Meteorolojiden 4 şehir amacıyla uyarı geldi! Ak Yel, boğanak, toz taşınımı…

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bugün gün ortası saatlerinden itibaren Kalaba, Giresun ve Trabzon ile Samsun’un doğusunda yerli adına sağlam ve meydan meydan çokça sağlam (21-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü boğanak yağış bekleniyor. Boğanak zımnında meydana gelmesi muhtemel apansız baskın, feyezan, saika, yerli dolu yağışı, yağış takkadak akva rüzgar ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Samsun’un doğusu, Kargaşa, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın şimal çevrelerinde vadi düzlük akva olması beklendiğinden başat, su baskını, yıldırım, kayşa, yağmur takkadak sağlam rüzgar, yerel meşgul yağışı üzere olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Şark Anadolu’nun kuzeyinde güneyli yönlerden akva ve kısa sürekli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden dikme ve amut devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Şark Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek albeni kalitesinde tedenni, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Share: