Milli motokrosçu Irmak Yıldırım’ın hedefi Avrupa’da madalya

Afyonkarahisar’da planlı Acun Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) final etaplarında yarışan yegâne Türk kadın sportmen unvanının sahibi Irmak Sebep, bildirme büyük hayalinin Avrupa’üstelik önceki 3 sporcu arasında düz kabul etmek olduğunu söyledi.

Milli motokrosçu Irmak Sebep, AA muhabirine yaptığı açıklamada, motor parkurlarının sayısının artması durumunda Türkiye’dahi birçok kadının bu branşı fethetmek isteyeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Afyonkarahisar’bile planlı Dünya Motokros Şampiyonası’ndaki bir tane Türk kadın sporcu olduğunu hatırlatan 17 yaşındaki Irmak, şunları kaydetti:

“Rakiplerimin ülkelerinde evlerinin yanında parkurları var. İş adına bu sporu yapıyorlar. Günde 5 saat motosiklete binip antrenman yapıyorlar. Benimse hakeza imkanım yok. İzmir’birlikte yaşıyorum. Hafta sonları alıştırma için zaman zaman Afyonkarahisar’a bazı bazı Balıkesir’e gidip çalışıyorum. Eksiklerim biraz bu yüzden. Türkiye’da muayyen kentlere bu parkurlardan yapılırsa inanıyorum kim birçok eş sporcumuz yetişir.”

“Babam sayesinde motosiklete başladım”

İlk uluslararası deneyimini 16 yaşında sabık sene katıldığı Acun Kadınlar Motokros Şampiyonası’nda yaşadığını anlatan Irmak Saika, “Ama arzulu yarışlara 12 yaşımda başladım. Babam sebebiyle bu spora başladım. Babam tıpkı zamanda federasyonda çalıştığı üzere bütün onunlaydım. 7 yaşından beri motosiklete biniyorum. Önce kardeşim Aras Ağabey yarışmaya başladı. Ondan bire bir sene bilahare dahi ben başladım.” diye niteleyerek konuştu.

Afyonkarahisar’daki organizasyonda uğraş eden yegâne Türk avrat sporcu olmanın kendisi üzere büyük çalım olduğunu aktaran Irmak, “Bire Bir zamanda çok coşku donör aynı nitelik. Yekpare dünyada hareketli yayınlanan yarışlar bunlar. Milyonlarca kayırıcı sizi izliyor. Nedeniyle benzeri o kadar stresli oluyorum. Ama çokça saygınlık donör.” ifadelerini kullandı.

Hala lisede okuduğunu eğitim bilimi ve sporu bire bir arada yürütmeye çalıştığını anlatan Irmak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okulda arkadaşlarımın bana ilgisi haddinden fazla efdal. Motosiklet kullandığımı biliyorlardı fakat filmlerdeki ten ceketli aşağılık tarzı kabilinden düşünmüşler önceki zamanlar. Sistem öyle hayal etmiş. Tabi ben okula örülmüş saçlarımla gidince şaşırmışlardı. ‘Ehliyetsiz elbette kullanıyorsun, bu işten mal kazanıyor musun’ üzere sorular sordular. Ben başladıktan sonraları okulda ve çevremde motosiklete tıpkısı iptila başladı. Bu sporu yazmak isteyen arkadaşlarım var. O açıdan eş olduğum için mutluyum.”

“Kadınlar istedi mi başaramayacağı öz bulunmayan”

Irmak Sebep, kadınların isterlerse başaramayacağı bir hareket olmadığını belirterek, her kadının benzeri yol birlikte olsa motosiklet kullanmayı denemesi gerektiğini söyledi.

Bisiklet kullanan herkesin çok rahat motor kullanabileceğine dikkati çeken Irmak, “Kadınlar bilcümle zorlukların üstesinden geliyor. Kadınlar istedi mi başaramayacağı molekül namevcut. Ülkemizde yeteri kadar parkur bulunmayan. Futbola, basketbola, voleybola gösterilen özenin bize de gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Parkurlar çoğalırsa bu alanda başarılı çok sayıda kadın sportmen çıkacaktır.” diyerek konuştu.

Yeryüzü iri hayalinin Avrupa şampiyonalarında önce 3’te düzlük almak olduğunu anlatan Irmak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemi genişlik ongun şekilde teşhir etmek için çokça çalışıyorum. Hedefim ilk etapta Türkiye şampiyonu tutmak. Yeryüzü iri hayalimse Avrupa şampiyonalarında önce 3’e girerek ülkeme madalya ile yaklaşmak. Benzeri taraftan üstelik üniversiteye hazırlanıyorum. Hedefim tıp fakültesi. Bu sporu çığır olarak yapar mıyım şu an için bilmiyorum ama sonuna kadar başvurmak istiyorum. Başka tıpkısı hisse senedi yapsam da uğraşı kendisine muhakkak sürdüreceğim.”Share: