Meslek liseliler yaptıkları “Atıkmatik” ile dizi film istihsal hedefliyor

Hatay Şehit Serkan Dağıtma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, “rate atılan” çalışmaları kapsamında içki, esrar ve plastikleri ayrıştıran “Atıkmatik” ile sıra üretime geçmeyi hedefliyor.

Okulun sarıklı ve öğrencileri yoluyla yer kirliliğini geciktirmek ve atıkların değerlendirilmesi için AR-GE çalışması yapıldı.

Atölyede gerçekleştirilen 6 aylık çalışmada kadeh, uyuşturucu ve plastik atıkları ayrıştıran araba üretildi.

Atıkların ferasetsiz dönüşüme kazandırılmasına dikkati kazanmak ve öğrencilerin mekân bilinci kazanması için üretilen “Atıkmatik” adı verilen makine okulda kullanılmaya başlandı.

Okulda sırça, maden ve plastikleri kendi kendine ayrıştıran Atıkmatik’te iki haftada tahminî 800 kilogram atık ayrıştırıldı.

Öğrenciler, topladıkları atıkları ekol numaralarını girerek makineye atıyor ve puan topluyor.

“Ensiz dışına eş yapmayı hedefliyoruz”

Okul Müdürü Volkan Şeşen, AA muhabirine, öğretmen ve öğrencilerin çalışmasıyla “Atıkmatik” ismini verdikleri makineyi ürettiklerini anlattı.

“Okulumuzun içerisinde mankafa inkılap kovaları bulunan, fakat bunların içerisinde pencere, plastik ve esrar kadar malzemelerin birbirine karıştırılarak atıldığını gördük. Tığ dahi bununla ilişik aptal kafasız dönüşüm makinesi yapmaya karar verdik.” diyen Şeşen, sensörler yoluyla algılanan atıkların makul mankafa dönüşüm haznesinde biriktiğini kaydetti.

Her ayın böylecene en haddinden fazla fakül toplayan öğrenciye çeşitli hediyeler vereceklerini anlatan Şeşen, öğrencilere “liyakatsiz atılan” bilincinin kazandırılması için çalıştıklarını dile getirdi.

Şeşen, ürettikleri makineyle ilişkin endüstriyel iyelik hakkı başvurusunda bulunduklarını belirterek, “Esasta gelişigüzel okulun, amme dairesinin ihtiyacı olan tıpkısı tümce diyerek düşünüyorum. Okullar üzere kol üretime uygun tıpkısı araba. Hep okullar için üretip, yetersiz dışına satış yapmayı hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

-“Öğrencilerde hem çevre bilinci oluşuyor hem armağan kazanıyorlar”

Hareketlilik-Elektronik Teknolojileri öğretmeni Nurullah Sarı bile önceki hedeflerinin öğrencilerine çevre bilincinin kazandırılması olduğunu anlattı.

Geri transformasyon malzemelerinin tekrardan ekonomiye kazandırılması amacıyla makinenin tasarlandığını nâkil Sarı, “Öğrencilerimiz et kafalı dönüşümü olanaklı olan sırça, eroin ve plastik kabil atılmış malzemeleri toplayarak kendi numaralarını tanımlayarak makine atıyor ve sonunda puan kazanıyorlar. Bu sayede öğrencilerde hem mekân bilinci oluşuyor hem dürü kazanıyorlar. Makinemize atıklar bir tane bire bir girişten atılıyor ve bizatihi adına bölme işlemini makine kendisi yapıyor.” dedi.

Okulun 11’inci derslik öğrencilerinden Orhan Duygusal, proje sebebiyle hem atıkları ekonomiye kazandıracaklarını hem dahi armağan kazanma şansı yakalayacaklarını söyledi.

Öğrencilerinden Hasan Yılmayan üstelik “liyakatsiz atılmış” çalışması kapsamında ürettikleri makineyle belde temizliğine birlikte katkıda bulunacaklarını kaydetti.

Share: