Mersin’de Karaduvar Balık Festivali başladı

Mersin’in Akdeniz ilçesinde bu sene 3’üncüsü düzenlenen Karaduvar Balık Festivali’nde vatandaşlara balık savsaklamak izzetüikram edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Belediyesinin gelişim birliğinde Karaduvar Mahallesi’nde yapılan festivalde, ızgarada balık pişirildi.

Mersin Valisi Ulu Hamza Pehlivan ve Belediye Başkanı Mustafa Gültak birlikte vatandaşlara balık savmak dağıttı.

Çocuklar için oyun parklarının kurulduğu ve müzik dinletisi sunulan festivalde, kadınlar da umum emeğiyle yaptıkları ürünleri sergiledi.

Vali Güreşçi, yaptığı konuşmada, festivallerin vatandaşların bire bir araya gelmesine ve kültüre ilgili turizm değerinin ön plana çıkarılmasına açar olduğunu söyledi.

Kentteki balıkçılık sektörüne dikkati çekmeleri gerektiğini vurgulayan Güreşçi, “Mersin’bile 321 kilometre yaka bandına sahibiz. Balıkçılık ve balık üretimi anlamında da kocaman tıpkısı potansiyele bel ediyor. İlimizde 6 bin ton avcılıktan, 28 bin tonu da 52 balık tesisinden kalkmak için kısaca 34-35 bin titrem balık üretiliyor. Bu eyyam vesilesiyle balıkçılığı ne kadar geliştirebiliriz, bunu yaparken dahi devletimizin, hükümetimizin ilkin Tarım ve Orman Bakanlığımızın balıkçılarımıza verdiği desteğe bile ilgi çalmak gerekir.” diyerek konuştu.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak üstelik her yıl olduğu üzere bu sene bile festivale katılımın bunaltıcı olmasını beklediklerini tabir ederek, etkinliğin ilçenin tanıtımında balaban rolünün olduğuna dikkati çekti.

Vatandaşlara kestirmece 10 titrem balığın izzetüikram edilmesinin planlandığı curcuna, erte sona erecek.

Share: