Mersin Ağacı Büyükşehir’den Bahtiyar 279 Yetiştiriciye, Yüzdelik 50 Hibeli Yemleme Desteği

Sazak Büyükşehir Belediyesi, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden kıran el tıpkısı dönemden sabık büyükbaş hayvan yetiştiricilerine destek olmak için yüzdelik 50 hibeli mısır flake yem dağıtımına başladı. Silifke’birlikte başlayan dağıtım, Mut ilçesinde devam etti.

Dağıtım töreninde tıpkısı meşveret yapan Zirai Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, “Mut ilçemizde, 45’i eş tutmak amacıyla 279 üreticiye bu print zamanlarında 223 bin 400 kilo mısır flake yemleme desteğini sağlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak, ekincilik sektörünün yaşamış olduğu sorunları ayrımsız nebze da olsa vira etmek üzere, tarımın her dalına bindi olmaya çalışıyoruz. Büyükbaş efsanevi yetiştiricilerine bu yıl, süt sığırcılığında enerji değeri efdal, bir zamanda sindirilebilirliği mahdut olması cihetiyle mısır flake ağızotu desteğini seçtik” dedi.

“YETER Kİ ÜRETMEKTEN VAZGEÇMEYİN”

Dağıtım törenine katılan Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Sedir Üyesi Selahattin Aslan, örgütlü toplum olmanın öneminden saraka ederek başladığı konuşmasını, “Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi’nin hayvancılığı ve tarımı terviç diyerek tıpkısı görevi bulunmayan. Amma Başkanımız Vahap Seçer; üreticinin bu el süreçte beraberinde olunması ve birlikler veya kooperatifler aracılığıyla üretimin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Vahap Komutan boydak hayvancılık alanında değil; sulama, amut, ve ekipman üzerine üstelik temas ahit üreticilerin yanı sıra oldu. Yanında olmaya de bitmeme edecek. Kâfi kim sizler üretmekten vazgeçmeyin” diye niteleyerek noktaladı.

DEMİRBAŞ: “BENZEN İNEKÇİLİĞİ ŞU ANDA DİBE VURMUŞ VAZİYETTE”

Mersin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş birlikte “Ekincilik ve hayvancılık alanında çokça boğunuk benzeri dönemden geçmekteyiz. Alelhusus hayvancılıkta benzen inekçiliği şu anda dibe vurmuş vaziyette. Biz üstelik üretici temsilcileri yerine, nereden bindi alabilirsek, oraya gidip müracaatta bulunuyoruz. Bu konuda bile Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı mısır flake tevzi projesini oluşturdu. Müstahsil ile kurumlar ortada tıpkı köprü vazifesi görüyoruz. Bunu arz dolgunca şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda desteğini esirgemeyen Büyükşehir Şehremaneti Başkanımıza tükenmez teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Mutluluk Ekincilik Odası Başkanı Hıdır Kar, “Ahit haddinden fazla pahalı olduğu bu dönemde, Başkanımız Vahap Seçer’e vermiş olduğu desteklerden âlem teşekkür ediyorum” dedi.

Mutluluk Kemenli Kooperatif Başkanı Abdulkadir Kayaç ise tarımda ve hayvancılıkta çok el günlerden geçtiklerini vurgulayarak Başkan Seçer’in bu desteğinin hayvancılığa cesim katkılar sağladığını tabir etti.

YETİŞTİRİCİLER, DESTEKTEN DOLAYI MUTLU

20 yıldır sığır yetiştiriciliği yaptığını belirten Veysel Döşlü, desteğin kendileri için az çok düşündürücü olduğunu belirterek, “Girdi maliyetleri yüksek. Sütle yemleme girdileri bir değil. Yıllardır hep çekiyoruz bunu. O yüzden zaten bu hisse senedi azalmaya başladı. 10 efsanevi yetiştiren 5’e indiriyor bölüm geçtikçe. Girdiler erdemli olduğu üzere, bu kök desteklerin olmasını istiyoruz” dedi.

Yaklaşık 15 yıldır hayvancılıkla geçindiklerini dile getiren Hasan Pantık, “Hayvancılığın bitme noktasına mevrut olduğu bu zamanda, böyle aynı destek çokça memnuniyet donör. Mut ilçesinde haddinden fazla sakil şekilde hayvancılık vardı. Mandıralara aylık 50 ton benzin gidiyorsa, şu anda belki 10 tona büyüklüğünde düşmüştür. Girdi maliyetleri artarken, benzin fiyatları düşmekte veya çakılı bırakılmakta. Hayvancılık biterse, sonumuz takatli bağırsak açıcı değil” diye niteleyerek konuştu.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi’nin tamam imkanlarıyla üreticilerin beraberinde olduğunu dile getiren hayvan yetiştiricisi Anlaklı Birey, “Bilcümle yanımızdalar. Iyi olsun, var olsun Vahap Başkanımız. Özveriyle çalışıyor. Büyükşehrimiz rastgele konuda elinden geldiği büyüklüğünde bize bindi sağlamaya çalışıyor” dedi.

Aile işletmelerinin olduğunu belirten Ramazan Özgök ise “Ülkemizin hayvancılık konusunda daraç boğazda olduğu bugünlerde böyle tıpkı hizmetin verilmesi, bizim adımıza haddinden fazla iyi. Belediyelerin üreticileri desteklemesi çok iyi. Üreticimiz inşallah hakeza evire çevire desteklerle, bir nebze olsun bu yurt boğazdan kurtulacak”  diye konuştu.

Share: