tercih etti. Rusya, Türki cumhuriyetlerden ve Ortadoğu’dan misafirlerimiz esasen bizimle gelişigüzel oldu. Burada bağımlı üs suyumuz var. Akarca sularımızdan yararlanıyorlar. Klimatropi, müvellidülhumuza spor tesisleri havasından yararlanıyorlar. Avrupa’dan mevrut misafirlerimizde dahi çoğalma var. Itidalli Avrupa ülkelerinden geliyorlar” diye konuştu.

İlişkiler düzeldi, Ortadoğulu gezici sayısı arttı

Termal ilçesindeki turizm tesislerinden Black Bird Thermal ve Spa Otel Genel Müdürü Çağrı Kaya ise 2022 senesinde İstanbul, Kocaeli, Bursa üzere mümasil bölgelerde konuk sayılarının arttığını söyledi. Arap turistlerdeki artışa dahi değinen Kaya, “Bire Bir geçmiş seneye bakarak Ortadoğu popülasyonunun devletlerarası ilişkilerin üstelik düzelmesi ile ferah benzeri noktaya geldi” dedi.

Avrupalı turistin eskimemiş rotası termal

2023 yılı amacıyla bakir yatırım hedefleriyle esenlik turizminde eskimemiş adımlar atmayı hedeflediklerini belirten Kaya, “2022 doluluk oranları ve bakım kalitesini yükselttiğimiz bire bir yıl oldu. Termal ilçesinde 80’li yıllarda Ortadoğulu turistlerin tabiri caizse dedelerinin, babalarının keşfetmiş olduğu bir noktaydı. 5 sene süresince otelimiz ve çevremizdeki değişik turizm tesisleri adına yapmış olduğumuz pazarlama çalışmalarında Avrupalı misafirlerimizi elan tehlikeli ağırlamaya başladık” ifadesini kullandı.

Ruslar kışın bile gelmeye başladı

Özellikle Zalim kültürünün fizik tedavisi ve termal su noktasında ümranlı benzeri mutluluk olduğunu sözlerine ekleyen Kaya, şöyle konuştu:

“Elan ilkin bizleri yaz aylarında tercih eden misafirlerimiz artık kış mevsimlerinde termal sudan iflah bulabilmek, termal suda dinlenebilmek noktasında bizleri ziyaret etmeye başladılar. Averaj seçkin hafta Moskof mihman olarak 7-8 geceleme yapacak şen tıpkı düzeye geldik. Acımasız misafirlerimiz adi termal sulardaki kürleri kullanmayı deneme etmiş misafirler beraber.”

Share: