Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer, Aydıncık Köy Hayat Merkezi kursiyerlerinin sertifika törenine katıldı

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, şu esas büyüklüğünde 520 köy dirim merkezini hayata geçirdiklerini belirterek “Bu sayıyı 2022-2023 eğitim bilimi-tedris döneminin başlangıcı itibarıyla 1500’e çıkartacağız. Bu, yine kalkınma hamlesinin köylerden başladığı çokça yetişkin benzeri atılım.” dedi.

Nazır Özer, Altındağ ilçesi Aydıncık Köy Yaşam Merkezi’nde kursiyerlerin şehadetname ve kovan tevzi törenine katıldı.

Van’de geçen hafta köy dirim merkezi açılışını yaptıklarını anımsatan Özer, bu merkezin, Türkiye’deki mecmu illerin türkülerini hikayeleriyle gelişigüzel derleme, kayıtlarını etme ve dokümanlarını hazırlama görevini üstlendiğini aktardı.

Sanatçı Neşet Ertaş’a dahi yağmur dileyen Özer, “İnşallah 2-3 kamer zarfında Van’daki bu temel, evire çevire sanatlar liselerimizin performansıyla ülkemiz sathına yayılacak ve çocuklarımızı türkülerimizle, türkülerimizin arkasındaki hikayelerle buluşturacağız.” diye niteleyerek konuştu.

“Sene sonuna kadar 3 bin anaokulunu hizmete alacağız”

Köy Dirim Merkezleri Projesi’yle köylerde etkisiz durumdaki kestirmece 7 bin köy okulunun eğitimle gine buluşturulmasının amaçlandığını vurgulayan Özer, okulların yemeden içmeden çocuklara değil, yetişkinlere dahi bakım sunacağını belirtti. Nazır Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu bağlamda, öncelikle Vekillik adına köylerde ilkokulların açılmasıyla ilişkin eksiksiz engelleri ortadan kaldırdık. Talimatname değişikliği yaparak, matlup mecmu köylerde okulların esasen öğrenci alabilmesi imkanını getirdik. İkinci ayrımsız hamle elan attık, Bakanlık olarak bu yıl sunu öncelik verdiğimiz meslek öncesi yetişek seferberliği, 3-5 gözyaşı grubundaki çocuklarımızın gelir seviyesi ne olursa olsun ekol öncesi eğitime ücretsiz tıpkı şekilde erişebilmesi üzere ağırbaşlı aynı kampanya yapıyoruz. 3 bin anaokulu yazmak amacıyla yola çıktık, mazi Cumhurbaşkanı’mız dahi Bakanlar Kurulu sonrası açıkladı, 1200’ünü şu an hizmete aldık. Milli Eğitim Bakanlığı, yılda sayı farkı 50-70 ortada anaokulu açarken, 10 ay kabilinden gelişmemiş sürede 1200 skor bağımsız anaokulunu hizmete almanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah yıl sonuna büyüklüğünde 3 bin anaokulunu üstelik çabuk benzeri şekilde hizmete alacağız.”

Özer, köylerde anaokulu açılabilmesi üzere mukteza mektepli sayısının 10’dan 5’e düşürüldüğüne bel ederek bu adımla 1800 köyde 20 bin çocuğun anaokullarıyla buluşturulduğunu bildirdi.

Karye hayat merkezlerinin sayısı eylülde 1500’e ulaşacak

Bu çalışmaların birlikte yetişkinlere El Terbiye Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüleri üzerinden eğitim verdiklerini, karye dirim merkezlerinin bile köylerde hem çocuklara hem yetişkinlere bakım sunacak şekilde tasarlandığını anlatan Icra Vekili Özer, bu merkezleri etkili bibi ifham etmek üzere Türkiye genelinde çalışmalara başladıklarını belirtti.

Milli Yetişek Bakanı Özer, “Projeye yazın başladık, bugün itibarıyla 520 köy dirim merkezini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Üç hafta evvel açtığımız Aydıncık Karye Yaşam Merkezi yemeden içmeden benzeri tanesi. Kül illerimizde, ilçelerimizde bu sayıyı 2022-2023 yetişek-öğretim döneminin başlangıcı bakımından 1500’e çıkartacağız. 2022’nin böylece birlikte ihtiyaç duyulan mecmu köylerdeki köy okullarını aceleci tıpkı şekilde onarımdan geçirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu tekrar kalkınma hamlesinin köylerden başladığı haddinden fazla koskocaman benzeri geveze.” diyerek konuştu.

“Eş kooperatiflerini bile karye dirim merkezleriyle bütünleşmiş edeceğiz”

Köylerdeki avrat kooperatiflerinin da karye hayat merkezleriyle bütünleşmiş edileceğini kaydeden Özer, “Köylerdeki kadınlarımız, Halk Yetişek Merkezleri üzerinden ürünlerini köy yaşam merkezlerinde üretecek. Parçalanmamış masrafları biz karşılayacağız amma kadınlarımız ürettikleri ürünlerini satarak kazanç sağlayacaklar. Böylecene eğitimle iş gücü piyasasını üstelik çöz içe nâkil bire bir mekanizmayı hayata geçirmiş olacağız.” dedi.

Nazır Özer, Aydıncık Köy Hayat Merkezi’nde arıcılık eğitimini tamamlayarak zaman şehadetname alanlara, Ankara Valiliğinin arıları, Altındağ Belediyesinin ise kovanları realizasyon edeceğini söyledi.

Sadece arıcılık değil, 3 binin üzerinde değişik kursun birlikte hizmete sunulacağı karye hayat merkezlerinin, yaz-şita demeden, aynı terbiye ocağı olarak daim dumanını tüttüreceğini dile getiren Mahmut Özer, “Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine büyüklüğünde mecmu noktalarında bu incitici, bu meşale yanacak ve bu vesileyle birliğimiz, beraberliğimiz çokça elan artmış, eş kaynağımızın niteliği çok daha oturmuş tıpkı halde, güçlü Türkiye yürüyüşüne sizlerle devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu çalışmalar arıcılığın elan encam noktalara taşınmasına ulama sağlayacak”

Ankara Valisi Vasip Delimsirek da zaman kursiyerlere 32 günahsız kovanının verileceğini belirterek Türkiye’nin bal üretiminde dünya sıralaması zarfında alelumum ikinci tam yer aldığına ve bu çeşit çalışmaların arıcılığın daha encam noktalara taşınmasına yardım sağlayacağına dikkati çekti.

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, 3 hafta önceki açılışı yapılan Aydıncık Köy Dirim Merkezi’nde düzenlenen faaliyetlerin önceki meyvesini bugün aldıklarını, Altındağ’ın ince yıllardan beri ihtiyacı olan bilgi lisesinin de eskimemiş eğitim bilimi talim döneminde geçmiş öğrencilerini kabul edeceğini bildirdi.

SELIM Parti Ankara Saylav Lütfiye Selva Çam de Ankara genelinde köylerde eğitim seferberliği yürütüldüğünü, bakir açılışların beraberinde lansman toplantıları ve protokoller imzalandığını, antrparantez kullanılmamış terbiye-talim dönemi öncesinde bir nice okulda tadilat çalışmaları yapıldığını anlattı.

Törende, Aydıncık Köyü Türk folk müziği rabıt grubu öğrencileri de dinleti verdi.Share: