Melik Alparslan dönemine ilişkin altın sikke Yabani Armut Müzesi’nde sergileniyor

Bitlis’teki Ahlat Müzesi’nde sergilenen Melik Alparslan dönemine ilgili kızıl sikke, ziyaretçilerden rabıta görüyor.

Müze Müdürü Mikail Ercek, gazetecilere, Şehriyâr Alparslan dönemine ilişik kızıl sikkenin müzede sergilenmesiyle ziyaretçi sayısında artım yaşandığını söyledi.

Müzeye getirdikleri sikke amacıyla özel camekân hazırladıklarını ve ona uygun baskılar uyguladıklarını tamlayan Ercek, şöyle bitmeme etti:

“Sikkemizi özel vitrinde sergileyerek ziyaretçilerimizle buluşturduk. Bu kızıl eseri Antalya Müze Müdürlüğü denetiminde neşelilik yürüten koleksiyoner Avukat Keleş Sahtekâr bağışladı. Bundan nazik bahtiyarlık duyduk. Ahlat, Hükümdar Alparslan ile mezkûr ayrımsız ilçe. Bunun amacıyla sikkenin burada sergilenmesinin manalı olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte Antalya Müze Müdürümüz Mustafa Demirel ve koleksiyoner Avukat Bahadır Sahtekâr’nın destekleri oldu. Bodur süre ortamında müzemizde sergilediğimiz bu eser, Alparslan’a ilgilendiren olduğu üzere ziyaretçilerimizi bile mutlu ediyor. Toplumsal medyadan yaptığımız paylaşımları görenler merak ettikleri üzere geldiklerini ifade ediyorlar. Tabaat yerinin yazıldığı hizip silik olduğundan sikkenin nerede basıldığı bilinmiyor ancak Alparslan’a ilişik olduğu üstünde mukayyet.”

Sikkenin dolay ve kayırıcı yüzünde Arabi yazıların düzlük aldığını rapor fail Ercek, “Sikkenin yöre yüzünde ‘Adil, Tanrı’tan eksantrik hak yoktur. Öncesi ve sonrası Allah’a aittir’, art yüzünde ise ‘Muhammed Allah’ın resulüdür. Şahların Şahı İslam Meliki Çelimli Şehriyâr Alparslan. O Tanrı, kendisine ortak koşandan hoşlanmasa bile dinini hep dinlere üstün geçirmek üzere Resulünü hidayet ve müslümanlık ile gönderendir.’ yazmaktadır. Alparslan’a ilişkin eserin kestirmece bin almanak benzeri geçmişi bulunmaktadır. 10 gündür yayın müzemizde sergileniyor.” diye niteleyerek konuştu.

Ziyaretçilerden Habip Kolaç bile müzeye sikkeyi temizlemek için geldiklerini anlatarak, “Müverrih olduğum için çok meraklandım ve temizlemek istedim. Çoğu eseri burada gördüm ve tanıdım. Iri Zafer’in sikkesi olduğunu duydum. Sultan Alparslan’ın zenginliğini, bereketini aktardığını gördüm. Tarihi tamlık kendisine mahsus değil amma bin yıllık iz olduğu üzere kıtipiyoz nikbet uyandırıyor.” dedi.

Share: