Nazır Karaismailoğlu, İstanbul Yıpranmamış Çağ Üniversitesi’nin akademik yılı açılışında konuştu Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Önümüzdeki yıllarda (Güç Hükümdar Gerçek Köprüsü) üzerinden geçecek demir yolunu bildirme kısa zamanda tutmak amacıyla alışılmamış say gösteriyoruz.” dedi.

İstanbul Bakir Yüzyıl Üniversitesi 2022-2023 akademik yılı açım törenine katılan Karaismailoğlu, üniversitenin bakir dönemdeki ilk dersini “Geri Hizmet, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” başlıklı sunumuyla verdi.

Küresel anlamda gidiş geliş ve ulaşım hareketliliği, şehirleşme ve akil erişim sistemlerine değinen Karaismailoğlu, bu kapsamda İstanbul’de hayata geçirdikleri projeleri anlattı.

Evvel Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattının açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Karaismailoğlu, “Önümüzdeki aylarda seçkin ay İstanbul’dahi aynı yer altı treni yatırımı yaparak İstanbulluların hayatını kolaylaştırmaya ve İstanbulluların dirim standardını artırmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Karaismailoğlu, gelecekte ulaşımı yönlendirecek 4 asıl trend bulunduğunu, bu trendlerin “elektrikli araçlar, paylaşımlı seyahat, otonom vesait ve angajmanlı vesait” olduğunu, bu alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Elektrikli açkı sayısının 2025’te 85 milyona, 2040’ta 540 milyon adede çıkacağının öngörüldüğünü nâkil Karaismailoğlu, “Özellikle 15 dakikalık erişim mesafesinde yürüme, bisiklet ve scooter başlamak haddinden fazla cesim. artık bunları olağanüstü şekilde heveslendirme etmeye devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

“Itidalli Aralık 100 yılın koridoru olacak”

Adaletli Karaismailoğlu, Türkiye’den elden 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ve 1,6 milyar insana ulaşıldığını belirterek, bu potansiyeli bağışlamak üzere tüm planlamalarını yaptıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, 2020’üstelik 12 bilyon titrem olan dünya tecim hacminin 2030’bile 25 milyar tona, 2050’bile 95 milyar tona, 2100’bile da 150 milyar tona ulaşmasının beklendiğini ifade ederek, bu yüklerin taşındığı koridorlara değindi.

Dünyanın en büyük ticaret koridorlarından olan Itidalli Aralık’a işaret fail Karaismailoğlu, ” Pekin’den Londra’ya büyüklüğünde kıvrak aynı tecim koridoru oluşturduk. Bura dünyaya gestalt verecek, önümüzdeki 100 yılın koridoru olacak. Çünkü Türkiye buranın merkezinde. Hem seyahat süresi hem üstelik Rusya- Ukrayna savaşı sonrası Orta Koridor önemini daha bile artıracaktır. Biz 100 yılı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Çabuk trenle angajmanlı toprak sayısını 54’e çıkaracağız”

Iblağ ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’birlikte hayata geçirdikleri dev projeler beyninde yer alan İstanbul Hava Meydanı’nın ati 100 yılda hem Türkiye’nin hem de dünyanın ihtiyacını karşılayacağını, burasının büyüklük aklıyla planlandığını söyledi.

Bundan ahir süreçte demir hat yatırımına artık vakar vereceklerini kaydeden Karaismailoğlu, bu alandaki hedeflerini paylaşırken, 8 ilde olan aceleci tren angajmanlı site sayısını 54’e çıkaracaklarını bildirdi..

Türkiye için dijitalleşmeyi “olmazsa gayrimümkün” adına nitelendirerek, salgın sürecinde uzaya 2 uydu fırlatan enden ülkeler ortada vadi aldıklarını belirten Karaismailoğlu, bu uyduların beceri özelliklerinden bahsetti.

Yakın zamanda Türksat 6A’yı uzaya fırlatacaklarını bildiren Karaismailoğlu, “Türksat 6A’yı tamamen Türk mühendislerinin ürettiği tıpkısı peyk olarak uzaya fırlatacağız. Zat uydusuyla uzayda desise edilen 10 devlet ortada vadi alacağız.” dedi.

“2023’te 5G’nin yekpare Türkiye’ye yayılması amacıyla koca aynı planımız var”

Türkiye’nin 5G çalışmalarına değinen Karaismailoğlu, 5G’nin lansmanını İstanbul’da yaptıklarını hatırlatarak, “Bu kabil bölgelerde 5G’yi artırmaya bitmeme edeceğiz. 2023 yılında 5G’nin tamlık Türkiye’ye yayılması için yüce tıpkısı planımız var.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, 2003-2021 yılları beyninde iblağ ve haberleşme altyapısına 183,6 bilyon dolar yatırım yaptıklarını belirterek, “Bunun kestirmece yüzdelik 65’ini esmer yolu yatırımlarına harcadık. Bundan ahir süreçte demir için ağırlık vereceğiz. Çipo yolunun envestisman ağırlığı yüzde 50’lere daha çok” diyerek konuştu.

Bugüne kadarki projelerin yüzde 20’sini yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, bu sayede Anadolu’ya daha çok envestisman yapılabildiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Çetince Hükümdar Doğruca Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, İstanbul Havalimanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, Şimal Marmara Otoyolu kabilinden yatırımlara değinerek, “Yavuz Hükümdar Gerçek Köprüsü ortasından demir yolu geçecek. Önümüzdeki yıllarda üzerinden geçecek demir yolunu bile genişlik kısa zamanda izafe etmek üzere alışılmamış mesai gösteriyoruz.” diyerek konuştu.

Eskimemiş yatırımların açılışları bitmeme edecek

Adil Karaismailoğlu, bir bölgeye yapılan ulaştırma yatırımlarının üretime ve milli gelire sağladığı etkiye belen ederek, bugün kadarki yatırımlar yardımıyla 19,4 bilyon dolarlık ahit, 1,7 bilyon dolarlık yakıt tasarrufu, 9 milyon dolarlık kağıt, 36,7 milyon dolarlık karbon tarh tasarrufu sağlandığını bildirdi.

Bundan sonraki süreçte 2053’e kadar yatırımları planladıklarını ifade fail Karaismailoğlu, “2053’e kadar 190 milyar dolarlık eriştirme projesini planladık ve çalışmaya üstelik başladık. bundan sonra bunlar artarak devam edecektir. Kâffesi balaban, dinç Türkiye amacıyla. Dünyanın gelişmiş genişlik nazik 10 ekonomisi arasına girecek Türkiye’nin altyapısını oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, bundan sonraki süreçte demir hat ve tanıtma ağırlıklı yatırım sürecine girdiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçkin çok muhteşem bir metro yatırımı yapmıştık. İstanbul kabil nazik metropollerde evcil yönetimlerin birinci görevi; birinci sınıf, emniyetli ve kazançlı benzeri şişko muvasala sistemi bina etmek ve işletmektir. Bilcümle belediyelerin ve yerli yönetimin gözü burada olmalı. Ama maatteessüf buradaki eksikliği kapatmak için tığ Vekâlet kendisine dahi çok koskocaman işlemler yapıyoruz. Geçmiş Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nı ve oradaki mahalleleri bağlayacak 7,4 kilometrelik tıpkısı yer altı treni hattını açmıştık. Önümüzdeki ay bambaşka bire bir yer altı treni hattını açacağız. İstanbul Havalimanı’nı bağlayacağız. Ondan sonra üstelik gine Başakşehir Kayaşehir’deki Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ni…. Bu şekilde bitmeme edecek.”

Karaismailoğlu, Anadolu’de üstelik haddinden fazla güzel işlemler yaptıklarını tabir ederek, 11 Ekim’üstelik Çanakkale’de Ayvacık Tüneli’ni, “Asos” ve Troya” tünellerini, sonrasında 26 kilometrelik Diyarbakır çevre yolunu, peşi sıra Gaziantep’te 22 kilometrelik Gaziray’ı, devamında Malatya Hekimhan tünellerinin açılışını yapacaklarını bildirdi.

Icra Vekili Karaismailoğlu’na gönüllü doktora

Konuşmasının peşi sıra Bakan Karaismailoğlu’na İstanbul Yıpranmamış Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu vasıtasıyla gönüllü doktora tevdi edildi.

Hacısalihoğlu, “Türkiye’nin mühendislik altyapısı ve ulaşım vizyonunun gelişiminde yaptığı balaban katkılar ve üstlendiği öncü görk dolayısıyla Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na üniversitemiz senatosunun 23 Ilkgüz kararıyla mühendislik alanında gönüllü doktora unvanı verilmesine oy birliğiyle değişmeyen verilmiştir.” ifadelerini kullandı.Share: