Mersinli Yetiştirici Kadınlar Uzuncaburç’ta Buluştu

Mersinden Karı Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Ocak Hizmetleri Dairesi Başkanlığı vasıtasıyla, tarihi Uzuncaburç Mahallesi’nde düzenlenen pekmez tadım günlerine katıldı. Meral Seçer, burada kadınlarla birlikte bağbozumunda üzüm toplayıp pekmez kaynattı.

Uzuncaburç’un tarihi dokusuyla çöz içe düzenlenen etkinlikte Meral Seçer, her yıl olduğu üzere ağız ağıza anadan görme yöntemlerle gerçekleştirilen pekmez yapımına katıldı. Üretici kadınlarla gelişigüzel üzüm toplayan Mersinden Avrat Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, sonrasında ise pekmez kaynattı.

“BU ÜZÜMDEN KADINLARIMIZ TAM PEKMEZLER, SİRKELER YAPIYORLAR”

Burada yaptığı değerlendirmede, yapılan üretimin serencam basamak kıymetli olduğunun altını çizen Meral Seçer, “Uzuncaburç, 1300 yıllık tarihi olan Olba Krallığı’nın başkenti. Tarihiyle, doğasıyla ve öz iklimi ile yetişen haddinden fazla fena hâlde ürünleri var. Bunlardan ayrımsız tanesi dahi hoppadak bu bölgede yetişen üzüm. Bu üzümden kadınlarımız dört dörtlük pekmezler, sirkeler yapıyorlar. Tadına baktım, tezyifkâr ayrı tıpkısı rehası ve mecmu da tarihi geçmişimizi hatırlatan tıpkı lezzeti var. Herkesin buraya gelmesini ve Uzuncaburç’u görmesini referans ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Mersin Ağacı merkezden gelen kadınların üstelik pekmez imal atölyesine katıldığı etkinlikte, mahallede üretilen diğer ürünlerin satışı için dahi karı üretici standı kuruldu. Sumak, ceviz, badem, sirke, elma ve üzüm satışının yapıldığı stantlarda kadınlarla tıpkı araya mevrut Meral Seçer, üretici kadınlarla kardeşçe etme fırsatı de buldu.

Share: