Menemen’de gösterişli cumhuriyet altını coşkusu

Menemen’dahi küçümseyici cumhuriyet altını coşkusu

29 Teşrinievvel’e 29 bin kişiyle dev tutum

“Menemen, 100’üncü yılda projelerle konuşulacak”

İZMİR – Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yıl dönümü, Menemen’birlikte küçümseyici cumhuriyet altını yürüyüşü ile kutlandı. Yaklaşık 29 bin kişinin ellerinde yanarca ve bayraklarla katıldığı yürüyüşte; Menemen Belediye Komutan Vekili Entelektüel Güreşçi, eşi, kızı ve şehremaneti ailesi hemşehrilerini selamladı. Güreşçi, “Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘En büyük eserimdir’ dediği cumhuriyet, Türk ulusuna bırakılmış en kızıl bırakıt ve vazgeçilemez bir kazanımdır. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Menemen, projelerimizle konuşulacak” dedi.

Cumhuriyet Altını’in ilanının 99. yıldönümü sabah saatlerinde Menemen Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı. 7’den 77’ye çokça sayıda vatandaşın katıldığı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan merasim, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz’ın günün meal ve önemi üstüne yaptığı istişare ile devam etti. El oyunları gösterisinin arkası sıra Menemen Cahillik Spor Müdürlüğünün düzenlediği Gençlik Koşusu’nda dereceye giren öğrencilere teşekkür belgesi ve ödülleri verildi. Saatler 18.30’u gösterdiğinde ise Tatlısu mevkiinde toplanan on binlerce kişi ellerindeki Türk bayraklarıyla ve meşalelerle küçümseme yürüyüşü gerçekleştirdi. Atatürk ve dönemin kıyafetleriyle giydirilmiş mumya askerlerin meydan aldığı mutat araba dahi kortejdeki yerini aldı. Konfetilerin ve meşalelerin caddeleri süslediği yürüyüşe eşi ve kızı ile katılan Menemen Şehremaneti Başbuğ Vekili Kültürlü Pehlivan, Menemenlilerin Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutladı.

“Cumhuriyetimiz, bağımsızlık mücadelesinin tacıdır”

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda toplanan heyecanlı kalabalığa seslenen Menemen Belediye Başbuğ Vekili Vazıh Pehlivan, “Gene her zamanki kadar muhteşemsiniz. Öncelikle cumhuriyetimizin 99. yapı yıldönümünde düzenlediğimiz cumhuriyet yürüyüşümüze katılan herkese çokça ama haddinden fazla teşekkürname ederim. Bu heyecanlı katılımıyla cumhuriyetine bağlılığını gösteren Menemen’imiz, gene fark oluşturdu. Cumhuriyet Bayramı’mız mutlu olsun. Cumhuriyetimizin 99. yıldönümünü bilcümle ülkemizde olduğu kabilinden ilçemizde birlikte milletçe kutlamanın gelgel ve heyecanını yaşıyoruz. Bilindiği amacıyla tarihimiz, dünyada eşi ve aynı yepyeni büyük zaferlerle doludur. Milletimiz bunun bildirme güzelce örneğini kısaca benzeri asır önce kendisine boyunduruk zinciri aksetmek talip güçlere cebin göstermiş, yeni kurduğu Türk devletini, cumhuriyetle taçlandırmıştır. Cumhuriyet, İstiklal Mücadelesi’nin tacıdır. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘En balaban eserimdir’ dediği cumhuriyet, Türk ulusuna mevdu en değerli miras ve vazgeçilemez bire bir kazanımdır” diye niteleyerek konuştu.

“Menemen, 100’üncü yılda projelerle konuşulacak”

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına akıllıcasına ilerlerken var güçleriyle çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Güreşçi “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği tıpkısı bayram var; ‘Biz milletimizin hizmetkarlarıyız.’ Bu düsturla yola çıkarak nazik ayrımsız sevgiyle hizmet verdiğimiz Menemen’imizde önceki geçmiş dönemden yarım yamalak küsurat projeleri birer birer sizlerin hizmetine açtık. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında birlikte spor tesislerinden kütüphanelere; gençlik merkezlerinden anaokullarına; kavim bahçelerinden belde düzenlemelerine varıncaya büyüklüğünde bir nice projeyi siz eşsiz hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Haddinden Fazla şükür ki Menemen’imizde birliğin, beraberliğin, gelişigüzel çalışmanın, üretmenin bereketini yaşıyoruz. Rabbim bu kontak ve beraberliğimizi daima etsin. Vatanımızın birliği, milletimizin bağımsızlığı için verilen mücadelenin taçlanmasıyla kurulan cumhuriyetimizin 99’uncu yıldönümünde, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşları kalkmak üzere bu toprakları bize vatan kılan ermiş şehitlerimizi yağmur ve minnetle anıyor, yiğit gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu şalter ile tıpkısı sefer elan milletimiz ve bulunmaz hemşerilerimin 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Share: