Muş’ta besiciler 5 maaş pek şita mesaisi amacıyla hazırlıklara başladı

Muş’ta geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besiciler, şita mevsiminde hayvanlarını kar üzerinde besleyebilmek için duman ve saman hazırlıklarına başladı.

Türkiye’nin en majör hayvancılık merkezlerinden Muş’ta besiciler, kış hazırlıkları üzere kolları sıvadı. Merkeze 90 kilometre meydanlık, 2044 rakımdaki Varto ilçesine sınırlanmış Karapınar köyünde hayvancılıkla geçimlerini sağlayan vatandaşlar, yaz mevsiminde biçtikleri otları patozlarda samana dönüştürerek, şita üzere stokluyor. Hele çığlık köylerinde kış mevsiminin yoğun geçmesi zımnında hazırlıkları hızlandıran köylüler, hayvanlarını yılın 5 ayı kar üzerinde seyretmek zorunda kalıyor.

“Kavil kaynağı hayvancılık”

Köyün 2044 rakımda düz aldığını ve şita mevsiminin çok zor geçtiğini anlatan muhtar Önder Kılıç, ot hasadına altıncı aydan bilahare başladıklarını söyledi. Esrar biçimini tamamladıklarını ve şu anda şita hazırlıklarını sürdürdüklerini rapor fail Kılıç, “Torbalara doldurduğumuz samanları istif yapıyoruz. Kışın ağır geçtiği amacıyla kısaca 5 ay hayvanlarımız içeride kalıyor. Kışın bu saman ve otlarımızla hayvanlarımızı besleyerek, baharat mevsimiyle dışarı çıkarıyoruz. Köyümüzün konvansiyon kaynağı hayvancılık. Kışın hayvanlarımıza kar üzerinde yaklaşmak zorundayız. Hayvanlarımıza esrar ve yemi karışık veriyoruz. Şita mevsiminde 100 küçükbaş efsanevi için 20 ile 25 ton ortada ot ve saman kullanıyoruz. Sabık yıl kuraklık vardı o yüzden baya külfet yaşadık. Yem fiyatları de artmıştı. Bu yıl susuzluk olmadığı amacıyla otlar henüz iyi. Bu yıl sabık yıla göre daha mebzul. Verimler gani olduğu için bu yıl takı çekmeyiz” dedi.

“Günde tahminî 13 ton samanı torbalara dolduruyoruz”

Duman torbalama işinde çalışan işçilerden Yusuf Müspet ise “Genelde özlük köyümüzde işlerimizi yapıyoruz. Boş kaldığımız zamanlarda bile besicilerin şita hazırlığı için saman transfer ve torbalama işinde çalışıyoruz. Geceleyin 02.00’de otları torbalamaya başlıyoruz ve nısfınnehar 13.00’e kadar çalışıyoruz. El tıpkı gelişim. Günde tahminî 13 ton samanı torbalara dolduruyoruz” diye niteleyerek konuştu. – MUŞShare: