MHP’li Mürşit: “Anne Konteyner Limanı Projesi’nin Mersin’den alınacağı iddiaları hatalı”

MHP Mersin Saylav Olcay Öncü, Esas Taşımalık Limanı Projesi’nin Sazak’den alınacağı ve ayrıksı aynı kent amacıyla projelendirme çalışmalarının yapılacağına müteveccih iddiaların akilane olmadığını söyledi.

Kılavuz Kaptan, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Mersin’de yapılması planlanan Anne Taşımalık Liman Projesi’nin, Türkiye’nin ihracat kapasitesini yükselteceğini tabir etti.

Sazak’in, Asıl Taşımalık Limanı için arz akıllıca site namına öne çıktığını dile getiren Kılavuz Kaptan, projenin, Türkiye ve Şarki Akdeniz’de esas liman geri hizmet töz olma hedefiyle “bire bir sağgörü projesi” niteliği taşıdığını anlattı.

Ana Taşımalık Limanı’nın verimli ve rasyonalist ayrımsız proje olduğunu belirten Rehber, projenin Sazak’e kazandırılmasıyla ilgilendiren çalışmaların özveri ve titizce yürütüldüğünü bildirdi.

Asıl Taşımalık Limanı ile ilişkin TBMM’ye sunduğu soru önergesine, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığının, ulaştırma ve geri hizmet anne planı kapsamında çalışmaların devam ettiği bilgisini ilettiğini nâkil Kılavuz Kaptan, Bakanlığın ayrıca Uluslararası Mersin Ağacı Konteyner Limanı Projesi kapsamında fiziki modelleme, sığa, hakikat kıymetlendirme ve fizibilite raporu çalışmalarının devam ettiği açıklamasını yaptığını hatırlattı.

Mürşit, şunları kaydetti:

“Asıl Konteyner Limanı Projesi’nin Mersin’den alınacağı ve apayrı bire bir şehir amacıyla projelendirme çalışmalarının yapılacağı iddiaları kavisli. Bu nahak yere ve mesnetsiz iddialar kamuoyunu kavisli yönlendiriyor ve siyasi rant devşirmekten apayrı bire bir fehva taşımıyor. Bakanlığımızın açıklaması hiçbir şüpheye, tereddüde meydan bırakmıyor amma CHP milletvekilleri, hele Mersin Ağacı’deki CHP’liler iri bir şekva koparıyor. CHP’lilerin amacı Mersin Ağacı’de anlaşmazlık görüntülemek.”

Share: