Müsavat Dervişoğlu: “Sonuç 12 Yılda Madenlerde Ölen İşçi Sayısı Almanya’da 10 İken Türkiye’de 1000’den Çok İse Sebebi Kaderin Planı Değil İktidarın…

İYİ Fırka Kol Başkanvekili Eşitlik Dervişoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda; “Dünyanın bildirme iri kömür rezervine eş Almanya’nın madenlerinde can kayıpları bu kadar birkaç iken Türkiye’nin madenlerini madencilere çukur yapan anne esbabımucibe nedir? Akıbet 12 yılda madenlerde ölen iştirakçi sayısı Almanya’da 10 iken, Türkiye’de 1000’den fazla ise bunun sebebi kaderin planı değil iktidarın plansızlığıdır. Soruyoruz, sebep Hans ölmüyor üstelik Hasan ölüyor? Zonguldak’taki mukadderat, Soma’daki fıtrat, Amasra’daki talih planı sebep Hamburg’bile, Münih’te, Köln’de kalıcı olmuyor” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Denklik Dervişoğlu, Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Bartın Amasra’daki maden faciasıyla ait TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı bilgilendirmenin peşi sıra grubu adına söz aldı. Dervişoğlu, şu açıklamaları yaptı:

“Sayın Bakanı, TBMM’yi bilgilendirdiği amacıyla kutlama ediyorum ama beni bağışlasınlar sözde afacanlık fail aynı mektepli öğretmeni marifetiyle tahtaya çıkartılır o üstelik dirimsel mazeretlerini bildirme mesabe, yapmış olduğu meşruhat benim nezdimde ondan ileriye gitmedi. Meselelere daha realist benzemek geçişsiz, dünden bugüne olanları birlikte toptancı tıpkı bakışla değerlendirmemiz geçişsiz. Neymiş amiyane aynı görüngü reşit kabilinden vakit kaybetmeden mazeret beyanından ibaret açıklamaların hem TBMM’nin hem de milletimizin nezdinde denk bulacağı kanaatini taşımıyorum.

“SANKİ KAYBETTİKLERİMİZ BİR DUYGUSAL DEĞİL KEMİYETMİŞ GİBİ TARİF EDİLİYOR, LÜTFEN BU AYIBI DÜZELTİNİZ”

Bilindiği kabilinden olayın akabinde Beyaz Zehir Mühendisleri Odası raporuna göre, akıbet 12 senede beyaz zehir kazalarında 1000’den çok işçimiz hayatını kaybetmiş. Resmi kaynaklarda maden kazalarına ve ahiret yolculuğu sayılarına dayalı ayrımsız istatistiksel bilginin bulunmaması da antrparantez bire bir tuhaflık örneğidir. Neymiş kaybettiklerimiz tıpkısı can değil kemiyetmiş kabil tarif ediliyor, lütfen bu ayıbı düzeltiniz.

“HENÜZ HANGI KADAR MÜDDET BECERİKSİZLİĞİNİ BAHANELERLE, HATALARINIZI DAHI YALANLARLA KAPATACAKSINIZ”

İktidarınız döneminde ihmal ve denetimsizlik sonucunda beyaz zehir kazalarında özge ülkelerle karşılaştırma edilemeyecek kadar haddinden fazla insanımızı kaybettik. Tablo bu kadar sakil olmasına rağmen erk sahiplerinde bire bir hayıflanma yok, nedamet bulunmayan, olanlardan öğüt idrak etmek namevcut, baskı duygusu de maatteessüf hiç gelişmemiş. Buna karşın Sayın Cumhurbaşkanı’nın övünme duyduğu yasakçı hayatlarını kaybeden 41 madencimizin cenazelerinin bozgun altından 24 saatte çıkarılması olmuştur. Henüz hangi kadar müddet beceriksizliğini bahanelerle, hatalarınızı üstelik yalanlarla kapatacaksınız?

“SORUMLULARIN TESPİT EDİLMESİNİ VE HESAP VERMESİNİ IRADE EDİYORUZ”

İktidarın vesile ve yalanlarını dinlemek üzere değil gerçekleri ve milletin selim öfkesini dile aktarmak için bulunuyoruz. Sorumluların belirleme edilmesini ve adisyon vermesini temenni ediyoruz. Devir, temel taşı ve mekan değişse üstelik yaşadığımız bilcümle benzeri ihmalkarlık, ayrımsız izahat. 2010 yılında Zonguldak’ta grizu patlamasıyla yüreğimiz yandığında, 30 madenci kardeşimiz hayatını kaybettiğinde dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan şöyle demiştir; ‘Bu mesleğin kaderinde bu var.’ 2014 yılında Türkiye tarihinde eşi tıpkısı yepyeni tıpkısı gelişim kazasıyla 301 evladını Manisa Soma’da toprağa verdiğinde iktidarın izahatı şu olmuştur; ‘Bu tıpkısı fıtrat meselesidir.’ 2022 yılında Bartın Amasra’üstelik meydana mevrut kazada 41 evladımızı cenabı hakkın rahmetine uğurladık, Sayın Erdoğan’ın bu elim kazasındaki tavrı; ‘Kader planı’ diye niteleyerek milletimizi tevekküle çağırmak olmuştur.

“MADENLER YİTİRDİĞİMİZ TAMAM BU EVLATLARIMIZIN VEBALİ YETKİLERİ NİSPETİNDEN TARTI ALMAYANLARIN ÜZERİNDE OLACAKTIR”

Gerçekte tevekkül, gerekli olan her kalem önlemi alarak elinden gelen tekmil gayreti gösterdikten sonraları ahbapça Allah’a bağlanıp ona iltica etmek ve ona dayanmak anlamına dirimsel. Acizliğin, hataların ve yanlışların sebebini Allah’a yüklemek değildir tevekkül, keyfiliği, kuralsızlığı, denetimsizliği, yaradılış ve felek üzerinden meşrulaştırma girişimi devletin ciddiyetinden nasipsizliktir. İnsan hayatına değer vermeyen benzeri siyasal aklın günümüzde yaşanan hezeyanıdır. Madenler yitirdiğimiz mecmu bu evlatlarımızın vebali yetkileri nispetinden sıklet almayanların üzerinde olacaktır. Buna bu Divan de tanık, ulus da tanık, cenabı doğruluk dahi şahittir.

“ALMANYA’NIN MADENLERİNDE BIREY KAYIPLARI BU KADAR BEŞ ALTI İKEN TÜRKİYE’NİN MADENLERİNİ MADENCİLERE OYUNTU EDEN KERIM GEREKÇE NEDİR”

20 almanak AKP iktidarının Türkiye’ye getirdiği noktada maatteessüf dayanıklı çokça alanda Avrupa ülkelerini geriden strateji ediyoruz. Fakat iktidarınız döneminde iki alanda örtüsüz uzaklık birinciyiz. Biri para şişkinliği, başkası ise hisse senedi kazalarıdır. Türkiye hisse senedi kazaları sayısı itibarıyla tam Avrupa ülkeleri ortada bir numara, dünyada ise 1,4 bilyon nüfusu olan Çin’den sonradan ikinci sıradadır. Dünyanın yer büyük kömür rezervine topluluk Almanya’nın madenlerinde birey kayıpları bu kadar beş altı iken Türkiye’nin madenlerini madencilere mezar fail esas esbabımucibe nedir? Sonuç 12 yılda madenlerde ölen işçi sayısı Almanya’bile 10 iken, Türkiye’de 1000’den çok ise bunun sebebi kaderin planı değil iktidarın plansızlığıdır. Soruyoruz, bozukluk Hans ölmüyor de Hasan ölüyor? Zonguldak’taki yazgı, Soma’daki yaradılış, Amasra’daki kader planı bozukluk Hamburg’de, Münih’te, Köln’bile zevalsiz olmuyor.”

Share: