Merhamet ağzı kanserinde “biricik doz” aşı birlikte belli ölçüde koruma sağlıyor

Yılda 340 binin üstünde kadının yaşamını yitirdiği merhamet ağzı kanserinde, yardımcı ilaç kendisine yapılan bir tane düze HPV (Human Papilloma Virus) aşısının, enfeksiyona ve bununla ilişkili hastalığa alın koruma sağlayabileceği belirtildi.

Rahim ağzı kanserine ve HPV aşısına ilgili AA muhabirine açıklamada mevcut Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tababet Fakültesi Jinekoloji ve Tevellüt Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği (ESGO) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tasavvur Gültekin, bu hastalığın dünyada 15 ile 44 yaş arasındaki kadınlarda bicik kanserinden sonradan ikinci genişlik yoğun tanıdık hastalık olduğunu söyledi.

“Türkiye’de acıma ağzı kanserinin görülme sıklığı beniz binde 4,3’tür”

Acıma ağzı kanserinin, Dünya Esenlik Örgütü (DSÖ) tarafından “önlenebilen benzeri ahiret yolculuğu nedeni” adına tanımlandığını hatırlatan Gültekin, “Dünyada avrat kanserlerinin yüzdelik 10’u direkt HPV’ye sınırlanmış gelişmektedir. Dünyada yılda 600 bin kadına acıma ağzı kanseri tanısı konulmaktadır ve 340 binin üzerinde karı yaşamını yitirmektedir. Esenlik Bakanlığı Ahali Sağlığı Umumi Müdürlüğü’nün verilerine bakarak, ülkemizde merhamet ağzı kanserinin görülme sıklığı beniz binde 4,3’tür.” bilgisini paylaştı.

Gültekin, dünyada merhamet ağzı kanseriyle savaşım kapsamında taramaların ve havari tılsım adına üstelik aşılama yapıldığına değinerek, mevcut aşıların, himaye oranlarının efdal olduğunu, etkinliklerinin bilimsel çalışmalarla ortaya konduğunu rapor etti.

Türkiye’dahi mevcut HPV aşılarının birlikte merhamet ağzının kanser ve amansız hastalık öncesi hastalıklarına karşı hareketli olduğunun altını çizen Gültekin, “HPV aşısının, bire bir zamanda taraması sıfır HPV münasebetli 5 ayrımlı kansere henüz karşı havari olabileceği bildirilmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, HPV aşıları sebebiyle vücutta oluşan antikorların, hastalığın geçirilmesi sonrası oluşan antikorlardan değişik olduğunu, elan ince mütemadi, henüz etken ve daha yardımcı olduğunu göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

“Tek doz HPV aşısının etkinliği değerlendirildi”

Prof. Dr. Gültekin, DSÖ eliyle HPV aşılarının etkinliğinin izlem edildiğini ve rastgele araştırma sonucunun değerlendirildiğini aktararak, mevcut uygulamada kayran düz üç ayrımlı cins aşının etkinliklerinin yüksek olduğunu ve serencam çalışmalarla bu aşıların tek düze uygulandığı durumdaki etkinliğine ilişik ilmî verilerin üstelik değerlendirilmeye başlandığını söyledi.

DSÖ bağışıklama uzmanlarından oluşan Önemli Istişare Grubu’nun (SAGE), 9-14 gözyaşı grubunda bir tane dozun belirli ölçüde koruyucu olabileceğine ait tıpkısı değerlendirmede bulunduğunu anlatan Gültekin, şunları kaydetti:

“DSÖ, bu bilgiler ışığında resmi tavsiye mektubu öncesi paydaşlarla görüşmeler gerçekleştireceğini paylaştı. Sıkıntılı dışında bir nice ülkede yapılan çalışmalarla, tek düze HPV aşısının etkinliği değerlendirildi ve çalışmalar bu uygulamanın mukannen aynı ölçüde esirgeme sağlayabileceğini gösterdi fakat bulunan klinik kanıtların çoğu gözlemsel çalışmalara dayanıyor. Kesme kanıtlarla konuşabilmek üzere randomize kontrollü klinik faaliyet müessiriyet verilerine ihtiyaç var. Kâin veriler, bir tane düze HPV aşısının HPV enfeksiyonuna ve ilişkili hastalığa karşı mukannen tıpkı ölçüde dulda sağlayabileceğini ortaya koydu. Veriler ışığında, şu zaman tek düze telkih, alelhusus aşıya ulaşım imkanlarının haddinden fazla kısıtlı olduğu düşük gelirli ülkelerde HPV korumasının başlatılması için düşünülebilir.”

Gültekin, tek doz aşının belli başlı oranda siper sağladığına ilişik bilimsel çalışmaların meydan almasına karşın, “Şu anki bulunan pratikte kayran kayran iki ya da üç dozu havi kül doz aşının, merhamet ağzı kanserine alın yüzdelik yüz dulda sağladığı üstelik unutulmamalı.” dedi.

“Ülkemizde 2’li ve 4’lü aşılar bulunan”

Gültekin, Türkiye’da acıma ağzı kanserine alın canlı ancak genital siğillerden korumayan 2’li aşının, her iki hastalığa alın aktif 4’lü aşının ve temas ikisi dışında vajinal, anal kanserlerin yanı sıra hançere kanseri dahil kelle ve dal kanserlerine alın hareketli 9’lu aşının uygulandığını belirtti.

2’li ve 4’lü aşıların, 14 yaşından siftinlik kız ve koca çocuklarına 2 düze şeklinde uygulandığını nâkil Gültekin, “İkinci dozun, bir numara dozdan 6-12 kamer sonra yapılması gerekiyor. Bu aşılar, 14 yaşından balaban kız ve rical için 3 düze yerine uygulanıyor. İkinci düze, bir numara dozdan 2 ay sonra, üçüncü doz ise bir numara dozdan 6 kamer bilahare yapılması gerekiyor.” dedi.

Türkiye’da yapılan aşılara ilgili dahi bilgelik veren Gültekin, “Şu zaman ülkemizde 2’li ve 4’lü aşılar mevcut ve hekim reçetesiyle hayat özlük realizasyon ederek yaptırabiliyor.” dedi.

Gültekin, HPV aşısının gebelere, ağırbaşlı hastalığı bulunan kişilere, faal amansız hastalık tedavisi yahut organ aktarımı olan muafiyet sistemi zayıflamış kişilere uygulanmadığına, alerjisi olanlara ve emziren annelere hekim kontrolünde yapılabildiğine dikkati çekti.

HPV aşılarının, tamlık dünyada 149 ülkede millî aşılama programı kapsamında düzlük aldığını ve ücretsiz uygulandığını belirten Gültekin, “BENDE, İngiltere, Almanya, Avustralya, Kanada, Belçika, Norveç, Finlandiya, Portekiz ve Fransa’nın bile aralarında düzlük aldığı 52 gelişmiş ülkede ulusal aşı programı kapsamında hem ayvaz hem de kız çocuklarına uygulanıyor. Çünkü HPV, hem ayvaz hem dahi kadınlarda kansere bozukluk oluyor ve Avrupa İlaç Ajansı (EMA), HPV aşısının 9 yaşın üzerindeki bilcümle ayvaz ve kadınlarda uygulanabileceğine ilişkin onaylama verdi.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’bile rutin bağışıklama programında yer almayan merhamet ağzı aşısına ilgilendiren bakir benzeri dönemin başlayacağını TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda duyuran Keyif Bakanı Fahrettin Insan, gözyaşı grupları ve medeni hal dikkate alınarak planlama yapılacağını, antrparantez yerel üretim HPV kitinin kullanıma alınmasını sağlayacaklarını belirtmişti.

Share: