Nohut üretiminde bu sene yüzde 22,1’lik artış bekleniyor

Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra hasadı devam fail nohutta üretimin bu sene sabık yıla nazaran yüzdelik 22,1 artarak 580 bin tona ulaşması bekleniyor.

AA muhabirinin Ekincilik ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye bakarak, nohut, yetiştirilmesi aşkın mütekait olmadığı, Anadolu’birlikte kıraç alanlarda birlikte ekilebildiği için çiftçiler vasıtasıyla tercih ediliyor.

Tohumları kurumadan yeşil namına bile tüketilebilen nohut, kurutulmuş şekilde hele şita aylarında kemirmek adına sofraları süslüyor. Nohutta 2020/2021 pazarlama yılı yurt içi kullanım miktarı 509 bin ton, dirilik başı tüketim almanak 5,1 kilo, sürücü belgesi oranı ise yüzdelik 122,3 düzeyinde gerçekleşti.

Son 5 yıllık ortalama nohut üretimi ülkede 567 bin tonu bulurken averaj mahsul dekar başına 116 kilo düzeyinde hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumunun tahmini kapsamında 2022 yılı nohut üretiminin bu sene güzeşte yıla göre yüzdelik 22,1 artışla 580 bin titrem düzeyinde olacağı öngörüldü. Geçen yıl 475 bin ton nohut üretimi gerçekleşmişti.

Üretimin nazik bölümü İç Anadolu’daki 6 şehirde

Türkiye’dahi nohut üretimi ağır olarak Ankara, Yozgat, Kırşehir, Konya, Karaman ve Çorum’bile yapılıyor. Türkiye sabık yıl yüzde 14 ile sunu çok İran’a nohut ihracatı yaptı. İran’ı yüzde 8’er ile Pakistan ve Suriye, yüzde 6 ile Irak strateji etti.

Bu yılın sülale-haziran döneminde ise ihracatta Irak, Azerbaycan, Lübnan ve Gürcistan dikkati çekti. Bu dönemde Irak ihracatta yüzde 71’lik göre geçmiş tam yer alırken bu ülkeyi yüzdelik 12 ile Azerbaycan, yüzde 9 ile Lübnan ve yüzde 6 ile Gürcistan izledi.

“Ülkemiz baklagillerin jen merkezi durumunda”

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, tarımda kendine yeten tıpkısı devlet olmanın, zaman gelinen noktada balaban ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Kendine yeten ayrımsız ülke olabilmek amacıyla bile sulp ihtiyacının dar içinden karşılanmasını zaruret adına gördüklerini vurgulayan Kirişci, toprak bitkilerinde 911 yerli ve milli çeşidin tescil ettirildiğini bildirdi.

Kirişci, tescillenen 94 çeşidin nohut, zayıf fasulye, mercimek üzere yemeklik dane baklagiller olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemiz özellikle nohut almak için baklagillerin gen merkezi durumundadır. Baklagiller; istihdama olan katkıları, dış satım potansiyelleri, ekim nöbetine hafif girebilmeleri, nadas alanlarının azaltılmasında etkili olmaları dolayısıyla heybetli benzeri üründür.”

Share: