Milli dalan hayali için engelleri aşıyorlar

– Milli eşkâl hayali için engelleri aşıyorlar

YOZGAT – Yozgat’ta bedenî engelli 15 yaşındaki Zeynep Kılınç ve 25 yaşındaki Ayşe Uzar, Tekerli Sandalye Basket Milli Takımı formasını giyebilmek üzere haftanın 3 günü yoğun tıpkı tempoyla çalışmalarını layenkati sürdürüyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde anadan doğma bedenî özürlü Zeynep Kılınç ve Ayşe Uzar’ın hayatı, Tekerlekli Sandalye Basket 3. Ligi’nde savaş fail Umut Engelliler Spor Kulübü Başkanı Zeynep Ertal Altunkuyu’nun daveti ile değişti. Sorgun Merbut Spor Salonu’nda antrenörleri Hamza Kablanoğlu öncülüğünde basket antrenmanlarını sürdüren Zeynep Kılınç ve Ayşe Uzar, hayata küsmek adına basket oynayıp sosyal aktivitelere katılarak örnek ayrımsız yaşam sürüyor. Basketbol ile tanıştıktan sonradan çok fiilen takımın değişmezleri arasına giren, nâr ve performanslarıyla dikkat çekici taze oyuncular, milli takıma seçilip kamer münhal formayı giyebilmenin hayaliyle yaşıyorlar.

“Milli formayı gururla taşırım”

Hedefinin milli mızıka forması giymek olduğunu söyleyen 25 yaşındaki Ayşe Uzar, “Tıpkı yıl önce tekerli basketbola başladım. Bundan 3 kamer evvel Aksaray’birlikte milli bando seçmelerine gittik. Ora artağan geçti, birikim elde ettik. Milli takım formasını katlanmak, takıma görülmek benim hedefim. Seçildiğim ant bile o formayı gururla taşıyacağıma inanıyorum. Basketbolla tanışmadan evvel evdeydim, zamanım boş geçiyordu. Canım çok sıkılıyordu, bu sporla hayata bakış açılış değişti. Çevremdeki insanların bile davranışları değişti, çok mutluyum. Hafta de 3 çevrim antrenmanlara gidiyoruz. Ligler başladı orada üstelik başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

“Ay vazıh formayı döşemek yeryüzü şişman hayalim”

Basketbol ile hayatının büyük oranda değiştiğini tamlayan 10. derslik öğrencisi 15 yaşındaki Zeynep Kılınç ise, “Benim spina bifida yürüme bozukluğu rahatsızlığım var. 2 sene önceki basketbola başladım, ailem isteklendirme etti basket sporuna, yoksa ego başlamayacaktım. Adamakıllı de oldu, hayatımda haddinden fazla şey değişti. bundan sonra sosyalleştim, hempa ortamım düzeldi. Birinin yardımı olmadan tıpkısı şeyler yapabildiğimi ayırt ettim. Vaktiyle yapacağım bire bir husus yoktu. Yersiz zamanlarımda hiçbir husus yapmıyordum. Bu sporla birlikte hayatım büyük oranda değişti. Basketbol alanında gelişiyorum daha mebzul oynayabilmek benim hayalim. Milli takımda oynamayı dahi çok istiyorum, bu da hedefim benim. Seçmelere katıldım, çağırma edildim. Kamer engelsiz formayı almak arz iri hayalim. Idman yapıyoruz, maçlarda de güzelce başarılar kaldırmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Share: