MİT tırları davasında değişmeyen

Adana ve Hatay’birlikte MİT’e ilişkin tırların durdurulmasını ve aranmasını tevhit ettikleri iddiasıyla yargılanan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sorumlusu 9 sanıktan 6’sı, 8 sene 9 kamer ile 18 sene beyninde mütebeddil delik cezasına çarptırıldı.

Adana 13. Alçak Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, FETÖ’nün çarpış girişimini Ileri Uç Oyuncusu Üssü’nden müdür sanıklardan örgütün sözde “bitirmiş sorumlusu” Nurettin Oruç ile sair sanıklar Yasin Yalçınkaya ve Halil Kahraman cezaevinden Patırtılı ve Görüntü Enformatik Sistemi ile katıldı.

Mahkeme heyeti, Nurettin Oruç’u “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri sağlamak” suçundan 8 yıl, “Devletin güvenliğine ve panel yararlarına ilgili bilgileri izhar etmek” suçundan 10 sene görünmek üzere toplamda 18 sene, sanık Halil Yiğit’i “silahlı terör örgütüne unsur doğmak” suçundan 10 yıl 6 kamer, “Devletin güvenliğine ve panel yararlarına ilgilendiren bilgileri seçmek” suçundan 6 yıl gelmek üzere toplamda 16 yıl 6 ay, maznun Abdurrahman Özdemir’i “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ait bilgileri ulaşmak” suçundan 5 yıl, “Devletin güvenliğine ve açık oturum yararlarına ait bilgileri açıklamak” suçundan ise 5 sene 10 kamer görünmek üzere toplamda 10 yıl 10 ay mapushane cezasına mahkum etti.

Sanıklardan Berkant Okumuş, “silahlı yıldırı örgütüne uzuv oluşmak” suçundan 10 yıl 6 ay, Hasan Pervin ve Arif Danacı bile 8 yıl 9’ar kamer mahpushane cezasına çarptırıldı. Ayrıca sanık Berkant Işıklı hakkında tutuklanmak üzere yakalama emri çıkarılmasına hükmedildi.

Sanık Kaan Kürşat Karaahmetoğlu’nun ise üstüne atılmış suçları işlediğinin çakılı olmaması gerekçesiyle beraatına, sanıklar Soner Sebep ve Yasin Yalçınkaya için ise “tekrarlı anlık” olduğu gerekçesiyle davanın reddine değişmeyen verildi. – ADANA

Share: