Milli Eğitim Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Çekim ve Bütçe Komisyonunda

DOĞRU Tümen İzmir Saylav Yaşar Kırkpınar, “Ülkemizin çocuklarının, gençlerinin eğitime erişimi artırılırken, sınıf ve hoca başına düşen mektepli sayıları, OECD rakamlarına yaklaşmıştır, ayrımsız kısmı da onların konusunda çıkmıştır.” dedi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Milli Terbiye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

HDP Van Mebus Sezai Hepten, demokrasinin olmadığı bir ülkede öncelikle eğitime bakılması gerektiğini belirterek, eşitlikçi eğitim bilimi sistemine ehil olunmamasının, ikinci yüzyıla girecek cumhuriyetin demokrasisindeki sorunların ayrımsız nedeni olduğunu savundu.

Tamamıyla’nin, “Bildirme hamhalat toprak, anne dilde yetişek hakkından bulunmayan muazzez Kürt illeri olan Van, Hakkari, Muş, Şırnak ve Dert.” sözleri konusunda TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin 81 ili bulunduğunu; bütün etnik gruplardan, mezheplerden ve inançlardan vatandaşların tamamına ait olduğunu vurguladı. Yılmaz, “Bizim idari yapımız bile illerimizin statüsü birlikte galiba. Kürt vatandaşlarımızın henüz sakil yaşadığı illerden bahsedebilirsiniz ama tıpkı ili ‘Kürt ili’ olarak vasıflandırmak akilane tıpkısı yaklaşım değildir.” diye niteleyerek konuştu.

“Mektepli ve iye karşısında eziliyor”

İYİ Öğür Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, salgın döneminde eğitimde yaşanan sorunların, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının eksikliklerinden değil, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığının gravite alanında olan fiber optikçi altyapısının yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi.

İktidarın anne kariyer planlaması yapmamasının, gençlerin belirli branşlarda yığılmalarına sefer açtığını savunan Cinisli, Izzet Planlama Teşkilatı’nın eksikliğinin bu dönemde hissedildiğini anlattı.

Cinisli, öğretmenlerin itibarsızlaştırıldığını, mektepli ve ege karşısında ezildiğini tez etti.

Karye okullarının kapatılmasının, buralardaki Türk bayraklarının indirilmesine ve vatandaşlık duygularını yaşatan milli bayramların köylerde kutlanamamasına öğün açtığını belirten Cinisli, köylerde okul olmamasının aynı zamanda göçe kez açarak ekonomiye ve toplumsal emanet zararlar verdiğini anlattı. Cinisli, “Köy okullarının kapatılması sonucunda İstiklal Marşımızın köylerimizde okunamaması bizim üzere çok şişman eksikliktir.” dedi.

“Ülkemizin gelmiş esbak yeryüzü cesim muhafazakar devrimcisi”

DÜRÜST Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, YANLIŞSIZ Öğür hükümetlerinin öncelikli gündeminin temas antlaşma eğitim olduğunu belirtti.

Hükümetleri döneminde eğitim bilimi kalitesinin yükseltildiğini dile getiren Kırkpınar, eğitimin her kademesinde insan hakları alanında farkındalık bilincini geliştirdiklerine işaret etti.

Kırkpınar, ülkenin bütün sektörleri ve kalkınma üzere, ülkenin topyekun kurtuluşu üzere mesleki eğitime gerekseme duyulduğunu kaydederek, Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’in açıkladığı mesleksel terbiye verilerine bakıldığında bu alanda Türkiye’üstelik ayrımsız bükülme yaşandığını vurguladı.

İktidarlarında, öğrencilerin, öğüt ve yardımcı kitapları sıralarında amade bulduklarını rapor eden Kırkpınar, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız diyor evet ‘Ben muhafazakar devrimciyim’ diye. Cumhurbaşkanı’mızın yaptıklarına; eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye, bağırsak politikadan dış politikaya, içtimai politikalardan hep alanlara baktığımızda bunu görüyoruz. Cumhurbaşkanı’mızın, ülkemizin mevrut eski yeryüzü mehabetli muhafazakar devrimcisi olduğunu, zaman bütçenizin yoluyla aynı yol daha görmüş oluyoruz.

Ülkemizin çocuklarının, gençlerinin eğitime erişimi artırılırken, aynı zamanda sınıf ve sarıklı başına düşen mektepli sayıları, OECD rakamlarına yaklaşmıştır, benzeri kısmı üstelik onların üstüne çıkmıştır.”

Share: