Muhtarlara ve üniversiteyi kazanan öğrencilere bindi

Sazak’in eşkal kaymakamlık Akdeniz Belediye Meclisi Ekim ayı bir numara birleşimi, Mustafa Gültak başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda, ilçeye vabeste 65 mahalle muhtarına yapılan 500 TL’lik ayni desteğin 900 TL’ye çıkarılması kararlaştırıldı. Divan’te antrparantez 4 almanak üniversite kazanan Akdenizli öğrencilere bin 750 TL, 2 almanak kısım kazanan öğrencilere üstelik bin TL burs desteği verilmesi üyelerin oybirliği ile akseptans edildi.

Bu sene 3’üncüsü planlı Karaduvar Balık Festivali’nden renkli karelerin paylaşılarak başladığı Akdeniz Belediyesi Meclis toplantısında, ayrımlı açacak, diyanet, zihniyet ve etnik kökenden insanın İstiklal Marşı’nın seslendirdiği bire bir videoteyp izletildi. Ardından Komutan Gültak, yüz bini aşkın insanın konuşma ettiği Karaduvar Balık Festivali ile ilgili tıpkı yorum birlikte yaptı. Gültak, “Festivale aheste bandaj gösteren vatandaşlarımıza ve Karaduvar balık festivalimizin 3’üncüsünün düzenlenmesinde emeği sabık herkese geceli gündüzlü çalışıp cebin teri döken çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Böylesi özel benzeri organizasyonu Karaduvar’a, Akdeniz ve Mersinlilere kazandırmış olmaktan çekicilik duyduğumuzu tıpkısı el elan inandırmak isterim” diye niteleyerek konuştu.

“Fena odakları barış, varlık ve kardeşliğimiz bozamayacak”

Gültak, Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’nde mevcut polisevine 26 Eylül akşamı yapılan, tıpkı polis güçleri memurunun şehit olduğu, 1’i polis 4 vatandaşın yaralandığı terör saldırısını da kınayıp lanetledi. Gültak, “Şehit polisimiz Sedat Gezer kahramanca çarpışarak, sırtlarında bomba haiz teröristlerin polisevine girmesini engellemiş, henüz nazik fert kaybını önlemiştir. Vatan toprağına can ettiğimiz alp şehidimize Allah’tan yağmur, kederli ailesi, sevenleri ve güven camiasına çıdam ve dayanıklılık diliyorum. Vatan amacıyla, alem amacıyla, milletimizin birliği için toprağa sakıt eren şehitlerimizin hatırası önünde nazikâne eğiliyorum. Terör kimden ve nereden gelirse gelsin hızlı kınıyor, lanetliyorum. Tek yavuz odağı barış, beraberlik ve huzurumuzu bozamayacak” ifadelerini kullandı.

Türk Kızılay’ına 50 bin lira maddi bindi sağlanacak

Sedir’te Türk Kızılay’ına 50 bin TL maddesel destek sağlanmasına ait önergenin gündeme alınması oybirliği ile kabul edildi. Divan Başkanı ve üyelerine 2023 yılında Divan ve komisyon toplantılarına katıldıkları eyyam üzere ödenecek huzur hakkı miktarının belirleme edilmesi, antrparantez 2023 finansal yılı algı, foto, masraf ve sevap tarifeleri ile ilgilendiren teklifler komisyonlara atıf edildi. Toplantıda, 2023 finansal yılı başarım programı ile ilgilendiren teklifin beraberinde, Akdeniz Belediyesinin 2023-2025 dönemini kapsayan bütçe ile ilişik öneri oyçokluğu ile plan ve bütçe komisyonuna havalesi yapıldı.

Üniversite kazanan Akdenizli öğrenciler ödüllendirilecek

Meclis’te, Akdeniz ilçesinde ikamet eden 2022-2023 yetişek tedris yılında Erdemli Tedris Kurumları sınavına girip (bulutsuz öğretim programı dış) Türkiye’dahi beledi kerem üniversitesi ve efdal okullarını kazananlar ile Türkiye ve KKTC’birlikte beledi para üniversite ve yüksekokullarını bütün burslu kazanan öğrencilerin ödüllendirilmesi ile ilgilendiren öneri komisyonlara atıf edildi.

Sedir’te, uray sınırları içerisindeki 65 mahalle muhtarına, muhtarlık binalarında kullanılan canlılık, su, internet, telefon ve ayrımsız için ödenen maaş 500 TL’lik ödeneğin 900 TL’ye çıkarılmasıyla ilişkin bahis oybirliği ile akseptans edildi. Sair yandan İçel Danışma Kulübü 27’nci Mersin Arkeoloji Günleri’ne, şehremaneti yoluyla 20 bin TL destek verilmesiyle ilgili laf oybirliği ile Meclis’ten geçti.

Toplantıda antrparantez Çukurova Kalkınma Ajansı Toplumsal Geliştirmeyi Destekleme Programı çerçevesinde “Çiçek Açan Nesiller/İç Mekan Ziynet Bitkileri Üretim ve Terbiye Merkezi Projesi” amacıyla sözleşmeler imzalamak ve projeler infaz etmek amacıyla Akdeniz Belediye Reisi Mustafa Gültak’a bitirme verilmesi ile ilgili komisyonlardan kabulle gelen gündem maddesi de yeniden oybirliği ile akseptans edildi.

Akdeniz Belediyesine ait gâh pay ve parsellerin satışı ile ilgili yasalar çerçevesinde uray encümenine izin verilmesi ile komisyonlardan gelen çeşitli konuların dahi Meclis’te görüşülerek kabul edilmesinden sonradan, belediyede yapılan tayin ve görevlendirmeler ile ilgili divan üyeleri bilgilendirildi.

Arkası Sıra gündeme alınan önergeler yeniden okunup komisyonlara havalesi yapıldı. Akdeniz Şehremaneti Meclisi’nin bir sonraki toplantısı, 24 Ekim 2022 Pazartesi günü saat 10.00’de yapılacak. – MERSİN

Share: