Muş’ta besiciler 5 aylık zorlu şita mesaisi amacıyla hazırlıklara başladı

Muş’ta geçimlerini hayvancılıkla sağlayıcı besiciler, kış mevsiminde hayvanlarını kar üstünde besleyebilmek üzere gizler ve saman hazırlıklarına başladı.

Türkiye’nin yeryüzü şanlı hayvancılık merkezlerinden Muş’ta besiciler, şita hazırlıkları amacıyla kolları sıvadı. Merkeze 90 kilometre meydanlık, 2044 rakımdaki Varto ilçesine bağlı Karapınar köyünde hayvancılıkla geçimlerini sağlayan vatandaşlar, yaz mevsiminde biçtikleri otları patozlarda samana dönüştürerek, şita üzere stokluyor. Özellikle keder köylerinde şita mevsiminin sakil geçmesi dolayısıyla hazırlıkları hızlandıran köylüler, hayvanlarını yılın 5 kocaoğlan kar üzerinde uğraşmak zorunda kalıyor.

“Antant kaynağı hayvancılık”

Köyün 2044 rakımda yer aldığını ve kış mevsiminin bir hayli edisyon geçtiğini anlatan kocabaşı Önder Tığ, sırlar hasadına altıncı aydan sonraları başladıklarını söyledi. Maden biçimini tamamladıklarını ve şu anda kış hazırlıklarını sürdürdüklerini rapor eden Tığ, “Torbalara doldurduğumuz samanları istif yapıyoruz. Kışın alçak geçtiği amacıyla yaklaşık 5 ay hayvanlarımız içeride kalıyor. Kışın bu saman ve otlarımızla hayvanlarımızı besleyerek, baharat mevsimiyle hariç çıkarıyoruz. Köyümüzün sözleşme kaynağı hayvancılık. Kışın hayvanlarımıza kar üzerinde yaklaşmak zorundayız. Hayvanlarımıza ot ve yemi karışık veriyoruz. Kış mevsiminde 100 küçükbaş hayvan üzere 20 ile 25 titrem beyninde fino ve saman kullanıyoruz. Geçen yıl kuraklık vardı o yüzden baya yüklülük yaşadık. Yem fiyatları de artmıştı. Bu yıl yağışsızlık olmadığı üzere otlar daha gür. Bu yıl geçen yıla göre daha mebzul. Verimler gür olduğu üzere bu sene gravite çekmeyiz” dedi.

“Günde tahminî 13 ton samanı torbalara dolduruyoruz”

Maden torbalama işinde etkin işçilerden Yusuf Pozitif ise “Genelde zat köyümüzde işlerimizi yapıyoruz. Abes kaldığımız zamanlarda birlikte besicilerin kış hazırlığı için saman nakil ve torbalama işinde çalışıyoruz. Tün 02.00’de otları torbalamaya başlıyoruz ve meridyen düzlemi 13.00’e kadar çalışıyoruz. Zor benzeri iş. Günde tahminî 13 ton samanı torbalara dolduruyoruz” diye konuştu. – MUŞ

Share: