Niğde Elması Elverişsiz Dışına İhraç Ediliyor

ENES FERT ÖZMEN

Elma üretiminde arz şişman paya topluluk kentlerden Niğde’dahi, hasadı yapılan elmalar yetersiz dışına ihraç ediliyor. Niğde Elma Üreticileri Temas Başkanı Atilla Kaplan, “İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Fellah ülkelerinin birlikte Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, kalite ve aroma anlamında iddialı tıpkı iliz Türkiye genelinde” dedi.

Elma üretiminin şanlı merkezlerinden Niğde’birlikte elma hasadı başladı. Niğde Elma Üreticileri Kontak Başkanı Atilla Kaplan, ağustos kocaoğlan içerisinde başlayan elma hasadının teşrinievvel ayının sonuna kadar devam edeceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Niğde bölgesinde imdi Gala, Golden, Skarlet gibi elma çeşitlerimiz bulunmakta. Türkiye, dünyada elma üretiminde 4 milyon 500 bin titrem üretimle 3’üncü tam vadi alıyor. Niğde ise elma fidanı itibarıyla Türkiye’bile birinci, üretimde Türkiye’bile ikinci sırada” dedi.

“TÜRKİYE ELMA ÜRETİMDE 3’ÜNCÜ SIRADA”

Mevki kendisine kısaca 4 milyon 500 bin titrem elma üretimi yapıyoruz. Çin, ESIR, Türkiye, Polonya, İtalya ve Hindistan kabil ülkeler aynı üretimine cemaat. Büyüklük adına ürettiğimiz 4 milyon 500 bin titrem elma üretiminin içerisinde ihracatımız haddinden fazla aşkın değil. Niğde’da elma üretimimiz kullanılmamış bahçelerin kurulmasıyla artıyor, sabık sene 552 bin ton TÜİK verilerine göre. Ama bu yıl rekolte beklentimiz 600 bin titrem civarında. Devletimizin bostan kurulumu tesislerine verdiği destekler var amma üretimimiz üstelik arttı ve bunu ihraç etmemiz geçişsiz ve bunun içre ihracatın desteklenmesini bekliyoruz. Ülkemizde elma üretiminde Niğde ongun sayısına baktığımız bile ilk tam yer alırken, üretimde ise Isparta ilinden bilahare ikinci sırada meydan alıyor.  Dış pazarın istediği elmaları biz Niğde’üstelik kaliteli tıpkısı şekilde üretmeye bitmeme ediyoruz. Bunun tanıtımını dolgunca yapıp bunun desteğini ongun yapılırsa hem devletimizin kazanması açısından hem bile tığ üreticilerin kazanması açısından serencam evre muhteşem bizim için.

“NİĞDE ELMASI DARAÇ DIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR”

İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Zenci ülkelerinin birlikte Ortadoğu ülkelerine, Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, nitelik ve aroma anlamında iddialı ayrımsız iliz Türkiye genelinde. İlimizde üretilen elmalar ensiz dışına gönderiliyor. Faziletli birinci sınıf elma üretimi yapmamızdan hava ilimizde üretilen elmaların çoğunluğu sınırlı dışına farklı noktalara ilimizdeki elmaları pazarlıyoruz.”

Niğde’nin Bor ilçesine sadık Çukurkuyu kasabasında 2 bin 200 dekarlık alanda elma üretimi yapan SAS Ekincilik İşletme Müdürü Muhammet Kodo da “Elma bahçemizde 4 cins elma bulunmakta. Şu anda al Skarlet ve Golden elma çeşitlerimizin hasadını yapıyoruz. Bu yıl 2 bin 200 dekar elma bahçemizde kısaca 8 bin ile 10 bin ton ortada rekolte bekliyoruz. Ürettiğimiz elmalar Hindistan, Irak, Suriye ve Zenci ülkelerine ihraç ediyoruz. Elma bahçemizde kısaca 500 iştirakçi çalışmakta olup elma hasadımız ilk teşrin ayının sonuna kadar bitmeme ediyor” dedi.Share: