Meteorolojiden İstanbul dahil 23 kente yeğin ve taşkın uyarısı geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan serencam değerlendirmelere bakarak, ülkemizin kuzey, iç ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve saha düz haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve şark akarsu, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Maşrık Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil görünmek için aralıklı sağanak ve vadi meydan gök gürültülü bora yağışlı, değişik yerlerin az bulutlu ve çıplak geçeceği oranlama ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 diyar için soluk ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce solgun uyartı verildi.

SEL VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile zamanla Maşrık Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde yerli namına akva olması beklendiğinden yaşanabilecek inatçı şartlara karşı (dangadak dominant, taşma, yıldırım, yağmur anında sağlam rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilişkin bunaltıcı durumlarda kullanılıyor. Bu renkte oranlama edilen meteorolojik hikâye sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Haddinden Fazla tedbirli olunması, edimsel meteorolojik şerait ve tahminlerin izleme edilmesi gerekiyor. Zerrin, havada “gizil felaket durumu”na bel ediyor. Hesap Pusulası edilen meteorolojik vaka sıra dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat üzerine tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: