Nazır Soylu Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere zevcelik yazar halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Lice ilçesinde antik çağda yerleşme yeri adına geçer Bırkleyn Mağaraları’nda SELIM Parti Diyarbakır Deneyimsizlik Kollarının düzenlediği “Lice Bilgisizlik Buluşması” programına katıldı. Soylu, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin almanak bire bir tarihten, Nazik İskender’in konakladığı ve özlük işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların büyük zenginlik olduğunu söyledi.

Çok aktif ve varlıklı tıpkısı medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Aristokrat, ” Malazgirt’in hikayesi esasen bu Anadolu’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Rum topraklarına girişin hikayesi birlikte on paralık unutmayın ki benzeri bağlanak ve beraberlik hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu kategorik tanıdıkları ve birbirleriyle bu arada esasen küffara karşı birlikte oldukları, benzeri değeri taşıdıkları, tıpkısı anlayışı taşıdıkları, güya iki kardeşin kucaklaşması kabilinden bize bu toprakları güçlükle yapmalarının ihtimal üstelik sunma koca nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin bundan sonra daha çalışkan kullanılabilecek bire bir noktaya getirileceğini bildiren Aristokrat, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna amade olduğunu anlattı. Vekil benzeri aleniyet halay çeken vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere haremlik etti. O anlar kameralara da yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ BITKIN EDİYOR”

Yıldırı örgütü PKK’ya haddinden fazla konu söylediğini tabir fail Aristokrat, “Haddinden Fazla dahi hezel söylemeye devam ediyorum. Ama PKK, yıldırı örgütünün benim laflarımdan etkilendiği sunma heybetli cümleler PKK hemen ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, aynı zamanda ayrımsız kültürel terörizmle, kültürünü üstelik dermansiz etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, aile ilişkilerimizi, esas-cet duygularımızı, yandaki ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, seçkin birini tertipsiz ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini amma benzeri karşılık ödediğini anlatan Soylu, denk olarak ahlakını ve bir zamanlar üzerine titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Icra Vekili Soylu, şöyle bitmeme etti: “Demin bire bir sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun için da bazı kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak için. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i başkalaştırmak üzere. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve bilcümle değerlerimizi temel itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek üzere. yüz yüze kaldığımız buut budur. Sonuç 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar hiç adalet etmediği benzeri parantezle yüz yüze kaldı. Bellik diyorum. Çünkü biz bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Henüz sonraları Nazır Aristokrat Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu konusunda Soylu, “Çok detaylı yıllar yıldırı örgütünün maalesef hakimiyetinde mağaralar kendisine artmış. Tanrı razı olsun düzenlilik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle işte bütünü deminden birer turizm destinasyonu tarihî destinasyon olmaya aday. Oylumlu benzeri vadi.” ifadelerini kullandı.

Bakan Aristokrat’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde DOĞRU Fırka Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Ulu İhsan Akarsu, İl Inanma Müdürü Fatih Kaya, DOĞRU Fırka MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, Genel Format Kadın Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanı Muhammet Mübarek Aydınlık, Bitirmiş Nahiye Komutanı Ferik Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Yakalamak üstelik haremlik etti.Share: