Nazır Varank: Fındık kurutma ara bulucu Giresun’da çiftçilerimizle alay malay olacak

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Giresun’dahi Gıda Araştırma, Imtihan ve Analiz Merkezi’ni (GATAM) ziyaret etti. Nazır Varank, “GATAM ve kurutma aracına, KEZ ile alay malay yaklaşık 9,5 milyon euro destek verdik. Fındık kurutma uzlaştırıcı, Giresun’un köylerinde mahallelerinde çiftçilerimizle birlikte olacak. Toplanan fındıkların çok daha güdük sürede kurutulmasını sağlayacak ve kurutulan fındıkların analizleri yapılıp lisanslı depolara konulmasını sağlayacak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Avrupa Birliği (AKARSU) Innofood Projesi’ kapsamında Giresun’da kurulan Azık Araştırma, Test ve Çözümleme Merkezi’ni görüşme etti. Fındık kurutma aracı ve lisanslı antrepo uygulaması bütünleşmiş projesini inceleyen Varank, bilgileri paylaştı. Bakan Varank, GATAM’ın bölgenin en şişman test ve analiz merkezi olduğunu ve bu yıl süresince faaliyete başlayacağını belirterek, fındık kurutma aracının Türkiye’dahi ayrımsız önce olacağını söyledi.

Innofood Projesi ile KEZ ve Türkiye’birlikte elan ekleme kızıl yiyecek ve meşrubat ürünleri geliştirileceğini nâkil Nazır Varank, “Giresun’daki GATAM de bu projenin ayrımsız parçası. Bölgenin en şişman test ve analiz laboratuvarı şu anda kuruluyor. Makine, ekipman ve teçhizatlar birlikte kurulum aşamasında. Fındık kurutma aracını birlikte bu proje kapsamında Giresun Tecim Borsası ile alay malay geliştirdik. Bu aracın özelliği, devir panelleriyle, elektrikli bire bir şekilde yani yeşil, çevreye hürmetkâr ayrımsız şekilde fındığı kurutması. Bu birlikte Türkiye’da tıpkısı geçmiş. Bu ara bulucu de bu sene arkadaşlarımız kullanmaya başlayacak” ifadelerini kullandı.Fındıkla ait çalışmalara destek vermeye devam ettiklerine değinen Vekil Varank, “GATAM ve kurutma aracına, DENIZ ile gelişigüzel yaklaşık 9,5 milyon euro destek verdik. Fındık kurutma uzlaştırıcı Giresun’un köylerinde mahallelerinde çiftçilerimizle alay malay olacak. Toplanan fındıkların çokça henüz gücük sürede kurutulmasını sağlayacak ve kurutulan fındıkların analizleri yapılıp lisanslı depolara konulmasını sağlayacak” dedi.’AKARSU’YE YAŞIT OLABİLECEK PROJELER’Lisanslı fındık deposuna ilişik üstelik bilgelik veren Vekil Varank, şunları söyledi:

“Burada bire bir da lisanslı depomuz var. Burası üstelik Türkiye’nin ilk ve bir tane lisanslı fındık deposu. Vatandaşlarımız ürünlerini burada saklayabiliyor. Lisanslı deponun şanlı avantajları var. Buraya ürününüzü koyduğunuzda bankadan akla yatkın itimat kullanabiliyorsunuz. Ürünün karşılığında aldığınız belgeyle tecim yapabiliyorsunuz. Bu tesisin çatısı bile ruz panelleriyle meşgul. Bu projeler hem yerli kalkınma açısından çokça kızıl bire bir zamanda sürdürülebilirlik ve yeşil tahavvül anlamında SU’ye da yaşit olabilecek projeler. İnşallah GATAM bu sene çalışmaya başlayacak. Fındık kurutma uzlaştırıcı, Giresun’un ilçelerinde, köylerinde kurutma faaliyetleri yapacak. O kuruttuğunuz fındıkları birlikte lisanslı depolara koyabiliyorsunuz. Bütünleşmiş benzeri proje. Hakeza benzeri işe domestik paydaşlarımızla alay malay imza atmış olmaktan çok memnunuz. GATAM, tahminî bin metrekare tutkun kayran üstünde müesses benzeri kasılma. GATAM’birlikte fındığın yanında çay, süt ürünleri, göveri, kâr ve deniz ürünlerinin de test ve analizleri yapılacak. Fındık kurutma uzlaştırıcı, bölgenin arz şişman ihracat ürünü olan fındığın genişlik beş altı zayi ve yeryüzü faziletkâr kaliteyle kurutulmasını sağlıyor. 6 saatte kestirmece 2 ton fındık kurutma kapasitesine topluluk. Araç, im kayıplarını genişlik örgen indirmeyi hedefliyor.”Share: