Niğde iktisat: Niğde’de 650 bin ton elma rekoltesi bekleniyor

Niğde Elma Üreticileri Birliği Başkanı Atilla Kaplan, Türkiye’bile elma üretiminde ikinci tam kayran aldığını bu yıl ise 650 bin titrem elma rekoltesi beklendiğini söyledi.

Güzeşte sene 552 bin ton elma üretildiğini tabir fail Kaplan, bu sene memleket genelinde 650 bin titrem rekolte beklediklerini ve verimin çok dolgunca olduğunu tabir etti. Niğde elmasının ihracata gittiğini anlatan Elma Üreticileri Birliği Başkanı Atilla Kaplan açıklamasında şunları söyledi:

“Niğde’de elma hasadı devam ediyor. Güzeşte sene TUİK verilerinde 552 bin elma üretiminde Türkiye ikincisiydi. Bu sene da tekrar ikinci namına yerimizi koruruz inşallah. Niğde’bile bahçecilik zamanla ivme kazanıyor. Temas sene dikilen ongun sayısı henüz üstelik fazlalaşıyor. Sonuç vermeyen ağaç sayısı bile çokça, onlarda vermeye başlayınca üretim artacak. Büyük bahçeler kurulmaya devam ediyor. Niğde’yi çekim merkezi haline getiriyor. Kısaca 552 bin ton üretimde Niğde elması, Amasya elması üzere nazik bahçelerde kestirmece 300 bin ton istihsal oluyor. 150 bin tonu ihracata gidiyor”.

Kaplan, Niğde elmasının Uzakdoğu ülkeleri ile Hindistan, Bangladeş, Endonezya ile Orta Doğu ülkeleri, Irak, Suriye, Libya’ya ihraç edildiğini bile tabir etti. – NİĞDE

Share: