Müstakil Hususi: Tıpkısı Partinin Intihap Şarkısını Polis Bandosunu Çaldırmak, Bu Devletin Çivisini Çıkarmaktır

CHP Kol Başkanvekili Özgür Hususi, TBMM Umumi Kurulu’nda, “Benzeri partinin yıpranmamış yaymaca ve intihap şarkısını polis güçleri bandosunu çaldırmak, bu devletin çivisini çıkarmaktır. Bu devlete ayar veren herkese söylüyoruz; bu devletin çivisini çakmak, milletin oyuyla şımarıp artık milletin aklıyla alay etmektir. Sonraları aynı bile üste, Güvenlik Müdürlüğü’ne açıklama yaptırıp, bunu A Malumat muhabirine yazdırıp, halen elan ‘Türkiye’nin yüzyılını sahipleniyoruz’… Böyle bir açıklama olamaz, yapılamaz. Hakeza ayrımsız açıklama, Inanma Genel Müdürlüğü’ne dahi yakışmaz, İçişleri Bakanlığı’na dahi yakışmaz, Türkiye Cumhuriyeti’ne da yakışmaz. Yazıklar olsun, bu kafadakilerin ellerinde bulundurdukları bu yetkiyle yaptıklarına. ya aynı vicdanınıza ülkü ya. Şeş ay bilahare nüfuz değişti, altı ay sonra geldi CHP, mızıka çalıyor CHP marşı; evet mu rüfeka? Inanma Müdürlüğü diyor kim ‘Altı okumuzu sahipleniyoruz’. Evet mu? Az Buçuk insaf, biraz vicdan, az buçuk incelik” dedi.

Bağımsız Milletvekili Özel, zaman TBMM Genel Kurulu’nda saraka alarak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Özel, Irak’ın kuzeyinde martir olan Kontratlı Çeri Mustafa Öztürk ve İsmail Kişmiri, Pençe-Şimşek Operasyonu bölgesinde umum yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu martir olan Uzatmalı Çavuş Halil Nasip ve Sözleşmeli Çeri Fırat Güner, El-Kilit Operasyonu bölgesinde PKK’lılar vasıtasıyla açılan ızdırap sonucu şehit olan Onbaşı Lokman Akçağlayan’a rahmet diledi.

“ALEVİ CAMİASINA, İNANÇ GRUBUNA ER BEZI KANUN DAYATMASINI AKSEPTANS ETMİYORLAR; BİZ ÜSTELIK KABUL ETMİYORUZ”

TBMM Umumi Kurulu’nda bugün görüşülecek olan, cemevlerinin canlılık giderlerinin şevket aracılığıyla karşılanması, su giderlerinin bile domestik yönetimler eliyle ücretsiz yahut tenzilatlı verilmesi kadar düzenlemeleri birlikte içeren torba kanun teklifini anımsatan Hususi, “Aleviler, bu ülkenin yer bayrı inanç gruplarıdır. Sivas’ta, Çorum’üstelik, Maraş’ta haddinden fazla dokunaklı olaylara maruz kaldılar. Talepleri yıllardır aynıdır ve maalesef bu konuda dahi nüfuz hamle atmamıştır. Yıllar geçmiş bugünkü Cumhurbaşkanı ‘Cemevi, cümbüşevi’ demişken ve bu gönül yarası, yüreklerdeki kanattığı biberli bedihi duruyorken seçimlere aylar kaldığında Alevileri olta fail açık kitlelerin temsilcileri yerine aynı takım seçme kişiyle neymiş görüşmeler yapıp ondan bilahare cemi Alevi camiasına, inanç grubuna husye kanun dayatmasını akseptans etmiyorlar; biz üstelik akseptans etmiyoruz” dedi.

“‘ALEVİLİK TORBAYA SIĞMAZ’ DİYORLAR, AYNI GÖRÜŞÜ KORUYORUZ”

Alevi örgütlerinin bugün TBMM uğrunda eylem yaptığını tamlayan Özel, “‘Alevilik torbaya sığmaz’ diyorlar, ayrımsız görüşü koruyoruz. Sözde kültürel tıpkısı etkinlik yapıyorlarmış kabil Kültür Bakanlığı’na bağlanacak. Ekin bütçesinden verilecek paralara değil, Alevilerin zat inançlarının değişik inançlar gibi, kişi mezheplerinin farklı mezhepler gibi değer ve adil şekilde kerem yoluyla tanınmasına ihtiyaçları var. Eskiden ‘Cemevi, cümbüşevi’ diyen çıban ‘cümbüşevini’ tabiatıyla kim Ekin Bakanlığı’na bağlar. Meğer cemevi, ayrımsız ibadethanedir. CHP’li belediyelerde camiler ve cemevleri değer statüdedir, bedel hizmet alırlar, böyle tıpkısı ayrımcılığa tabi değillerdir. Bu ayrımcılığı yapmak, bakış açısı maçılım değildir. ‘Açılım yapacağız’ diyerek yola çıkıp bile gelen Alevilerin temsilcilerinin otobüslerine polis bindirip otobüsleri kent dışına tırtıklamak neyin nesidir? ‘Açılım yapacağız’ diye söyleyip, mevrut Alevilerin temsilcisinin dedesinin kaşını fora etmek nedir, kolunu incitmek nedir” diye niteleyerek konuştu.

“ÖZEL BİR KANUNU BÜTÜN BU ARADA ÇIKARALIM”

Özel, “Bunu, hem Alevi vatandaşlarımızın dip üzüntülerini paylaşıyoruz ve bütün milletimize şikayet ediyoruz. Sahada bu cidal yok. Bu açtığınız kurgu yaraları, toplumda kapanmakta olan yaraları derinleştiriyor, yaralara tuz basıyor. Bunları yapmayın, bu torbadan ayırın ve istedikleri kabilinden özel tıpkı kanun, onlara yerinde, onlar üzere hususi benzeri kanunu bilcümle beraber çıkaralım” önerisinde bulundu.

“BİR PARTİNİN YENİ YAYMACA VE SEÇİM ŞARKISINI POLİS BANDOSUNU ÇALDIRMAK, BU DEVLETİN ÇİVİSİNİ ÇIKARMAKTIR”

Polis bandosunun AKP’nin “Türkiye Yüzyılı” vizyonu için bestelenen şarkıyı çalması ve Itimat Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yazı açıklamada AKP’nin Türkiye Yüzyılı vizyonunu sahiplenmesini eleştiren Özel, şunları söyledi:

“Ayrımsız partinin yeni yaymaca ve seçim şarkısını polis bandosunu çaldırmak, bu devletin çivisini çıkarmaktır. Bu devlete derece veren herkese söylüyoruz; bu devletin çivisini yakalamak, milletin oyuyla şımarıp daha çok milletin aklıyla alay etmektir. Sonraları tıpkı bile caba, Inanma Müdürlüğü’ne izah yaptırıp, bunu A Haber muhabirine yazdırıp, halen daha ‘Türkiye’nin yüzyılını sahipleniyoruz’… Böyle aynı açıklama olamaz, yapılamaz. Hakeza bir izah, Güvenlik Umumi Müdürlüğü’ne bile yakışmaz, İçişleri Bakanlığı’na üstelik yakışmaz, Türkiye Cumhuriyeti’ne dahi yakışmaz. Yazıklar olsun, bu kafadakilerin ellerinde bulundurdukları bu yetkiyle yaptıklarına. ya aynı vicdanınıza ülkü ya. Altı ay sonra kuvvet değişti, şeş kamer sonra geldi CHP, mızıka çalıyor CHP marşı; evet mu ihvan? Güvenlik Müdürlüğü diyor kim ‘Altı okumuzu sahipleniyoruz’. Peki mu? Biraz insaf, biraz vicdan, az buçuk edep.”

“BU ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİ PARTİLİ OLUR MU”

20 Son Teşrin 2021’bile Jakarta Büyükelçisi olarak atanan ve 15 Ara 2021’üstelik görevine başlayan bozuk AKP Mebus Aşkın Asan’ın görevinde bir yılı doldurmadan ferasetsiz döndüğüne ilişkin haberleri hatırlatan Özel, “Endonezya’ya sefirikebir, partili tıpkı hanımefendiyi atadınız. Endonezya’ya atanan hanımefendi, ağustosta Türkiye’ye mevrut, o günden beri dönmemiş. Gelecek ay orada G20 var, ‘Git’ diyorlar, ‘Gitmem’ diyor. ya Dışişleri Bakanı, deminden Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda, bu tutanak onun önüne düşsün. Bu nedir ya? Bu selen üzerine sabahtan beri tıpkısı tekzip yok, ayrımsız görevden kabul etme yok, tıpkısı görevlendirme yok. Şımartılmış DÜRÜST Partili, partili tıpkı büyükelçi. Olur mu evet? Bu ülkenin büyükelçisi partili evet mu, eski mebus evet mu, nazır yardımcısı tamam mu, siyasi nefis peki mu ya” dedi.

“DEVLETİN ÇİVİSİNİ ÇIKARANLARA YAKIZLAR OLSUN”

İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun davasına vekil hakimin mahkeme öncesi Samsun’a atanmasına değinen Özel, şu eleştirileri yaptı:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın hakimini değiştirmişsiniz. Cuma Namazı günü yargılanıyor. Hempa, sekiz almanak yerde ayrımsız sene fariza yapmış, diyor ki ‘Ahlaksızlığım namevcut, dosya bitirmemişliğim yok, tıpkı şeyim namevcut. Ego iktidara yakınım amma ‘Bu davada dört yılı patlat, siyaset yasağı ver’. ‘Vicdanım halk vermez. Ceza vereceğim ama bu dosyanın hakkı, iki yılla hükmün açıklanması düşüncesiz bırakılır’ diyor. ‘Bunu söyledim diye niteleyerek adliyenin başındaki hoşgörülü, -bakın, bu aynı koşut becerikli, hakimler kimden buyruk algı- hükümetle görüştü, beni nasıp etti’ diyor. evet bu konuda bir soruşturma açtınız mı? Bu hakime gidip sordunuz mu? Devletin çivisini çıkaranlara yazıklar olsun. Budun bunu affetmez. Bulunmayan efendim ‘Onu yaptık, bunu yaptık; rüzgar dönecek, millet bizi seçecek’. Seçer mi evet, sen olsan seçer misin? Polisin bandosuna öğür marşı çaldıranı bu ulus seçer mi ya?

“BU MİLLET DÖNME SAYIYOR, SANDIKTA SİZLE HESAPLAŞACAK”

Büyükelçiliğe bozuk mebus, küsmesin, partiden yararlanma etmesin diyerek Endonezya’yı banal görüp özensiz birini yollamış, kadın birlikte kendini oraya layık görmemiş. Olur mu evet? Mahkemenin hakimini bire bir yıl görev yapmışken, yedi yılı henüz varken kararını başlangıçta öğrenip ihbarla alınca size bu ulus görev verir mi ya? Bu kavim aktarilma sayıyor, sandıkta sizle hesaplaşacak. Bu hesabı milletten özge kimse göremez, milletimize güveniyoruz.”

Share: