Oğuz Kaan Salıcı: Türkiye’de Çatışmalı Ortamın Sona Erdirilmesini Sağlamamız, Terörü Bitirmemiz Gerekiyor

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, partisinin Hakkari’deki unsur iştirak töreninde, ” Türkiye’da çatışmalı ortamın sona erdirilmesini sağlamamız, terörü bitirmemiz gerekiyor. Köyüne okşamak isteyen yurttaşlarımızın birlikte tamamının köyüne dönmesini sağlamamız gerekiyor” dedi.

Oğuz Kaan Salıcı, CHP’nin zaman Hakkari düzenlediği törende, partisine bakir katılan üyelere rozet taktı. Hakkari’birlikte CHP’ye bin yıpranmamış üyenin katıldığı öğrenildi. Salıcı, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi düze anlamak, normalleştirmek, zenginleştirmek amacıyla koca haklarına hürmetli, demokratik, hiç kimseyi dilinden, dininden, inancından, başından dolayı ayrıştırmayacağımız bir düzeni kuracağız” diye konuştu.

Salıcı, AKP iktidarının halkın iradesine istinkâf etmek duymadığını savunarak, “İnsanca ve hakça bir uyum yapmak, kayyumların olmaması buyurmak. Vatandaşın verdiği oyun sandıktan kelimesi kelimesine çıkması, kavim iradesinin kelimesi kelimesine yansıması girmek. Bizim İstanbul’birlikte 31 Mart’ta kazandığımız seçimi 6 Mayıs’ta tahrip eden ve yeniden seçime başvurmak zorunda kaldığımız düzenin ortadan kalkması eylemek. Yurttaş belediye başkanını seçmesine rağmen ona mazbata verilmeyip adına kayyum atanması emretmek” dedi.

Ekonomik krizden Hakkari’nin de etkilendiğini belirten Salıcı, “Gelirken başkanımızla konuştum, ‘Hakkari’bile etin kilosu 120 liralık. Tığ bir vakitler haricen almazdık. Cümle öz etini, peynirini üretirdi’ dedi. Hayvancılık yapılabilen tıpkı ilimizde bile etin kilosu 120 liralara geldi” diye niteleyerek konuştu.

“Biz, adilane tıpkısı düzeni kurmakta kararlıyız. Altılı Masa ile bu arada kuracağız” diyen Salıcı, Altılı Masa’nın Türkiye’nin ızdırap gidişatına ‘dur’ diyeceğini vurguladı.

“TORUN ER BEZI SAHİBİ OLDU, ONLARLA VAKİT GEÇİRMESİ GEREKİYOR”

Salıcı, Altılı Ganyan Masa’nın belirleyeceği adayı Türkiye’nin 13. Reisicumhur olacağını dile getirerek, “Tayyip Bey yoruldu, dinlenmeye ihtiyacı var. Torun er bezi sahibi oldu, onlarla mesafe geçirmeye ihtiyacı var. Tayyip Satma’in yanındaki zevat bile Türkiye’yi aşağıya akıllıca çekiyor, onların bile tekaüt olmaya ihtiyacı var” diyerek konuştu.

Salıcı, Hakkari’nin sınırda bir devlet olduğunu ve cızık ticaretinin güçlendirilmesi gerektiğini kaydederek, “Sınır ticaretinin önünü anahtar düzenlemeleri yapacağız. Van üzere birlikte Hakkari amacıyla da” dedi.

“TERÖRÜ BİTİRMEMİZ GEREKİYOR”

Salıcı, güvenlik gerekçesiyle boşaltılan köyler olduğunu anımsatarak, “Türkiye’da çatışmalı ortamın sona erdirilmesini sağlamamız, terörü bitirmemiz gerekiyor. Köyüne okşamak isteyen yurttaşlarımızın da tamamının köyüne dönmesini sağlamamız gerekiyor” diye niteleyerek konuştu. Salıcı, iktidar olmaları halinde adilane ayrımsız düzen kuracaklarını belirterek şunları söyledi:

“Muhammes Çete’nin mensupları, devletin kesesinden döviz üzerinden seçkin ay dirimlik elde edenler, bu düzenin değişmesini istemiyor. Kur korumalı mevduatla bu arada hiç çalışmadan bankadaki parayı dövize endeksli düzlük getirimci sınıfı bu düzenin değişmesini gerek mi? İstemez. 5-10 aylık alan danışmanlar, bu uyum değişsin isterler mi? Hakça düzen isterler mi? İstemezler, çünkü onlar maaşlarını kaybedecekler. Bulgaristan’dan Türkiye’ye mevrut, Edirne’da alışveriş fail, zat parası Türk lirasından altın ağıl geldiği üzere Bulgaristan vatandaşı, bu düzenin değişmesini lüzum mi? İstemez. Sen kendi ülkende sıkıntı çekerken Suriye’den mülteci kendisine gelip ülkenin nüfusunun onda birini oluşturan Suriyeli, bu düzenin değişmesini lüzum mi? İstemez.

Biz, bu ülkenin vatandaşı olan bütün yurttaşlarımızla beraber bu düzenin taraftarıyız. Bu düzenin değişmesi sizin, bizim çıkarımız, bu ülkenin geleceği için.”

Salıcı, Altılı Ganyan Masa’bile seçme partinin kuma notları ortaya çıkardıklarını kaydederek, “Tığ, Bahtiyarlık Partili kardeşlerimizi CHP’lileştirmeye çalışmıyoruz. İYİ Partili arkadaşlarımızı CHP’lileştirmeye çalışmıyor. Ayrımlı partileriz ama eşsiz olan molekül, ortaklıklarımızı sağlamak. Ayrışmak istersek olağan amma zor olan ortaklıklarımızı ortaya sezmek” dedi.

“IŞTE GELDİK SINIRA, HENÜZ NEREYE GİTMEMİZİ İSTİYORSUNUZ”

Salıcı, Türkiye’nin rastgele adına gittiklerini ifade ederek, “Bize eskiden Tayyip Satış, ‘Doğuya gidemiyorsunuz’ diyordu. Tayyip Satış elan nereye gitmemizi istiyorsunuz, işte geldik sınıra. Henüz, söyleyin, nereye gitmemizi istiyorsunuz, oraya de gidelim” diye konuştu.

Salıcı, seçime hazır olduklarını açıklayarak, “İster bir zamanlar lüzumlu sel lüzum erken yapsınlar biz, sandıkların hepsine erbap çıkacağız. Sandığa giren fikir neyse onun çıkması amacıyla; doğruluk, saydamlık üzere elimizden geleni yapacağız. Tayyip Satma’i zor etmeye var mısınız? Hak ve Kalkınma Partisi’ni kendine tartı düzen vermesi için uymazlık olmaya göndereceğiz, o üstelik eke ayrımsız görev” dedi.Share: