Nem Kurutma Cihazları

Bağıl nem (RH), mümkün olan maksimum miktarın yüzdesi olarak havada ne kadar su buharı bulunduğunu ifade eder. Mutlak nem (H), kuru havanın metreküpü (g/m 3 ) başına belirli bir gram sayısı olarak ne kadar su buharı bulunduğunu ifade eder.

Bağıl nem, size ne kadar nemli hissettirdiğini söyler ve bu, bir sıcaklıktan çiy noktasının çıkarılması ve 100°C’ye bölünmesiyle hesaplanabilir. Mutlak nem, belirli bir hava hacminde kaç gram su olduğunu size söyler. Mutlak nem, sıcaklık artışıyla artar, ancak artan basınçla azalır. Form için nem, sıvı su buharlaşarak gaza dönüştüğünde ve ardından bitkiler veya ağaçlar gibi çevremizdeki yüzeylerde veya fırınlar veya fırınlar gibi ısıtma ünitelerinde sıvı damlacıklar halinde yoğunlaştığında oluşur.

Nem, havada bulunan su buharı miktarıdır. Bağıl nem, belirli bir hava hacmindeki su kütlesini ölçerken, mutlak nem birim hacimdeki su buharı kütlesini ölçer.

Nem alma cihazları, nemi azaltmak ve iç mekan hava kalitesini iyileştirmek için kullanılır. Endüstriyel ısıtma ekipmanı, bağıl nem seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

Bu yazımızda havada nem oluşumuna neden olan faktörleri ve bunun sağlığınız için ne anlama geldiğini inceleyeceğiz.

Nem, atmosferde ne kadar su buharı bulunduğunu açıklamak için kullanılan bir ölçüdür. Nemi ölçmenin iki yolu vardır – Bağıl Nem ve Mutlak Nem. Bağıl nem, bir nesnenin belirli bir sıcaklıkta tutabileceği olası maksimum su buharı miktarına kıyasla havanın ne kadar nemli olduğunu ölçerken, mutlak nem, belirli bir hava hacminde gerçekte ne kadar su buharı olduğunu ölçer. Nem alma cihazı, nem kontrolü söz konusu olduğunda da önemli bir rol oynar.

Nem oluşumunda rol oynayan üç ana faktör vardır. Bunlar bağıl nem, mutlak nem ve nem kurutma cihazıdır.

Nem, havada bulunan su buharı miktarının bir ölçüsüdür. Havadaki gerçek nem miktarını belirlemek için hem mutlak nemi hem de bağıl nemi bilmemiz gerekir. Mutlak nem, belirli bir hava hacminde ne kadar su buharı bulunduğunu ifade ederken, bağıl nem, 25 santigrat derecedeki hava miktarının yüzdesi olarak ne kadar su buharı bulunduğunu ifade eder.

Nem, havadaki su buharının ölçüsüdür ve suyun dört halinden biridir. Astım, soğuk algınlığı, tahriş, cilt kuruluğu ve çok daha fazlası gibi sorunlara yol açabileceğinden sağlığımız ve esenliğimiz üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Nem seviyeleri sıcaklığa göre değişir. Mutlak nemde sınır yoktur. Sıcaklık ne kadar düşük olursa, bağıl nem o kadar yüksek olur. Düşük bağıl nem seviyelerine sahip nemli bir ortamda, hava fazla nem tutmadığından yoğuşma meydana gelir.

Nem alma cihazları, ısıtma sistemi veya nem alma cihazı gibi harici bir kaynak yardımıyla belirli bir alan veya mahaldeki nem seviyesinin hassas bir şekilde kontrol edilmesi için kullanılır. Endüstriyel ısıtıcı kiralama, ısıtma sistemi veya nem alma cihazı gibi harici bir kaynak yardımıyla alanın veya mahalin hızlı bir şekilde soğutulması için kullanılır.

Share: