NAZIR SOYLU: 15 TEMMUZ’U FETÖ YAPTI, ARKASINDA BAL GİBİ AMERİKA VAR (6)

‘DOĞAL GAZ FİYATLARI AMERİKA VE AVRUPA’DA 10 ITMAM ARTTI’

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kırklareli’da sivil topluluk örgütleri temsilcileriyle yemekte aynı araya geldi. Avrupalıların, konuşurken 100 almanak planlar, balaban planlar yaptığını söylediğini tamlayan Soylu, “Temas meseleyi burnundan kıl aldırmayacak bire bir şekilde yönetmeyi namına maharet kendisine gören Avrupa amma beyinli bire bir şekilde bilcümle sorunlarını doğuya yıkan Avrupa, ne pandemi meselesinde, hangi küresel dünyada, ne de erke meselesinde burnunun önünü göremeyecek derecede ayrımsız strateji eksikliğinin içine düşmüştür. Globalleşme denilen deyim, 20’nci yüzyılın böylelikle Amerika’yı dünyada hâkim geçirmek, Avrupa’yı da onun vagonu haline getirebilecek bire bir anlayışı kıymetlendirmek için buluş edilmiş bire bir kavramdır. 1950’lerden itibaren dünyada kilolu ekseni doğuya akıllıcasına kaymaktadır. Güç ekseni derken; siyasal dokunaklı ekseni, silahlı kilolu ekseni ve hesaplı kırıcı ekseni doğuya doğru ağır bire bir şekilde kaymaktadır. Doğunun üretim mekanizmalarından birisi Çin. Zat üretimini pandemiden dolayı kapattı ve dünyanın bir nice durumunda doğal gaz fiyatları Amerika’birlikte ve Avrupa’bile 10 intaç arttı. Az aynı ölçü değil bu. Zira benzeri taraftan üretimi yetiştirmek istiyorlar, tıpkı taraftan üstelik bizden da alarak, özen ederseniz bizim geçen yılki ihracatımızın toplamı 170 milyar dolar civarında, şu anda 250 bilyon dolar civarında olacağını ve biraz henüz aşacağını bu yıl itibariyle tutum ediyoruz. Anne itibariyle bizden üstelik mal çekiyorlar” dedi.

‘AVRUPA, AMERİKA KENDİ AJANLARINI TÜRKİYE’YE SOKUYOR’

Icra Vekili Aristokrat, “Suriyelilerle tığ 500 sene bire bir millet olarak beraber olduk” diye niteleyerek, şöyle bitmeme etti:

“Adam kapına mevrut, cebin tarafta kadınlara tecavüz ediyorlar, hamile kadınların karnındaki çocukları öldürüyorlar, yaşlıları öldürüyorlar. Biz hangi yapmalıydık? Zaman Ukrayna, Avrupa’ya gitti, 5 milyonun üstünde. Avrupa ‘Almıyorum’ mu dedi? Kimesne niçin sesini çıkarmadı? Hangi ahit dönecek bunlar özlük memleketlerine muhtemelen mi? Tek galiba değil. Amma Avrupa ve Amerika öz ajanlarını Türkiye’ye sokuyor, ‘Bu Suriyeliler buradan gitsin’ diyor. Adamlar filhakika kesilmek istemiyorlar ki gitsinler. Ego İdlib’dahi 75 yaşındaki ayrımsız teyzeyi gördüm, dedi ki; ‘Evlat, ben memleketime göstermek istiyorum.’ Ben, ‘Memleketindesin’ dedim. Kendi toprağına andırmak istiyor. Buradakilere soruyoruz gider misin diye, ‘Tamam gideriz’ diyor. Amma orada ölüme mi gitsin? Aynı bölümü rejimin, aynı bölümü DEAŞ’ın, tıpkı bölümü PKK/PYD’nin elinde. Gayrı tarafa dahi Amerika gelmiş, 12 sunum töz kurmuş. Yunanistan dahi mahiyet kuruyor. Bire Bir tezgah hazırlama içerisinde. Bunları görmüyoruz. Bu insanlar nereye gidecekler? Bizim Fırat Kalkanı bölgesi, Zeytin Dalı Harekatı bölgesi, Hazar Pınarı bölgesine gittiler. Bilcümle 525 bin kişi oraya fahri adına köylü döndüler. Biz orada, onların daha bayındır bire bir şekilde olabilmesi için, buraya gelmemelerini temin edebilmek üzere orada güvenliği, sağlığı, adaleti, altyapıyı oluşturduk. Kişi meclisleri kuruldu. Onlar paralarını topluyorlar, harcıyorlar, tıpkısı ekonomi oluşturdular. Eskisinden henüz bol durumdalar. O bölgeye gidiyorlar ama Yıldız Halep bölgesinde varlar. Cenup ve Ölçülü Halep bölgesinde yoklar. Zira oraya gidince onları per siftinlik ediyorlar. Hangi zaman gidecekler? Almaşık bulabilirsek. İşte o alternatiflere bakıyoruz. Cerablus’ta, Halk-Bab’dahi, Resulayn’bile, Telabyad’birlikte tahminî 1 milyon kişinin yaşayabileceği uluslararası müzaheret kuruluşlarından tıpkı proje üzere hep bu arada çalışıyoruz. Bire Bir noktasına kadar geldik.”

Bakan Aristokrat, Suriyelilerin cürüm işleme konusuna değinerek, “Suriyeliler bizim kardeşlerimizdir. Bittabi zat ülkelerinde döneceklerdir. Ama Türkiye’birlikte hangi kadar yanlışlık işliyorlar? İlk dediler ki, ‘Bunlar 3-4 sene sonraları o kadar çokça cürüm işlerler ki.’ Bunların mehabetli bire bir bölümü Mutekit, zaten bizim coğrafyamızın insanı. Tamam, bizim kültürlerimizde ihtimal farklılıklar söz konusu amma haram, helal sende hangi kadar varsa onda dahi o büyüklüğünde var. Bulgu itibariyle yanlışlık işlemesi, bizde 2.2- 2.3, onlarda ise 1.1- 1.2; yarı yarıya. O bile tıpkısı kısmı özlük aralarında. Onun üzere bütün bunların bütünü şişirme haber” diye niteleyerek konuştu.

Fon dökümü

——————————

-Yemeğe katılanlar-Aristokrat’nun konuşması

-Yemekten detaylar

Vukuf-alıcı: Olgun-Azrail: Mehabetli Birey ZERAY-Hedef AKAGÜNDÜZ/KIRKLARELİ,

Share: