Niğde’de kuru fasulye ve barbunyada 65 bin titrem rekolte bekleniyor

Cılız fasulye ve barbunya üretiminde Türkiye’de ilk tam düzlük kayran Niğde’de, bu sene kestirmece 65 bin titrem rekolte bekleniyor.

Türkiye’de kuru fasulye üretiminin yüzdelik 23’ünü, barbunyanın ise yüzde 70’ini karşılayan kentte, hasat sezonu başladı.

Niğde Kültür Odası Başkanı Iye Gaga, AA muhabirine, zayıf fasulye üretiminde Niğde’nin ilk tam saha aldığını söyledi.

Dudak, üretimde güzeşte yıla bakarak beş altı bile olsa düşüş beklediklerini belirterek, üreticiler arasında tahıl ürünlerine yönelenler olduğunu ifade etti.

Bu yıl yaklaşık 180 bin dekar alanda fasulye ekimi olduğuna değinen Ağız, şunları kaydetti:

“Sabık yıla göre yine üretimde bir numara sırada olacağımızı düşünüyoruz. Değer beklentimizin altında kaldı. Geçtiğimiz yıla göre biraz elan üretim maliyetlerinin altında seyrediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde fiyatların yukarı çıktığını göreceğiz. Rekoltemiz geçtiğimiz yıl kestirmece 75 bin tondu. Bu sene da rekoltenin 60-65 bin titrem civarında olacağını düşünüyoruz.”

Temelli fasulye ekilen arazilerde giderek verimin azaldığına dikkati calip Gaga, bu nedenle çiftçilerin bire bir bölümünün bundan sonra buğday, rüşvet gibi tahıl ürünlerini ektiğini anlattı.

Kenar, seneye fasulye üretiminin gine artacağını düşündüklerini dile getirerek, ” Herhangi Bir sene olduğu gibi esasen bu yıl kalitemiz adamakıllı. Bölgemiz 1300 rakımda, burada yetiştiği üzere im tatlı ve içimli oluyor. O yüzden Niğde’de, Türkiye çapında tutulan ayrımsız fasulyemiz var. Niğde olarak barbunyada üstelik birinci sıradayız. Türkiye’de üretimin yüzdelik 70’i Niğde bölgesinden karşılanıyor. Barbunya daha çok Ovacık, Yeşilova, Uluağaç, Çavdarlı ve Çamardı bölgesinde üretiliyor. Fasulye rekoltesinin zarfında barbunya dahi var.” diye niteleyerek konuştu.

Yeşilova köyünde 86 dekarda fasulye üreten Hasan Günaydın dahi orak ayı ağustos döneminde oluşan alev farkının verime olumsuz yansıdığına bel etti.

Ovacık köyünde barbunya üretimi yapan Ayhan Duygun üstelik “Bu yıl sıcaklardan belde barbunyanın boyutu az buçuk kıytırık olacak. Sıcaklardan kontekst eser hızlı gelişti.” ifadesini kullandı.

Share: