Muhacir kuşların molası Dert Dağı çevresinden izlenecek

Kuşların ekim ayında Veca Dağı çevresindeki göç hareketi takibe alınacak.

Her yıl güzün Kuzey Yarımküre’den gelip Güney Yarımküre’ye kanat çırpan kuşlar, kafile rotası üzerindeki Veca Dağı çevresinde mola veriyor.

Iğdır’daki Bulakbaşı ve Glokom ile Ağrı’daki Doğubayazıt sazlıklarını kullanan kuşlar, bu alanlarda etraflı kafile yolu öncesinde besleniyor.

Ekim ayının ikinci haftasından itibaren başlaması beklenen barhana, Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Idarehane Müdürlüğü görevlileri, Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürlüğündeki uzmanlar, Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Karışık Hayatı Programı öğrencileri ve gönüllüler marifetiyle izlem edilecek.

Bu süreçte yapılacak takiple kuşların barhana vakitleri, yerli türleri, konaklama süreleri gibi birçok konuda malumat toplanacak.

“Kuşlar yağ depolayarak kafile etmeye başlayacak”

KUŞ-MER Müdürü Emrah Polat, AA muhabirine, mümasil zamanda bölgede kuşların gösterişli tıpkı barhana hareketliliğinin olacağını söyledi.

Sulak alanların kuşlar açısından kebir olduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu:

“Bu sulak alanlar ilkin kuşlar oluşmak üzere birçok yaban hayvanı üzere şanlı ekosistemlerden biridir. Kuşlar kafile öncesi sulak alanlara gelip burada yağ depolayarak hazırlıklarına başlıyor. Burada önümüzdeki günlerde bire bir toplanma olacak, kuşlar yağ depolayarak barhana etmeye başlayacak. Kuşlar burada caize ve barınma ihtiyaçlarına bedel bulduklarından bölgede derişme gösteriyor.”

Çelik, barhana döneminin izleneceğini ve varlıklı verilere ulaşılacağını belirterek, “Bu alanlara sıkça geliyoruz, göç öncesi bile çekicilik durumlarına bakarak bu tarafta gözlemlerimizi yoğunlaştıracağız. Henüz evvel gördüğümüz fakat kafile döneminde görmediğimiz kuşların notunu alarak çıktı bu kuşların buradan ayrıldığı ya da yerel türlerin hangileri olduğu daha kemiksiz aynı şekilde ortaya çıkacak.” diye konuştu.Share: