Muş’un yaylalarında arıcılık yapan ev âdem, mesleğin zorluklarını de birlikte aşıyor

Muş’ta alay malay konakladıkları yaylada arıcılık fail Ercan ve Emran Beyazyıldırım çifti, mesleğin zorluklarını üstelik birlikte aşıyor.

Kentte 30 yıldır arıcılık yapan Ercan ile çocuklarını büyüttükten sonradan eşine destek olmak amacıyla 5 yıl geçmiş mesleğe başlayan Emran Beyazyıldırım, zengin floraya topluluk Muş’un faziletkâr yayla ve dağlarında sunma nitelikli balı çıkarmak için çabalama gösteriyor.

Yazı Muş’un serin yaylalarında kışı birlikte Hatay’daki yaylalarda nâkil aile âdem, müşterek vererek karşılaştıkları zorluklara döş geriyor.

Havaların ısınmasıyla Varto ilçesine sadık Tuzlu köyündeki 2 bin 40 rakımlı yaylaya bıraktıkları kovanlarda bal hasadına başlayan koşa, bu sene ağırbaşlı yağışların etkisiyle verimli bire bir hasat dönemi geçirmeyi bekliyor.

Beyazyıldırım çifti, yaylaya bıraktıkları 400 kovandan 4 ton bal elde etmeyi hedefliyor.

“Eşimle yüksek rakımlı yaylalarda natürel bal üretiyoruz”

Ercan Beyazyıldırım, AA muhabirine, sabık yılın çok yağışsız geçmesi dolayısıyla rekoltede iri düşüş yaşandığını söyledi.

Bu sene bitki çeşitliliğinin artmasıyla henüz fazla im elde etmeyi beklediklerini nâkil Beyazyıldırım, şöyle konuştu:

“Balımızın yüzde beniz kaliteli çıkacağını umuyoruz. Rızkımız için buradayız. İlk hasada başladık. Evire Çevire tıpkısı rekolte bekliyoruz. Radyatör, karakovan ve saf bal ile tüketicinin karşısına çıkacağız. Propolis da üretiyoruz. Eşim bundan sonra propolis ile ilgileniyor. Geçimimizi temin etmek ve tüketicinin akla yatkın ürünle buluşması üzere elimizden geleni yapıyoruz. Eşimle yüksek rakımlı yaylalarda natürel bal üretiyoruz. Bana gelişigüzel konuda koruyucu oluyor. Alay Malay çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Emran Beyazyıldırım ise 4 çocuğunun okuyup darülfünun mezunu olduğunu, onların büyümesinden sonraları eşine müzaheret etmeye başladığını söyledi.

Eşiyle bir mesleği yapmaktan mutlu olduğunu dile getiren Beyazyıldırım, “Hem sağım zamanı hem birlikte hizmet zamanı eşime yardımcı oluyorum. Sabah kalkıp karı işlerini yapıyorum, yemeği hazırlıyorum, sonra da eşimle arılığa geliyorum. Gelişigüzel çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Umarım iyi aynı mahsul elde ederiz. Bulunduğumuz bölgede çiçek çeşitliliği çok. Arılarımız bu sene evire çevire bal yaptı. Arılarımıza ve elde ettiğimiz yavru güveniyoruz.” dedi.

“Kentte 630 ton bal hasadı hedefleniyor”

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aktarılma, arıcıların ensesi kalın bitki çeşitliliğine eş Muş’un yaylalarını tercih ettiğini söyledi.

Bu sene yağışların üreticileri sevindirdiğini anlatan Dönem, şunları kaydetti:

“Kentte 330 saf işletmesi bulunmakta. 52 bin 636 kovanımız var. 630 titrem bal hasadının yapılması öngörülüyor. 2021 verilerine göre daha çok bal üretimi hedefliyoruz. Efdal yaylalarda bulunan üreticilerimiz hasada başladı. Yaptığımız görüşmelerde kovandan averaj 12 kilogram bal elde ediliyor. Arıcılarımıza eli nimetli ve çoğalan kazançlar diliyoruz.”

Share: