Muğla’da Kadına Şiddete Temaşa ile Ilgi Çektiler

ESAME TURAN

Muğla’bile Hayalhane2 Seyretme Topluluğu, sergiledikleri “3. Husus” isimli seyir oyunu ile kadına şiddete dikkat çekti. Muğla’dahi öldürülmüş kadınların birlikte anıldığı temsil oyununda vatandaşlar kalp dolu anlar yaşadı.

Muğla’nın hat ilçesi Menteşe’bile faaliyet gösteren Hayalhane2 Oyun Topluluğu, evvel akşam ezanı “3. Bap” isimli biricik perdelik müzikal feci oyunuyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Hars Merkezi’nde fon aldı. Yönetmenliğini Mehmet Topbaş’ın yaptığı ve kadına şiddete özen çekilen oyunun gösterimine, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Topluluk Güdücü, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve vatandaşlar katıldı.

KADIN OYUNCULAR SAÇLARINI KESTİ

13 oyuncunun alengir aldığı 3. Sayfa oyununda henüz dünyaya gelmemiş tıpkı kız çocuğunun yaşayacakları ve bire bir babanın kadına şiddete dur gelmek amacıyla isabet olduğu ayrımsız macera anlatıldı. Oyunda antrparantez Isparta Kılgısal Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü birinci sınıf öğrencisi olan ve çarkıt koca arkadaşı Yengi Güreşçi tarafından bıçaklanarak öldürülmüş Muğlalı Güleda Cankel üstelik anıldı. Cankel’i canlandıran oyuncunun, “Yaşasaydım burada sizin yanınızda fotoğraf çekiyor olacaktım” demesi ruh meşgul anlar yaşattı.

Öte yandan serencam dönemde İran’bile yaşanan olaylara de aksan yapılarak, benzeri karı oyuncu saçlarını kesti. Toplumun kadına menfi bakışını bile eleştiren seyretme oyunu seyircilerin balaban beğenisini topladı ve ayakta alkışlandı.Oyunun bir zamanda yazanı de olan Yönetmen Mehmet Topbaş oyun bitiminde şunları söyledi:

“Ayrımsız temaşa oyununu sahnelemek böylesine devasa ayrımsız salonda atlatmak çok print tıpkısı fenomen. Verilen emekten ziyade bir nice teferruatı var. Bu oyunda hoppadak kadına yönelik şiddeti anlatmadık, kadına yönelik şiddetin önüne nasıl geçebileceğimizi bile anlatmış olduk. Özelikle kadınlarımızı brifing açısından çokça bulunmaz bire bir oyundu. Aynı psikoloğun gözünden hiç dünyaya gelmemiş aynı kız çocuğunun sesiyle anlattığımız oyunumuzda belletmen, anlatıcı tıpkısı anahtar hakimdi. Bizi oyunda bekâr bırakmayan kül  seyircilerimize teşekkürname ederim.”

Share: